Близнаци

Близнаци (21. V – 20. VI)

Време е да се навратите на пријателствата. Во понеделник, конјункцијата на Меркур и Јупитер е во вашиот сектор на заедниците и пријателствата, а вам ве поттикнува да обрнете внимание на тоа каква енергија ви носат другите луѓе. Кои се вашите вистински пријатели? Во четврток, конјункцијата на Венера и Уран ќе ве поттикне да ставите крај на некои начини на однесување поврзани со љубовта.

Работа

Близнаците како да не се сеќаваат кога минувале низ толку значаен период како овој. Се соочувате со важни предизвици и чекори кои ќе ви донесат голем успех, но важно е да бидете внимателни. Морате да донесете важни одлуки, но пред да го направите тоа, размислете добро. Оваа недела ви носи и стабилизација на финансиите. 

Некои Близнаци се нервозни во односот со колегите, но дури и да е тоа така, имајте на ум дека сами не можете да постигнете ништо. 

Љубов

Односот со саканата личност е ваша светла точка, оваа недела. Во нивните прегратки можете да најдете мир и спокој од останатите аспекти. Затоа, потрудете се да минувате повеќе време со нив. Можно е саканата личност да станува малку несигурна во љубовниот однос, па ако тоа е така, потрудете се да бидете тука за нив.

Слободните Близнаци ќе имаат љубовни можности на секој чекор, а тоа им носи можност да се заљубат или започнат нова врска. Би можел да ве воодушеви еден Овен, Јарец или Стрелец.

Здравје 

Посветете се на подобрување на имунитетот. 

 

Април ви носи чувство како да танцувате на вашата омилена песна и не можете да престанете.

Работа

Ова е месец кој ви носи поддршка од планетите, но ќе биде важно точно да знаете што сакате. Имате можност да ги остварите своите надежи и соништа, но и да изградите тим од луѓе на кои можете да се потпрете и да им верувате. 

Станувате поголеми оптимисти и полесно ги решавате своите проблеми од претходно. Имате голема поддршка и почит од своите колеги и надредени, а вашата популарност ќе расте овој месец. Но, мудро би било малку подобро да се организирате и да одредите цели кои би сакале да ги исполните со поддршката на сите овие луѓе околу вас. 

Ако работите работа поврзана со јавноста ќе бидете сериозни и посветени, но и одмерени, што ќе наиде на одлична реакција од другите. Крајот на месецот ви носи понуда за која само би можеле да сонувате. 

Вашата владејачка планета Меркур ќе се движи низ вашата дванаесетта куќа на потсвеста на почетокот на месецот, почнувајќи од 3 април. Тоа ќе ве направи позатворени и интровертни, така што ќе ги изненадите луѓето околу себе. Ова е период кога ќе се навраќате кон минатото и ќе барате одговори таму. Тоа е одлично бидејќи ќе ви помогне да поставите цели за иднината, но не дозволувајте да се опседнувате со некои работи кои не можете да ги промените, ниту пак да се каете за нешто што би можело да биде. 

На 5 април со конјункцијата на Меркур и сериозниот Сатурн во вашата десетта куќа на кариера, ќе почувствувате силна интелектуална енергија во вашиот живот. Овие планети ви носат јаснотија и концентрација, но и фокус на вашите долгорочни цели. Посветете се на она што ви значи, а тоа гарантирано ќе ви донесе одлични резултати.

Соларната еклипса на 19 април е важен астролошки настан кој ќе ве поттикне да направите листа на работи кои сакате да ги постигнете во следните години. Ако имате потреба од поддршка од другите, не се плашете да им пристапите. 

Љубов

Овој месец има потенцијал да донесе сериозни промени на ова поле за вас, драги Ракови. Ако сте долго во врска или брак, тоа може да значи прилагодување на потребите на саканата личност, колку напорно и да ви изгледа тоа. Ако сте слободни, ќе бидете освоени од една посебна личност, која ќе покаже голем интерес за вас. 

Ова е период на многу нови познанства, страствени врски и љубов. 

