Риби

Риби (19. II – 20. III)

Време е за убави чувства. Во понеделник, Меркур влегува во Јарец во вашата зона на пријателствата и ви помага да се поврзете со вашите пријатели. Полната Месечина во среда од вас бара да бидете јасни и конкретни во однос на вашите емоции. Во петок, Венера влегува во Јарец и намерно ги изместува границите меѓу љубов и пријателство.  

Работа

Имате мал пад на самодовербата, па се чувствувате како другите да не ве доживуваат како креативна личност, што не е точно. Напротив, токму во овој период можете да се покажете во сиот свој сјај, само потрудете се да не бидете претерано самокритични. Потребна ви е малку повеќе самодоверба. 

Некои колеги ќе ви бидат од голема помош, а ве очекуваат и финансии од еден Јарец, Шкорпија или Дева. 

Љубов

Слободните Риби оваа недела се наоѓаат во поволна фаза и би можеле да се заљуват во близок пријател. Ќе се чувствувате како само таа линост да постои во вашиот живот. Подготвени сте за врска и големи промени.

Промените ги очекуваат и оние Риби кои се во врска, но треба да бидат внимателни да не навлезат во тајна врска. Потрудете се да остварите добар однос со саканата личност кој се базира на толеранција и стабилност. 

Здравје  

Грижете се за своето здравје.

Декември е магичен месец за вас. Дали сте подготвени?

Работа

Ова е месец кој може да ви донесе грижи на полето на финансиите и работата. Можно е работите да не одат онака како што вие сте ги замислиле и тоа да ве направи збунети и нервозни. 

Самиот почеток на месецот ќе биде прилично динамичен и би можел да ви донесе неочекувана добивка на полето на услугите или пак  нешто што порано сте го започнале, а не сте го очекувале. Треба да обрнете внимание во однос на луѓето со авторитет и оние кои се на повисока позиција, бидејќи ќе бидете следени од нивна страна и не би било добро да дојде до несогласувања. 

На 3 декември, вашата планета Нептун почнува да се движи директно во вашиот знак и ви носи потенцијал да се навратите на научените лекции. Да се запрашате каде сте, колку далеку сте стигнале и каде сакате да бидете следната година. Ова ќе ви помогне во дефинирање на целите и ќе ви даде можност да испланирате.

На 6 декември, Меркур влегува во амбициозниот Јарец во вашата десетта куќа на социјален статус и ви носи можност да поработите на својот социјален имиџ, но и контактите со другите. Ден потоа, ја имаме полната Месечина во Близнаци која може да донесе драма. Но, имајте го на ум тоа и не потпаѓајте на нејзиното влијание.

На 9 декември, Венера влегува во Јарец и ви носи можност да ги изразите своите потреби на работното место. Ако следната година сакате унапредување или поголема плата, ова е вистинскиот момент да го поразговарате тоа со вашиот шеф. 

На 21 декември ни доаѓа сезоната на Јарците која за вас најавува позитивни промени во кариерата. Подгответе се за добри вести! Заокружете го 23 декември во својот календар – ден кога ја имаме младата Месечина која ќе ви донесе важен миг за славење на нешто големо. 

Ако сте во преговори за некој нов проект, важно ќе биде уште малку да почекате и да ги соберете сите информации пред да почнете. Ова е месец во кој ќе имате повеќе волја и мотивација за состаноци,а  вашата плата и успех ќе зависат од успехот на вашата соработка со професионалните партнери и можноста да привлечете нови клиенти. 

Бидете внимателни во последниот дел од месецот бидејќи би можело да дојде до застој поради влијанието на ретроградниот Меркур кој започнува на 29 декември. Во овој период, фокусирајте се на рутинските активности и избегнувајте конфликти. 

Љубов

Ова е динамичен месец за Рибите.

Ако сте во врска, ќе покажувате повеќе иницијатива во односот со саканата личност, како и излегувањето  и работата на заедничките цели. Најважно е да разговарате за важните прашања и да постигнувате заеднички договор за заедничките теми.

