Кујна

 • Крцкав сендвич со јајца

  16.05.2022 - 15:01
  Сендвич е секогаш добра идеја. Доволно е само да погледнете во фрижидерот и да добиете идеја со што ќе го направите.  Состојки: 2...
 • Путер-колачи со мед и кикирики

  13.05.2022 - 15:04
  Лесно и брзо се прават, а уште побрзо се јадат. Состојки:  Една белка Пола чаша мед Пола чаша путер од кикирики Цимет 3 чаши...
 • Лисната пита со печурки и праз

  12.05.2022 - 15:05
  Вкусна посна пита, одлична за појадок. Состојки: 500 гр кори 200 мл вода 200 мл масло Еден квасец Една лажичка сол Една лажичка...
 • Колач со банани и морков

  11.05.2022 - 15:00
  Морковот е состојка која одлично оди во десерти, а овој колач е доказ за тоа. Состојки: Две јајца 170 гр шеќер 60 гр павлака 100 гр...
 • Телешка чорба како од кафеана

  10.05.2022 - 14:48
  Проверен рецепт по кој ќе направите чорба како што се јаде во скопските кафеани. Потребни состојки: 600 гр телешко месо 3 моркови 2...
 • Азиски нудли со тофу

  09.05.2022 - 14:54
  Ако го сакате вкусот на потпржени нудли, ова е идеален рецепт за вас. Состојки: 250 гр нудли Две црвени пиперки Три млади кромида 300 гр...
 • Колач со кандирано овошје

  06.05.2022 - 15:46
  Вкусен, лесен за подготовка и нема да ви одземе многу време. Состојки: Две јајца 4 лажици шеќер Една лажичка пециво 4 лажици брашно 50...
 • Пилешко и црвена леќа

  05.05.2022 - 15:06
  Црвената леќа е одличен начин да ја засакате оваа мешунка, која е навистина здрава за нас.  Состојки: 4 копани или два поголеми стека...
 • Брза пита со спанаќ и јајца

  04.05.2022 - 14:53
  Наместо да пржите, подгответе ја оваа пита која личи на фритата во рерна.  Состојки: Една лажица маслиново масло Еден мал кромид...
 • Тарт со богат чоколаден фил

  03.05.2022 - 14:58
  Вкусен чоколаден тарт е секогаш идеална опција за десерт. Тесто: 250 гр брашно 80 гр шеќер Една ванила 130 гр путер Едно јајце 30 мл...
 • Чоколаден колач со вишни

  02.05.2022 - 14:09
  За овој рецепт можете да користите и смрзнати вишни. Состојки: 330 гр брашно 170 гр шеќер 200 мл кисела вода 100 мл масло 4 јајца 50...
 • Колач ролат од кокос

  30.04.2022 - 14:50
  Ако сакате вкус на кокос, ова е уште една од многуте идеи за вкусен десерт.  Состојки: 300 гр кокосово брашно 200 мл кондензирано...