На 3 април, Меркур влегува во Бик што ќе ве натера да размислите како комуницирате со луѓето кои ви значат и да ве поттикне да ги подобрите своите комуникациски вештини. За некои Близнаци, ова  значи подобар начин на искажување на своите емоции, поголема посветеност кон партнерот или пак дури и поставување граници и помалку време поминато на телефон. 

Првиот ден кој ви носи среќа на ова поле е 6 април со полната Месечина во Вага. Тоа е ден кога ќе се чувствувате како да сте погодени од купидовата стрела, па така, голем дел од Близнаците би можеле да се заљубат на овој ден, да ја сретнат својата сродна душа и да дадат големи и важни ветувања. Иако за голем дел до знаците оваа лунација носи драма, за вас ќе донесе задоволство и потреба да се фокусирате на задоволство, а не на конфликти. 

На 11 април, Венера се преместува во вашата прва куќа на идентитет што ќе ве направи шармантни и неодоливи. Оваа планета на убавината и љубовта ви носи шарм и харизма со тоа што ќе освојувате и ќе уживате во флертот и поврзувањето. 

Три дена потоа, Сатурн ја предизвикува Венера и ви носи период на доцнења, но и недоразбирања во комуникацијата, што може значително да влијае на вашите љубовни односи. Што и да е, ќе помине. Имајте го тоа на ум.

Првиот ретрограден Меркур за оваа година ни пристигнува на 21 април, на самиот почеток на сезоната на Биковите. Со оглед на тоа дека Меркур е ваш владетел, вие сте знак кој е често најпогоден од ретроградните аспекти. Но, не дозволувајте да се нервирате премногу (особено за оние работи кои не можете да ги промените) и бидете внимателни како комуницирате со своите сакани. Можни се недоразбирања и конфликти за време на овој транзит, но вие тоа веќе го знаете и знаете како да ги надминете проблемите со својот шарм и харизма. 

Здравје 

Внимавајте на зглобовите.

Ова е година на интроспекција!

2022 беше важна година за родените во овој знак, но 2023 ќе биде многу интересна.

Ова е период кога се најавуваат големи трансформации и промени. Иднината е светла за вас,  а планетите ветуваат сè освен досадна година. Ќе успеете да се ослободите од товарот и да дојдете до прогрес и задоволство.

Освен тоа, ќе применувате и агилен начин на размислување, а планетите ќе ве потсетат да бидете храбри и да не размислувате премногу. Но, немојте да бидете претерано ентузијастични бидејќи Сатурн може да донесе мали ограничувања во првиот дел од годината. За среќа, ги имате Венера  Марс кои го имаат вашиот грб и ви носат магични моменти. Очекувајте убави вести!

Љубов

Хороскопот за 2023 година најавува хармонија во љубовните ондоси, особено во првиот квартал од годината. Ќе успеете да ги надминете неволјите и да се потрудите да изградите солидна врска. Покажете и на саканата личност колку ви значи. 

Слободните Близнаци треба да бидат внимателни кога ќе градат нови односи со нови личности и да внимаваат како комуницираат со новите луѓе во нивниот живот. За некои претставници на овој знак, едно долгогодишно пријателство би можело да се претвори во убава љубовна приказна. За други пак, во нивниот живот ќе се појави посебна личност. Венера ќе има силно влијание и ќе носи големи и убави промени, особено во месеците мај и јуни. 

Кету е планета која би можела да ви донесе одредени одложувања во вашите планови и активности. Ќе бидете оптимистични и расположени, но не дозволувајте вашето расположение драстично да се смени ако нешто не се одвива онака како што сте замислиле. Тоа е пораката од оваа планета.

Од Близнаците кои се во врска се бара на своите партнери да им кажат што имаат на ум бидејќи така љубовта ќе биде уште подобра. Немојте да влегувате во никакви паралелни или привремени врски и посветете се на само една личност. Ако треба некогаш да попуштите, направете го тоа, бидејќи компромисот на долг рок ќе ви донесе успешна врска. 

