Стрелец

Стрелец (22. XI – 21. XII)

Ова е недела посветена на вашата сигурност. Во вторник, Меркур влегува во Јарец во вашата зона на приходи и ви носи финансиска сигурност и успех. Во среда, полната Месечина во Близнаци ве повикува да комплетирате некој љубовен однос или пријателство на начин кој им одговара на двете страни. Венера влегува во Јарец во петок и ве поврзува со луѓе од кои ќе научите нешто повеќе. 

Работа

Водете сметка за односите со своите соработници. Немојте да влегувате во расправии, без оглед на тоа колку тоа ви се чини оправдано, па дури и можеби неопходно. Во овој период, многу работи можат да се свртат обратно, но прашање е дали тоа ќе биде во ваша корист или ваша штета. Бидете свесни и внимателни и сè ќе биде во најдобар ред. Вие сте духовен знак, а притоа сте и авантуристи. Колку повеќе имате, толку повеќе трошите. Но, оваа недела ве очекуваат и дополнителни приходи. 

Љубов

Ако сте во врска ве очекува многу убава недела исполнета со нежности, страст и внимание. Ќе бидете посветени на саканата личност, но ќе добивате и многу внимание што ќе ви годи. Добро би било да испланирате заедничко патување. 

Слободните Стрелци ги очекува нова љубов. Тоа веројатно е личност која ќе ја запознаете или сте ја запознале преку пријателите. Новите контакти ќе бидат лесни за вас, па така овој период ви носи многу нови личности.

Здравје  

Најдете начин да се одморите.

 

Ова е месец посветен на авантурата, драги Стрелци!

Работа

Во декември ќе имате можност да го надополните и реализирате она што претходно морало да биде одложено поради одредени околности. Ќе ги подобрите своите контакти и соработка со другите, а ќе имате и неколку службени патувања, кои ќе ви бидат добредојдени во овој период, кога уживате во магијата на вашата сезона.

Генерално, ќе имате прилив на добра енергија и расположение и ќе успевате да завршите многу, но и да планирате за следната година. Ве очекува успех ако се занимавате со медицина, сметководство и секое поле кое бара ориентираност кон деталите. Бидете истрајни, сè што ќе посакате, ќе биде исполнето, но не преку ноќ.

На полето на финансиите, влегувате во стабилен период. Доаѓа добивка преку соработка со странство и туристички агенции. 

На крајот на изминатиот месец, вашата планета Јупитер го заврши своето ретроградно патување и ви донесе креативна и продуктивна енергија која продолжува и во декември. 

Со сонцето во вашиот знак поголем дел од месецот (до 21 декември) ќе имате силна самодоверба, но и моќ да го добиете она што го сакате. Но, само е важно да припазите на влијанието на опозицијата на Венера со Марс кое почнува од 1 декември со што ќе биде важно да ги негувате односите со своите соработници. Не можете да ги контролирате другите луѓе, можете само да најдете поле на заедничка соработка.

Полната Месечина на 7 декември ќе ви помогне да ја надминете тензијата во некои односи на работа и да продолжите поодговорно. 

Среќа ве очекува околу 20 декември со влегувањето на Јупитер во вашата петта куќа на креативност. Ова е период кој може да ви донесе голем успех во вашите проекти. 

Младата Месечина во Јарец на 23 декември ќе ве поттикне да поставите финансиски цели и да се држите до нив во следниот период. 

Љубов

Стрелците кои се во врска ќе треба да најдат повеќе време за саканата личност, за да не се чувствува запоставено. Изминатиот период бевте многу зафатени, па ќе биде важно да го надоместите пропуштеното време. Можни се мали несогласувања ако сте во брак, околу семејните обврски. 

Ако сте слободни, ова е месец во кој во вас се буди страста. Ќе ве привлече личност со која ќе имате многу заеднички интереси. Но, големи се шансите ова да биде авантура која потешко би преминала во нешто поголемо на долг рок. Ако го посакувате тоа, ќе треба да се потрудите од двете страни. Некои Стрелци би можеле да запознаат интересна личност преку работа. 

