Водолија

Водолија (20. I – 18. II)

Тоа се малите нешта, Водолија. Меркур влегува во Рак во понеделник, насочувајќи го вашето внимание на деталите каде се донесуваат решенија. Потоа сезоната на Рак започнува во среда, охрабрувајќи ве да испробате пристап само со мали цели кога станува збор за благосостојбата. Петочната полна месечина во зоната на завршетоци под контрола на Јарецот инспирира духовна пракса, помагајќи ви да се ослободите од болките од минатото.

ЉУБОВ: Слободни и Водолии во врска, силно планетарно влијание ветува важни настани во вашиот љубовен живот. Емоциите ќе бидат исклучително силни и ќе влијаат на вашиот живот на различни полиња. Споделете ги грижите и очекувањата со вашата сакана - ако тоа не ви помогне, ќе им помогне. Од друга страна, слободните Лавови имаат впечаток дека сите ги кочат и дека луѓето кои се појавуваат како потенцијални партнери сакаат само да си ја ограничат слободата и немаат што да понудат.

РАБОТА: Деловните разговори и состаноци се успешни. Вашата способност грациозно и без двоумење да се движите и да излезете од предизвикувачки ситуации ќе биде вашиот билет за успех. Пресвртот што го посакувате е на повидок, а наскоро ќе ви се отворат можности кои извесно време ви бегале или не сте ги ни забележале. Изберете ги зборовите што ги користите за да им се обратите на оние во деловното опкружување.

ЗДРАВЈЕ: Нивото на енергија ќе ви варира во овој период, па ќе има денови кога ќе бидете исцрпени. Настојувајте да се балансирате преку умереност на сите полиња.

 

Подгответе се да бидете во центарот на вниманието.

Љубов

Овој месец можеби ќе се најдете во центарот на општествените активности - прифатете ја можноста да бидете социјална пеперутка, да стекнете нови познанства и да направите простор во вашиот живот за нови луѓе. Во исто време, обидете се да одвоите време за да се поврзете со блиски пријатели на подлабоко ниво и да ги зајакнете врските во вашиот постоечки социјален круг.

Во партнерските односи може да се соочите со сомнеж (во себе, во партнерот, во врската) и со емоционални превирања, кои, сепак, ќе доведат до препознавање на чувствата од минатото, кои биле длабоко потиснати. Справувањето со овие чувства води до личен раст и емоционално заздравување, што пак ви помага да воспоставите поздрави механизми за справување, како и подобро да се ориентирате во вашата врска, во однос на вашите емоционални потреби.

Најдолгиот ден во годината е и почетокот на сезоната на владеење на нежните Ракови. Ова е ден кога треба да се посветите на саканата личност или пак да поканите на љубовен состанок некој што ви се допаѓа. Нема да зажалите! Летниот период за вас е и период на романса  и љубов.

Работа

Во вашите професионални определби, упорноста е клучна. Може да се појават нови предизвици, но вашиот постојан фокус и посветеност ќе ве уверат. Поволен период за заеднички проекти, каде што вашите напори создаваат синергија со другите за да создадете нешто импресивно. Не двоумете се да преземете иницијатива или лидерска улога и да ја сфатите како авантура - лесно ќе ги надминете сите потешкотии ако задржите позитивен став и не се грижите премногу за резултатите и впечатокот што го оставате.

На 3 јуни, Меркур влегува во Близнаци во вашата петта куќа на задоволството и креативноста. Додека овој транзит може да ви донесе уживање, тој исто така носи успеси и во вашите креативни замисли. На 6 јуни, ќе се чувствувате одлично поради својата автентичност и можноста да блеснете на работното место.

Воинствениот Марс влегува во Бик на 8 јуни, истакнувајќи ја важноста на границите меѓу професионалниот и личниот живот. Не се посветувајте само на работата, туку најдете време и за добар одмор.