Ако посакувате да се смирите со некоја бивша љубов која ви е драга од минатото, шансите за тоа се големи кон крајот на годината. Но, повторното влегување на оваа личност во вашиот живот нема да биде нималку лесно бидејќи ќе треба многу да анализирате и разговарате. Ова е период кога големи се шансите да добиете понуда за брак, ако вашиот однос е изграден на солидна основа. Страста и емоциите ќе бидат на високо ниво, а со тоа и потребата постојано да бидете со саканата личност. 

Финансии

Оваа година е важна за интроспекција, а тоа особено ќе биде интензивно на полето на финансиите. Јупитер е тука за да ви помогне да ги поправите работите и да ја зголемите својата самодоверба. Затоа, со влијанието на планетата на среќата, нема потреба за грижа. 

Ќе ви биде важно да стекнете финансии на долг рок и да осигурате сигурен прилив и нема да ви бидат премногу важни малите заработки. Вашиот фокус ќе биде насочен кон тоа да овозможите поголема заработка од претходно. Тука е важно да ги избегнувате големите инвестиции, бидејќи тие би можеле да донесат до загуби на долг рок. 

Но, внимавајте на Сатурн бидејќи тој може да предизвика доцнење, особено во првите четири месеци од годината. Исто така, избегнувајте да се занимавате со значајни правни прашања околу финансиите, овој период. Советувајте се со другите пред да донесете одлуки и добро анализирајте ја секоја ситуација. 

Кариера

Како и минатата година, така и оваа вие ќе се движите полека, но сигурно на скалата на успехот. Не само што ќе успеете да постигнете големи нешта, туку и ќе ги покажете и своите вештини и способности на вистинските места. Како што ќе започне годината, веднаш ќе забележите поволна ситуација за ова поле, а ако посакувате нова работа, тоа ќе се случи во јануари или почетокот на февруари. 

За многу Близнаци, нивниот професионален живот ќе биде главен фокус за нив, но тоа ќе бара напор. Ако успеете во тоа, ќе имате и подобрени вештини, техники и сето она што ви е потребно за да постигнувате успех постојано. 

Март е месец кој ви носи најголеми промени на ова поле. Вашето ниво на енергија ќе биде високо и ќе имате полни раце работа. Но, Сатурн би можел да ве ограничува во овој период, за што ќе треба да научите да останете смирени и трпеливи. Соочете се храбро со препреките и бидете одлучни во своите ставови. 

Ако сте на лидерска позиција, планетите ве повикуваат да водите сметка за потребите на другите. Не го губете идентитетот во работата и имајте на ум дека често најголемиот успех доаѓа токму од тимскиот дух. Затоа, изберете ги мудро своите битки. 

Советот од ѕвездите е да бидете објективни во вашиот пристап, но и стабилни и одговорни. Ако давате ветувања, најмалку што можете да направите е да се потрудите да ги исполните. 

Здравје

Иако работите ќе бидат одлични во другите сектори, тоа се однесува и на здравјето. Но, можни се мали здравствени проблеми во првите три месеци од годината. Можни се и стрес, депресија и вознемиреност, па затоа внимавајте на тоа да изградите баланс меѓу работата и личниот живот. Јогата, медитацијата и прошетките во природа се препорачуваат за сите оние на кои често ќе им биде потребно бегство од предизвиците.

Вториот дел од годината ви носи чести промени во расположението. Наоѓајте начин да се смирите или подобрите своето расположение и некако да се соочите со големиот притисок. Можни се и проблеми со дигестивниот систем, па затоа се препорачува храна богата со природни влакна и соодветна терапија. 

Хороскоп по месеци

Јануари: Во овој месец ве очекува позитивна клима во вашиот живот. Марс е поврзан со поволниот аспект на Јупитер, а тоа ви носи исполнување на вашите желби. Во однос на космичките енергии кои ќе доаѓаат од Водолијата, добивате можност да донесете правилни одлуки, така што овој месец ќе биде речиси совршен за вас.

