Водолија

Водолија (20. I – 18. II)

Време е да ставите крај на одредени работи. Во вторник, со влегувањето на Меркур во Јарец ќе бидете во можност да дојдете до крајот на нешто што одамна е дел од минатото. Во среда, полната Месечина ве прави ранливи, но и ви помага да го видите тоа како нешто добро. Во петок, Венера влегува во Јарец и ве повикува се ослободите од некои луѓе и стари начини на однесување од минатото. 

Работа

Оваа недела, голем дел од работите кои ќе ги правите ќе бидат ваш субјективен пристап, но далеку од реалноста. Можеби ви е потребен одмор, но вие размислувате за нови начини на дополнителна заработка. Можеби ќе треба да им помогнете на колегите или пак да им помогнете да донесат некоја важна одлука. Бидете подготвени да се приклучите на нова работа која ќе ја договорите, а ќе се покаже како многу исплатлива. 

Љубов

Доаѓа позитивна фаза на ова поле која ви носи чувство на исполнетост и стабилност. Водолиите кои се во врска ќе бидат во мирна фаза, со многу разбирање меѓу вам и саканата личност.

Слободните Водолии се оптимистични, можни се нови познанства, контакти со странство, но и нова љубовна врска. Ве очекува одличен период. 

Здравје   

Добро се чувствувате. 

Декември ве повикува добро да се одморите.

Работа

Ова е важен период за вас, бидејќи ќе добиете можност да ја покажете својата посветеност и напорна работа. Тоа ќе ви помогне подобро да се изборите за позицијата која сметате дека ја заслужувате. Дел од месецот ви носи превирања на работното место, но не навлегувајте во чувства и лоши комбинации, туку фокусирајте се на она што ви е важно. Ако во наредниот период се поставите онака како што треба, ве очекува голем напредок. 

Важно е само да бидете внимателни во односите со партнерите и клиентите. Бидете љубезни и кога не ви е до тоа, бидејќи во тоа лежи клучот за успехот овој месец. Ќе успеете да остварите добра соработка со оние кои се занимаваат со убавина, како што се козметичарите и фризерите, а и голем успех ве очекува ако работите во некоја од овие области. 

Ако во текот на ноември сметавте на поддршката од вашите блиски за некои потези, сега во голема мера ќе треба да ги туркате работите сами. 

На 6 декември, Венера прави опозиција со Марс и ве насочува кон внатрешна анализа. Кои се вашите потреби? Каде е балансот меѓу работата и личниот живот и колку ви е потребен сега на крајот на годината? Ова се прашања кои можеби ќе ве поттикнат малку да успорите или пак да земете заслужен одмор и да се позанимавате со себеси. 

Полната Месечина во Близнаци на 7 декември ви носи исполнување на желбите. Ова е моќен транзит кој ве поттикнува да замислите желба и да ја споделите со универзумот. 

Ова е и месец во кој ќе посакате да направите некакво позитивно влијание во вашата заедница, но ѕвездите ве повикуваат да направите одмор во вашиот обид да го спасите светот и да одморите. Оставете ги големите потфати за следната година.

На 1 декември можно е да чувствувате мала нервоза поради недостатокот на време кое го имате за своите проекти кои ви се важни, но потрудете се да приоритизирате соодветно.

За среќа, на 7 декември со полната Месечина во Близнаци ќе имате моќна креативна енергија и ќе успевате да најдете инспирација насекаде од вас, само е важно соодветно да ја канализирате онаму каде треба. 

Планетата на среќата Јупитер влегува во вашата трета куќа на комуникација на 20 декември и ве прави попосветени на тимската работа и комуникацијата со соработниците. Пред да реализирате некоја идеа, ќе ви биде јасно колку е важна поддршката од другите и ова е период кога ќе бидете фокусирани на проширување на своите мрежи и контакти. 

Почетокот на сезоната на Јарците на 21 декември уште еднаш ве повикува да одморите,но и да рефлектирате колку многу имате постигнато оваа година. Два дена подоцна, младата Месечина во Јарец ви помага да го манифестирате она што го имате замислено и да станете свесни за својата моќ.

Но, грешките се неизбежни, а шансите да дојде до нив се поголеми со почетокот на ретроградниот Меркур на 29 декември. Ова е празничен период и наместо да навлегувате во докажувања и конфликти, посветете се на магијата на празниците и замислете желба за 2023.

Љубов

На полето на љубовта, можни се мали проблеми, особено за оние Водолии кои се во врска. Доаѓа период на преиспитување за многу Водолии. 

Меѓу вас владее некаква тивка нетрпеливост, за која ќе треба да најдете време да позборувате. Време е да се соочите со вистината и она што го чувствувате. Ако не сте среќни и задоволни во вашата врска, можеби е добро да размислите за раскинување. 

Слободните Водолии се соочуваат со страв од промени. Ако сте сами и одамна не сте биле заљубени, сега е вистинскиот период за тоа. Можно е ново познанство, кое може да ви донесе фатална привлечност, но вашиот страв од врска и натаму постои. 