Убавата Венера влегува во Рак во вашата шеста куќа на здравјето на 16 јуни, што го нагласува значењето на здравите навики во вашиот живот. Овој транзит е уште едно потсетување дека ви е потребен одмор.

Здравје

Овој месец посветете посебно внимание на вашите прехранбени навики – можеби ви недостигаат одредени хранливи материи и ви требаат малку поразновидни и избалансирани оброци. Менталното здравје е исто така од најголема важност, а практиките како што се медитацијата или јогата можат да ви помогнат да се приземјите и да го одржите внатрешниот мир и стабилност.

 

Ова е една од најубавите години за Водолиите!

Ова е година во која ќе бидете фокусирани на недовршените задачи од претходната година. Од мај оваа година ќе ја имате целосната поддршка на планетите. Односите со другите ќе бидат подобри и ќе успеете да изградите поголемо разбирање со другите луѓе.

Во поглед на љубовта, лесно ќе се исполнуваат вашите љубовни желби, а тоа ќе донесе радост во вашиот живот. Вашата љубов е слатка, романтична и хармонична. Ве очекуваат и убави патувања во текот на овој месец. Но, можна е мала нерамнотежа и вознемиреност во текот на летните месеци. Во август, слободните Водолии би можеле да запознаат една посебна личност.

Во првите месеци од годината, енергиите ќе бидат измешани, но и силни, а потоа интензитетот ќе опаѓа. Патувањата ќе бидат исто така интензивирани во првите три месеци од 2024. Ако се соочите со мал замор, добро е да го препознаете тоа и да најдете соодветен начин за да се одморите. Чувајте се од хронични мигрени.

Вашиот живот би можел да ви донесе одлични резултати на крајот на годината. Од ваше гледиште можеби нема многу да се менува низ месеците, но кога ќе погледнете назад, ќе успеете колку тие промени влијаеле на вас како личност. Тоа ќе ве направи горди на вашите успеси. 

Имате можности за добра заработка, но ќе треба да научите добро да управувате со својот буџет за да заштедите малку повеќе. Финансиската ситуација ќе биде особено поволна за вас по месец март.

Работа

Вашите финансии ќе бидат одлични во новата година. Ќе добиете пари кои значително ќе ја подобрат вашата финансиска ситуација и ќе ви донесат спокој на ова поле. Генерално, ќе имате повеќе извори на приходи и тоа ќе ве држи среќни во текот на годината. Почетокот на годината ви носи одлични вести на ова поле.

Оваа година е особено добра за оние кои имаат сопствен бизнис или се подготвуваат да започнат нешто свое во новата година. Ако имате браќа и сестри, побарајте поддршка од нив при ваквите потези. 

Која работа и да ја започнете во новата година, ќе бидете успешни. Ќе бидат препознаени вашите напори и ќе се чувствувате како да сте на врвот на кариерата, но за некои Водолии ова е само почеток. Можеби изминатите години беа тешки или несигурни, но сега работите значајно се подобруваат за вас. 

Со своите добри одлуки ќе создадете одлични можности за успех, но внимавајте на луѓето кои се секогаш тука за лоши критики. Не обрнувајте внимание на нивните зборови. Месеците јануари, август и декември ќе бидат најдобри за вас. 

Можен е и премин на друго работно место, особено ако и самите имате желба за тоа. 

Љубов

Вашиот љубовен живот во 2024 година ќе биде подобар од претходно. На моменти, ќе се чувствувате како работите да се одвиваат бавно, но тоа не е ништо лошо. Ако сте во врска, важно е да покажете дека сте тука за саканата личност. Во ситуациите кога ќе дојде до мал конфликт, покажете разбирање и нежност. Оваа година ви носи едно романтично патување со саканата личност. Изберете дестинација која ви одговара на двајцата. 

Среќата влегува  и во животот на слободните Водолии. Уживате целосно во запознавањето нови луѓе, а ќе бидете и поотворени за љубов. Ако некоја личност ви се допаѓа, дајте си можност да поминете повеќе време со неа и да одлучите дали сакате нешто посериозно. Не барајте разум во секоја ситуација.