Не дозволувајте да бегате во својот свет и да ги чувате своите чувства за себе. Не правете ништо зад грб на саканата личност, бидејќи тоа може да биде лесно откриено и да ви донесе проблеми.

Слободните Риби ќе имаат исполнет месец исполнет со авантури кои се од минлив тип. Ако посакувате сериозна врска, нема да ви биде лесно за тоа бидејќи ќе наидувате на личности кои се спонтани и авантуристички настроени и тешко би можеле да влезат во врска. Но, ако навистина го сакате тоа, важно е и самите вие да делувате сериозно. 

На 1 декември, Венера прави опозиција со Марс и ви носи важно откритие на ова поле. Можно е на површина да излезе некоја тајна во врска или нешто поврзано со семејството. Тоа може да е емотивен и ранлив момент за вас, но што и да се случи, имајте на ум дека подобро е да ја знаете вистината, отколку да живеете во лага.

Со полната Месечина на 7 декември, ќе бидете подготвени да се фокусирате на вашиот емотивен живот и да ја заштитите својата гордост. 

Со влегувањето на Јупитер во Риби на 20 декември добивате силен наплив на позитивна енергија и расположение, што ќе ве направи неодоливи за сите околу вас. Сезоната на Јарците на 21 декември најавува зголемување на вашата популарност и многу кандидати кои ќе се трудат да ви го украдат вниманието. Затоа, избирајте паметно.

Крајот на годината ни го носи ретроградниот Меркур кој е непопуларен меѓу нас заради хаосот кој го креира во нашите односи. Но, не подлегнувајте на неговото влијание, туку уживајте во магијата која е ваша на крајот на оваа година. Ова е супер љубовен месец за вас.  

Здравје  

Направете превентивен здравствен преглед. 

 

Оваа 2022 година ќе биде исполнета со судбински средби и ексцентричност, нешто во што уживаат Рибите.

На почетокот на годината, некои Риби (особено оние неодлучните) ќе треба да избираат меѓу личните и туѓите мотиви и совети и ќе се сомневаат во своите способности, но не си дозволувајте да правите ништо на своја штета. Вие сте во состојба да донесете одлуки кои се најдобри за вас. 

Во првиот дел од годината, некои Риби ќе одлучат да се оддалечат од некои луѓе кои им се драги. Веројатно ќе станете студени, оддалечени и ќе посакате да го проширите своето друштво со нови луѓе. Сето ова ќе биде поттикнато од некоја ситуација кога ќе мислите дека некои од луѓето со кои се дружите не ви се вистински пријатели. Во овој период ќе добиете и значајно професионално признание, а ќе и дозволите и на љубовта да влезе во вашиот живот. 

Судбината е на ваша страна и ви носи неочекувани убави ситуации и сето тоа ќе ви помогне да изградите сопствено царство.  Двете помрачувања на Сонцето ќе придонесат и дополнително кон тоа, што ќе го поддржи вашиот љубовен живот, самодоверба, но и ќе ви донесе неочекувани патувања. 

Мажите Риби ќе бидат одговорни за оние кои се во нивна близина, но зимата може да им донесе некои мали разочарувања. Влијанието на Марс ќе биде тука за Рибите на два начини, некогаш стимулирајќи да го освојат светот, а друг пат оневозможувајќи ги и правејќи ги тажни. За жените Риби ова е година исполнета со сензуални искуства. Ретроградната Венера во јануари ќе ги направи многу привлечни за спротивниот пол. 

На пролет ве очекува голем успех на професионално поле, но добро би било да се потрудите да најдете баланс и да се одморите бидејќи колку и да сте успешни, можете лесно да прегорите од работата. 

Под влијание на Јупитер ќе имате мирно лето, но Марс ви носи напорна есен. Ако дојде до промени во кариерата, тие ќе вклучуваат повеќе слобода или флексибилност во вашето работно време, но и патувања поврзани со работата. Луѓето кои се на високи позиции ќе ве ценат и ќе веруваат во вас, а вие ќе продолжувате да се докажувате. 

Времето после август е одлично за вас. Сосредоточете се на себеси и продолжете со напорната работа, а тогаш доаѓаат награди за вашиот труд. 