Ќе чувствувате силна сензуалност на 9 декември кога Венера влегува во Јарец. Без оглед на вашиот статус, уживањето ќе ви биде на прво место. 

Со почетокот на сезоната на Јарците на 21 декември ќе бидете поттикнати да ја слушате интуицијата. Водете се од срцето, бидејќи тоа ќе ви ги донесе вистинските одговори за време на владеењето на Јарците. 

Младата Месечина на 23 декември ви носи нови почетоци, па можеби е конечно време да ги покажете своите чувства ако сте сами, или очекувања за иднината ако сте во врска. Искрените разговори се добредојдени во овој период. 

Декември завршува со ретроградниот Меркур кој ни доаѓа на 29 декември и нè повикува да бидеме внимателни во комуникацијата со оние кои ни значат. Секој кажан збор може да биде погрешно сфатен, па затоа не ги сфаќајте работите премногу сериозно за време на овој транзит. 

Здравје

Внимавајте на кичмата и грбот. 

 

Ова е година која ви носи силна љубов, голема посветеност и безброј можности. 

За многу Водолии, изминатите неколку години беа прилично тешки, но добрата вест е дека работите се менуваат во 2022 година. Ќе имате забрзан животен стил и интересни ситуации, а љубовта ќе биде во центарот на вашиот фокус. Можни се многу можности особено преку вашите патувања во текот на 2022. 

Ќе треба да размислите за долгорочните планови, да учите од другите луѓе, а љубопитноста да ја користите за добро. Запаметете дека секогаш одлуките треба да ги носите со бистра глава и водени од вистинските желби. Со други зборови, ќе имате многу многу можности оваа 2022 година, но на вас останува да изберете што е најдобро за вас. Останете позитивни и искрени. Периодот на осаменост завршува, а сега односите стануваат потопли. Ќе бидете ангажирани во многу активности како на работа така и во поглед на вашите интереси и ќе успеете да формирате цврсти односи со луѓето околу вас.

Сепак, не верувајте секому и не носете нагли потези и одлуки особено поврзани со новите познанства. Некои Водолии ќе паднат во искушение да се забавуваат на страна иако се во врска, но ѕвездите не ви нудат поддршка во тој дел. Лагите нема да ви донесат ништо добро. Ако сте во врска, можни се мали потешкотии во комуникацијата со роднините на вашата сакана личност, па тука ќе треба да правите мали компромиси кои можеби нема да ви се допаднат. 

Мажите Водолии ќе се чувствуваат како да дошло време да ги решат оние проблеми кои долго ги одложувале, а некои претставници на овој знак ќе добијат убаво унапредување на работното место. Некои дами Водолии ќе се решат да стават крај на една долга врска која не ги прави среќни  и да почнат нова епоха во животот. Таквата храброст ќе се исплати и ќе им донесе многу нови романтични и пријателски познанства. 

Можни се некои мали периоди на напнатост особено во летниот период и тоа август, но брзо ќе успеете пооптимистично да гледате на светот и да го смените ставот. Тоа веројатно ќе ви предизвика многу среќа, можноста да се потпрете на себеси и да си бидете најголема поддршка.

Оваа година ќе биде одлична за Водолиите кои се во брак. Ќе добивате поддршка од саканата личност, а секоја борба која постоела меѓу вас ќе дојде до крај. Ако некогаш не можете да донесете важна одлука, оваа година важно е да се потпирате на советите на својот брачен другар и најблиските. 

Работа

Планетите предвидуваат напорна работа во првата половина од годината. Но, ве очекуваат многу нови познанства, интересни проекти и профитабилни понуди. Оние кои се занимаваат со приватен бизнис ќе бидат најсреќни на ова поле. 

Првиот дел од годината ви носи мешовити успеси, но веќе на лето целосно се подобрува ситуацијата и ќе бидете задоволни со својот успех. Некои пријатели на кои можете целосно да им верувате ќе ви помогнат да решите важни прашања поврзани со работата. 

Во март ќе треба да сте внимателни кон колегите и да сфатите дека тимската работа не е едноставна. Некои планови ќе успеете да ги реализирате само со помош на другите.

Ѕвездите ве советуваат да се грижите за своите финансии и сигурност, бидејќи на есен доаѓаат непланирани трошоци. За среќа, на пролет ќе заработите многу па важно е да штедите и да бидете умерени за да тие финансии ви се најдат во текот на есента. На лето ќе имате можност да земете учество во многу значаен проект кој ќе го смени начинот на кој се гледате себеси и ќе ви донесе самодоверба. Ова е стабилен период во кој ќе се чувствувате мирно и спокојно. 

Во текот на есенските месеци можеби ќе добиете понуда да преминете на нова работа, а тоа е одлична шанса да ги покажете своите способности. Оние Водолии кои се занимаваат со креативни работи ќе треба да разработат стратегија, а ѕвездите се тука да ви дадат поддршка да ја имплементирате. Ќе успеете да се покажете пред поголема публика и вашиот труд да биде ценет и награден. 