Здравје

Здравјето е најголемо богатство. Ако имаме добро здравје, можеме сè. Вашето здравје ќе биде одлично ова година. Ќе бидете здрави енергични, а можни се само мали здравствени проблеми кои ќе треба да ги следите. Зимата носи настинки, но и проблеми со синусите, а во текот ан летото бидете внимателни со зглобовите.

Ако се соочите со стрес, слушнете го своето тело и одморете. Не претерувајте во јадењето и пиењето.

Хороскоп по месеци

Јануари – Вашиот напредок е успорен во текот на овој месец, но тоа само ви помага да ги видите работите појасно. Во втората половина од месецот се враќа вашата виталност и успевате да ги остварите своите планови. Се отвораат и нови перспективи за вас, но вие сте внимателни. Ако сте во врска, саканата личност би можела да се чувствува осамено. Бидете тука за неа.

Февруари – Имате позитивна енергија, а тоа ви дава крилја за успех. Останете одлучни и мотивирани. Ако сте во потрага по љубов, читајте ја енергијата на луѓето. Тоа ќе ви помогне да одредите што е најдобро за вас.

Март – Позитивната енергија е и натаму главна водилка во вашиот живот. Го активирате своето знаење, а и одлични сте во аргументите и преговорите. Лесно соработувате со другите луѓе, што ви заштедува многу време и нерви. Ако сте во врска, не сте многу романтични,  па саканата личност ви забележува на тоа. Ако сте сами, ќе имате можност да заведете една прекрасна личност.

Април – планетите ви носат успех, а вашата природа ве прави одлучни и иновативни. Имате големи можности да напредувате на работното место. Ако се соочувате со конкуренција или некакво непријателство, ова е месец во кој ќе успеете да ја решите ваквата ситуација на дипломатски начин. Вашите финансии се подобруваат.

Мај – Видливи се некои препреки на вашиот пат кон успехот, но вие успешно се носите со предизвиците. Вашите одлуки имаат моќ да ви го трансформираат животот, а другите ви се восхитуваат на храброста која ја покажувате во различни аспекти. Овој месец сте многу ефикасни и на работното место. 

Јуни - Сите работи ги извршувате со радост. Ви се враќаат можностите кои претходно ги имате пропуштено. Овој период би можел да изгледа прекраток за оние кои имаат повеќе време за анализа и размислување. Како да немате време за сè и постојано коментирате колку бргу лета времето. Ако сте сами, ќе запознаете весела личност која ќе ви го украде срцето. 

Јули – Ова е месец во кој можете да постигнете чуда. Време е да се смирите со сите оние кои се плашат од промените. Не се трудете да ги импресионирате оние кои не разбираат зошто и како работите. 

Август – енергиите ви помагаат да се вратите на сцената на голема врата. Се чувствувате како да не ви е потребен одмор, но добро би било сепак да најдете време да се одморите. Почитувајте ги своите обврски, но и обврските на другите луѓе.

Септември – ви се пружаат можности за забава, кои не треба да ги прескокнете. Некои професионални односи би можеле да прераснат во пријателство. Подготвени сте да ја докажете својата посветеност на саканата личност.

Октомври – овој месец би можело да запознаете интересни личности  кои ја поттикнуваат креативната размена на идеи. Ги имате сите средства кои ви се потребни за успех. Немојте да бидете нефер кон саканата личност, договарајте се за сè во врската. Самоуверени сте, а шефовите се задоволни од вас.

Ноември – Енергиите ви носат успех и среќни околности. Но, внимавајте, не се преработувајте. Најдете време за одмор и поминете квалитетно време со саканата личност. Оставете ги и другите да направат нешто.

Декември – ова е месец во кој слободните Водолии би можеле да ја сретнат љубовта на својот живот. На работа, доаѓаат нови професионални предизвици. Имајте верба во себе, но и другите околу вас.