На 7 декември, полната Месечина во Близнаци ќе ја осветли вашата седма куќа на партнерства и ќе ви донесе силна страст и оган во вашите односи. Не е важно дали сте во врска или не, ќе бидете заводливи и ќе уживате во секој момент на задоволство. 

Вие сте екстравагантен знак и за вас забавата е поважна од многу други нешта, па затоа ќе си ветите дека декември нема да биде стресен месец за вас и ќе успеете во тоа. Со влегувањето на Венера во Јарец и вашата втора куќа на ресурси, ќе сакате да бидете поконкретни во љубовните односи и да покажете што точно сакате. Некои Стрелци зачудувачки ќе сакаат да официјализираат дека се во врска и затоа ќе имаат сериозен разговор со личноста со која се гледаат. 

Чекајте, ве очекуваат уште добри вести, овој месец. Во влегувањето на планетата на среќата Јупитер во вашата петта куќа на задоволство на 20 декември, ве очекува изобилство од љубов и романса и одличен начин да ја завршите годината. Заокружете ја оваа дата на вашиот календар бидејќи вистинската љубовна магија почнува тогаш. 

Со младата Месечина во Јарец на 23 декември ќе бидете насочени само кон оние нешта и луѓе кои ви носат задоволство и ќе се потрудите тоа да е на темата љубов. 

Единствено, треба да сте внимателни на крајот на месецот со почетокот на ретроградниот Меркур на 29 декември. Не го упропастувајте убавиот љубовен месец со недоразбирања, кавги и погрешни зборови. 

Здравје 

Променлива состојба, грижете се за своето здравје.

 

Веќе од почетокот на годината ќе почувствувате подобра енергија, која ќе ви донесе можност да патувате некаде подалеку, да имате многу контакти со луѓе од странство, но и да посетите места за кои не сте ни сонувале дека ќе ги посетите. 

Првите месеци од 2022 ви носат голема поддршка од саканите. Вообичаено вие сте тие кои се грижат за другите луѓе, но овој пат ќе биде малку поинаку. Најдете време за саканите и поради претераниот обем на работа, бидејќи тоа ќе ви донесе мир после напорната и тешка 2021 година. 

Ова е година која ќе им донесе посебно убаво расположение на Стрелците. Вашата кариера ќе ви донесе одлични резултати под влијанието на Сатурн, со тоа што ќе се зголеми почитта од другите луѓе во вашиот тим, а со тоа и вашата самодоверба. Некои Стрелци ќе го сменат местото на живеење, а голем дел од нив своја добра прилика ќе најдат надвор од државата. 

Сатурн ќе ви помогне во многу аспекти од вашиот живот, а за некои родени во овој знак носи и богатство. Можно е и наследство или пак решавање на некои проблеми поврзани со имотот. 

Средината на годината е одлично време за страст и силна динамика. Одржувајте го вашето расположение во рамнотежа за да не го исплашите вашиот иден партнер кој не ги разбира вашите нагли промени и налети на топлина и студ. Летото ќе биде исполнето со многу пријатни ситуации. За некои Стрелци ќе се појави нивната сродна душа, но генерално највеќе ќе бидете задоволни од можностите за посета на некои земји. Генерално гледано, одличен период за тоа се деновите меѓу 28 јули и 23 ноември. 

Есента ви носи гости од странство, а во текот на зимските месеци ќе посакате повеќе да сте сами, подалеку од другите. Ако се чувствувате тажни и дистанцирани од другите не си дозволувајте да трупате дополнително незадоволство, туку пробајте да најдете баланс преку оние активности кои ве прават среќни. Ако сте во врска во овој период, бидете искрени и отворени за вашите потреби бидејќи можно е партнерот да не ве разбира и да не може да ги прочита вашите мисли и тоа да доведе до оддалечување па и прекин на врската. 