Ноември е одличен месец за реализација на плановите, но и посветеност на хуманитарна работа. Можностите ќе доаѓаат од секаде, а вие сте тие кои ќе треба да го изберат најдоброто за себе до крајот на годината.

Љубов

Оваа година носи судбоносно познанство во текот на летото.

Вашата задача е да не идеализирате и да се залетувате во нереални приказни, туку да имате отворени очи и да им дадете шанса на луѓето околу вас. Планетите ви носат многу додворувачи во почетокот на годината, а тоа ќе ви донесе и силна привлечност и можност за романса. Ќе имате поинаков поглед на љубовта, но и за тоа како се поврзувате со другите луѓе. Ова е година која многу менува за вас на ова поле.

Почетокот на годината нема да биде најдобар за сите Водолии бидејќи ќе осцилирате низ различни ситуации, но веќе после март ситуацијата се стабилизира. Водолиите кои не се во врска, највеќе ќе уживаат во романсата и страста во текот на мај. Важно е да знаете дека односите треба да ги негувате, а да не одите со глава во ѕид. Некои врски ќе бидат краткотрајни, но ќе ви носат големи лекции за себеси. 

Април е одличен за подигнување на некој однос на повисоко ниво и борба за она што ви е потребно во животот. 

Средината на ноември носи одличен период за љубов за оние Водолии кои се во врска. Бидете со саканата личност, со искрените пријатели и уживајте во романсата. 

2022 година е клучна за некои одлуки на ова поле, па така ако сте во долга врска големи се шансите да почнете да живеете заедно или да размислувате за брак. 

Најголем дел од Водолиите ќе бидат задоволни од својот љубовен живот во 2022, а некои пак и ќе ја пронајдат својата сродна душа. 

Мажите Водолии ќе доживеат бурна љубовна приказна, а кај нив ќе биде зголемена и желбата и потребата за љубов. Жените родени во овој знак ќе се развиваат и стануваат зрели личности на ова поле. 

За Водолиите кои се во брак, целата 2022 година ќе биде посебна, но март и април можеби ќе донесат некои конфликти. Слободните Водолии имаат највеќе среќа во љубовта во април и ноември.

Знаци со кои највеќе ќе се сложувате се Вагите, Стрелците и Лавовите.

Здравје

Годината ќе биде одлична за вашето здравје особено ако се грижите за своето тело и ум. Распоредот на планетите ви носи поддршка, но многу работи ќе зависат од вас. Ќе треба да заборавите на брзата храна и да одите на чести посети на лекар, особено кога станува збор за забите и грбот. 

Вие сте одлични кога треба да се грижите за себеси, но често поради обврските заборавате на тоа. Особено во првата половина од годината, поставете си цели да јадете поздраво, да се движите повеќе и да најдете баланс меѓу телото  и умот. Во текот на летото бидете внимателни околу вежбањето и не одете во екстреми. 

Одморот чувајте го за крајот на летото или есенските месеци кога највеќе ќе ви треба да избегате од другите, но и да дишете слободно. Не одете на места каде има гужва бидејќи тоа само ќе ве замори. 

Некои стресни ситуации можат да доведат до проблеми со главата и крвниот притисок, па затоа бидете внимателни како се носите со стресот. Оваа година ќе биде одлична за решавање на лошите  навики, па затоа бидете си себеси најголема поддршка. Тоа ќе ви донесе многу енергија, но и позитивно расположение. 

Хороскоп по месеци

Јануари – ова е одличен месец за подобрување на односите со другите. Научете кои се вашите вистински пријатели и внимавајте од лаги и неверства.

Февруари – овој месец носи подобрување. Ако сте во врска, ќе се зближите со саканата личност и тоа ќе се одрази на вашето севкупно расположение.

Март – некое незадоволство на работното место може да ви создава стрес, но и да ве насочи кон ново работно место.

Април – ова е месец кој носи одличен професионален живот. Ќе бидете задоволни од себеси и другите ќе се восхитуваат на вашиот труд и успеси.

Мај - мај е месец за учење. Финансиската ситуација се подобрува, а доаѓаат и среќни лични моменти.

Јуни – во овој период немојте да бидете под претеран стрес, а ако тоа се случи најдете начин да се опуштите преку физички активности.

Јули – не носете непромислени одлуки и најдете време за одмор со оние кои ви значат.

Август – вредни сте и одговорни, а тоа носи награда. Сепак, ќе имате потреба за одмор и релаксација.

Септември – во овој период, вашата тактичност и смисла за дипломатија ќе направат чуда во вашата кариера. Добар однос со клиентите е клуч за вашиот успех.

Октомври – ценете се себеси и поминете време со оние на кои им значите. Не трошете време на токсични луѓе, овој месец.

Ноември – длабоко во себе точно знаете што сакате, а ова е месец кој ви носи храброст да го постигнете тоа. Имате поддршка и од ѕвездите.

Декември – препуштете се на интуицијата, таа ќе ви даде одговор на сите дилеми кои ги имате.