Февруари: Продолжете по истиот пат како и јануари. Имате корист од поставеноста на планетите и тоа ви помага да ги остварите своите планови. Доаѓаат среќни моменти, но и нови луѓе во вашиот живот кои ќе ве шармираат. Сакате промени и имате неколку големи проекти пред себе. Но, ако целите кон успех, ќе треба да се потрудите да бидете практични. Имајте на ум дека во текот на овој месец, некои идеи се остварливи, но некои не се. Во текот на февруари, младата и полната Месечина ги зголемуваат вашата великодушност, но и вашите разочарувања.

Март: Продолжувате во поволна клима, но за да ја имате среќата на ваша страна, ќе треба да продолжите со вистинските избори. Овој месец, вашата мисија е да не потклекнете дури и ако се соочите со тешкотии. Послушајте ги советите од вашите блиски и бидете мудри. Ако сте осамени, фокусирајте се на своите чувства, бидејќи тоа ќе ви помогне да ја избегнете осаменоста. Ако се појават мали проблеми во врската или во комуникацијата со личноста која ви се допаѓа, немојте да се бегате, туку соочете се со тоа.

Април: Космичката енергија од владеењето на Овенот ги буди вашите сектори на пријателство и професионална ангажираност. Имате отворен ум и подготвени сте на промени. Привлекувате луѓе кон себе, а вашиот начин на функционирање ги воодушевува луѓето околу вас. Средината на месецот носи чуда во вашиот живот.

Мај: Во текот на овој месец ја имате поддршката на Марс и Сонцето. Ќе бидете охрабрени со позитивна енергија, па затоа е важно да одвоите време да размислите за она што сакате да го преземете, но и да го направите она што е реално и остварливо. Во текот на овој месец е присутен и Сатурн кој ве спречува да се фокусирате на оние планови кои не се во согласност со вашите интереси. Фокусирајте се на љубовта и романсата, ова е убав месец за тоа.

Јуни: Во текот на овој месец, некои работи во вашата кариера би можеле да ви делуваат монотоно и досадно, но потрудете се да останете посветени. Мотивацијата е ниска, па овој месец е најдобар за одмор. Ова е месец кога можно е да пронајдете љубов.

Јули: Во овој месец, вашата главна грижа е остварувањето на вашите амбиции. Сакате слобода, но имате и голем апетит за успех. Не сакате да чекате, но можеби ќе треба малку да успорите. Вашите идеи се јасни, но потребна ви е поддршка. Не ги преминувајте границите во љубовта, за да не ја навредите другата страна. Тоа би можело скапо да ве чини.

Август: Енергијата на Сатурн ви го комплицира животот, но имате чувство како да сте малку заглавени. Засега, вашите цели се недостижни, но тоа не значи дека нема никогаш да ги остварите. Водете се од методите на работа и дајте им важност на сите детали. Имате поддршка од Лавовите, искористете го тоа.

Септември: Тешко ви е да напредувате на работното место, но овој месец ве поттикнува да се фокусирате на пријателствата и љубовта. Ова е област на која треба да се фокусирате, бидејќи со некои вистински разговори ќе успеете да изградите длабока поврзаност со нови личности или пак оние кои ви значат. Овој месец е и совршен за почеток на нова врска.

Октомври: Октомври ви носи мала огорченост бидејќи се чувствувате како ништо да не оди како што треба. Немојте да бидете критични кон другите, бидејќи тоа нема да ве одведе никаде. Наместо тоа, фокусирајте се на својот живот.

Ноември: Ова е месец во кој луѓето околу вас ќе ви покажат дека ве ценат, а вам ќе ви се допаѓа тоа. Ќе бидете шармантни, а со тоа ќе привлекувате и интересни личности. Ако сте во врска, ова е одличен месец за стапување во брак. Уверете ја саканата личност дека се грижите за вашата заедничка иднина.

Декември: Декември може да ви донесе чувство како да немате излез од ситуацијата во која се наоѓате бидејќи ќе бидете водени од илузии. Но, со помош од Марс тоа може брзо да се промени.