Вашето здравје ќе биде одлично бидејќи вие сте личност која се грижи за себе. Но,  важно е да обрнете внимание на здравјето на вашите родители, но и децата доколку сте во брак. Грижете се за другите и покажете им колку ви се важни. 

Оваа година важно е да научите да ги избирате своите битки и да го чувате својот потенцијал само за важни нешта и луѓе. Не се давајте секаде и секому бидејќи тоа може да ве истошти. Околностите некогаш ќе се развиваат на начин кој ќе ви создава препреки, па и покрај вашиот труд и предаденост, ќе успеете да извлечете важни лекции од ваквите потешкотии. Размислувјте позитивно, не се затворајте дома и минувајте време со луѓе кои се позитивни и ви се драги а можеби и не ви се најдобри пријатели. Комуникацијата останува значаен аспект од вашиот живот бидејќи вие сте одлични на ова поле, но некои пораки ќе ве изненадуваат, ќе учите многу за луѓето и ќе осознавате многу за себе. 

Работа

Како што ќе почне вашата година, така ќе наидувате на ограничувања со кои ќе морате да се соочувате и успешно ќе ги решавате благодарение на вашата мудрост. Ќе бидете изненадени од некои ситуации, особено во насока на луѓето на кои целосно сте им верувале, но не трошете премногу време на анализи.

Пред вас се големи професионални промени и ова може да биде година на големи одлуки. Ако сакате нешто ново, ќе треба да ја изберете областа која ви одговара. Ѕвездите ве советуваат да не им верувате на новите познаници и некои понуди да ги гледате сепак низ призмата на скептицизам. 

На пролет, ќе комбинирате работа и добар одмор, што може добро да се одрази на односите во тимот и продуктивност на вашата работа. Ќе го паметите овој период и ќе бидете горди на успехот кои сте го постигнале досега. До крајот на годината ќе треба да се фокусирате на некои вообичаени активности, но и да не заборавате на некои важни преговори и договори. Ако сте посветени на работата, наградите ќе дојдат за вас. 

Во однос на финансиите, оваа година ветува стабилност на ова поле. Ако дојде до пад на личните приходи, побарајте поддршка од најблиските, но и воздржете се од прекумерно трошење. На ова поле, вториот дел од годината ќе биде многу подобар од првиот бидејќи ќе имате успешни вложувања, но и напредок во работата. Ако дојде до раскин на некои договори, не жалете бидејќи тоа е за добро иако навидум не ви изгледа така. 

За оние Стрелци кои се занимаваат со трговија, особено успешен месец ќе биде февруари. Мај носи нови можности за оние кои работат на полето на комуникациите и медиумите. Јули е време за одмор, но и нови иницијативи на ова поле. Ќе тргнете во нова насока во однос на вашата кариера, а можна е и преселба поради работа. 

Љубов

Во текот на целата година ќе бидете топли па ладни, што може да ги замисли луѓето околу вас. Ќе делувате како да сте рамнодушни, а тоа ќе биде резултат на тоа што ќе бидете активни на различни полиња, па и внесени во работата. Не дозволувајте тоа да биде причина да се оддалечите од саканата личност.

Оние кои се слободни, 2022 ќе ги израдува со нови познанства. Истовремено, ќе избирате и ќе имате високи стандарди, но ќе го чувате срцето за една посебна личност. Најголема среќа во љубовта ве очекува од ноември до декември.

Некои Стрелци ќе се сретнат со личност која ќе им донесе силна физичка сензуалност и романтична привлечност во текот на март и април. Стрелците кои не се во врска би можеле да бидат привлечени од некои постари колеги или професионални соработници. Од средината на јуни до јули таквата привлечност ќе биде неизбежна. 

За многу Стрелци, 2022 година ќе биде година на судбоносна средба. Среќата ќе преовладува на ова поле, но морате да го одржувате она што го имате. Ако дојде до проблеми и конфликти, не се откажувајте при првата препрека, туку отворено искажете ги своите мисли и разговарајте се додека не дојде до решение на ситуацијата. 

Стрелците кои живеат заедно со своите партнери ќе посакаат да стапнат на лудиот камен и тоа ќе го направат многу спонтано. Оние кои од неодамна се во брак ќе купат куќа или стан. Ѕвездите се генерално на ваша страна, но треба да знаете дека и на вас останува да го чувате она што ви е драго. 

За мажите Стрелци доаѓа до многу романтични моменти, но ќе морате да бидете внимателни кого ќе изберете. Не дозволувајте желбата за авантура да ве поттикне да изберете површна личност која е само забавна и ништо повеќе од тоа. За жените Стрелци ова е година кога ќе ги донесат своите чувства во ред. Ќе имате поддршка од пријателите и тие ќе ви честитаат за вашата емоционална зрелост. Ова е година кога ќе откриете вистинска среќа и ќе се ослободите од работите кои долго ве мачат. 

Најдобри месеци за брак се летните јули и август или зимските ноември и декември. Највеќе ќе си одговарате со Овните со кои ќе се чувствувате да сте во бајка, а освен тоа ќе ви одговараат и мистериозните Шкорпии со кои ќе морате да бидете трпеливи, но и Водолиите кои се слични на вас. 

Здравје

Оваа година ќе биде поволна за вашето здравје, но внимавајте да земате витамини и минерали во првиот дел од годината и да ги избегнете настинките. Можни се сезонски настинки кои не треба да ве загрижуваат. Избегнувајте гужви и непроветрени простории и минувајте време на планина и на отворен простор колку можете повеќе. Вториот дел од 2022 година ви носи подобро здравје, но и расположение. Ќе одржите здрав начин а ќе правите и редовни рутински лекарски прегледи, што е добро за контрола на вашата здравствена состојба. 

Ќе усвоите и нови навики и ќе се движите повеќе, а ќе станете и пооптимистични особено во споредба со 2021 година, ѕвездите ви носат позитивна енергија, но пробајте да го намалете внесот на слатки и алкохол.

Хороскоп по месеци

Јануари – овој месец ќе бидете посветени на работата и целосно предадени на тоа, заборавајќи на празниците, но тоа не е најдобрата стратегија. Во ред е да давате сè од себе, но не заборавајте на блиските и на магијата на празниците.

Февруари – ова е месец во кој ќе посакате да се опуштите и тоа е во ред, но не ги потиснувајте своите емоции. Најдете личност со која ќе споделите како се чувстувувате или водете дневник.

Март – март поставува важни одредници во вашиот живот и ве насочува кон нови дестинации. Некои нови чекори во кариерата ќе бидат клучни за вас, а можно е да дојде до унапредување или покачување на платата.

Април – ќе бидете растрагнати меѓу можностите и желбите и ќе се прашувате дали сте во право. Одговорот ќе го најдете во себе, но не се плашете да побарате совет од другите.

Мај – ова е месец кој ќе ве поттикне да штедите за едно егзотично патување, па затоа заборавете на импулсивното купување. Енергијата насочете ја кон исполнување на своите цели.

Јуни – положбата на планетите го стимулира вашиот морал, а вашето физичко и психичко здравје е на одлично ниво. Секој успех прославете го со оние кои ви значат.

Јули – не се оптоварувајте и не дозволувајте стресот да влијае на вашето здравје. 

Август – ова е време за јакнење на односите со другите. Бидете отворени за дружба и разговор. 

Септември – септември носи поголеми финансиски трошоци. Некои Стрелци ќе се чувствуваат дека работат напорно, а тоа не е препознаено. Не го губете трпението.

Октомври – ова е месец кога треба да се дистанцирате од работата и добро да се опуштите. Така ќе согледате некои важни работи за себе и другите и ќе успеете да се насочите на исполнување на желбите.

Ноември – можни се мали предизвици во претпоследниот месец од годината поврзани со финансиите. Важно е само да штедите и да најдете начини за дополнителни приходи.

Декември – имате силна потреба да бидете сакани и поддржани. Ќе го добиете тоа од една посебна личност.