Советот од ѕвездите е да ја почитувате работната етика, но тоа да го очекувате и од соработниците. Немојте да се занимавате со финансиски трансакции кои се ризични бидејќи тоа нема да ви донесе долгорочен успех. Не се занимавајте со мислењето на луѓе кои не ви се важни. Свртете се кон иднината, имајте на ум дека сите препреки се решливи и така ќе ви се отворат нови патишта во животот. 

Работа

2022 година ви носи независност и самодоверба, па некои претставници ќе се трудат да го користат здравиот разум и да наоѓаат начини за дополнителна заработувачка особено на почетокот на годината.

Плутон кој е одговорен за вашите финансии може да направи мали проблеми во одредени делови од годината, па затоа треба да сте прилично внимателни. Сепак, вториот дел од годината е одличен во овој аспект и веќе ќе бидете посигурни. Во февруари и март постои можност да бидете изневерени од колегите, па затоа бидете внимателни и добро разгледувајте ги сите документи и проекти кои се нудат. 

Оваа година ќе биде особено успешна за услужните дејности, Рибите кои се занимаваат со канцелариска работа и уметниците. На овие позиции ќе носите здрави одлуки, ќе бидете горди на себеси и успешно ќе се борите со конкуренцијата. Дури и оние кои повеќе идеализираат ќе бидат одлични и практични и добро ќе се носат со сите предизвици. 

Ќе ви биде важен вашиот професионален имиџ а особено ќе се посветите на негово подобрување во текот на јуни. Но, бидете внимателни како ги избирате приоритетите во текот на оваа година за да не пропуштите нешто навистина важно. Sвездите се на ваша страна! 

Љубов

Планетите ви носат романтични чувства во текот на целата година. Некои од Рибите кои ќе бидат многу пребирливи, постојано ќе се чувствуваат како да ги разочарува некој, но можеби треба да ги избираат кандидатите во кои се заљубуваат. 

Со доаѓањето на летото, ситуацијата ќе се смени па можни се подобри ситуации, љубовни средби, па и доаѓање на сродната душа за многу родени во овој знак. Целата година ќе биде променлива, но не треба да ја губите вербата во љубовта. Првиот дел од годината е одличен за Рибите кои се во брак бидејќи им носи шанса за бременост, но и хармонија во љубовниот однос. Оние кои се во врска во првите три месеци од годината ќе имаат мали сомнежи во однос на саканата личност, но веќе потоа работите ќе се движат по својот нормален тек. 

Сепак, најважните промени во оваа сфера за сите Риби доаѓаат по август. Жените Риби точно ќе знаат што сакаат од љубовта оваа година, а мажите ќе сакаат да експериментираат и да бираат меѓу повеќе жени. За многу претставници на овој знак, оваа година носи нови почетоци и нова фаза во вашиот живот. 

Јуни и јули се најдинамични и најинтересни месеци за брак. Последниот дел од годината, од септември до декември ќе биде поопуштен за сите и со многу убави моменти. 

Најкомпатибилни знаци за вас се Биковите, Девиците и Шкорпиите.

Здравје

Сатурн и Јупитер се на добри позиции, а тие ќе ви осигураат добро здравје.  Ова е година кога постојано ќе имате чувство на благосостојба и среќа, а и одлично ментално здравје. 

Почетокот на годината ви носи одлично здравје, но можеби за некои Риби ќе дојде до незадоволство од телесната тежина па ќе се одлучат за диета или поздрав режим на исхрана. Марс ве поттикнува да бидете и физички активни што дополнително ќе го подобри вашето здравје и расположение.

Можна е слабост или замор во текот на пролетта, а и настинки па затоа ќе треба да се насочите кон превенција преку редовно конзумирање овошје и зеленчук, па и суплементи во исхраната. Не се препуштајте на тешки диети, туку што и да направите, нека биде во склад со вашиот карактер, бидете умерени и посветени на подобрување на своето здравје, а не истоштување на вашето тело. 

Хороскоп по месеци

Јануари – ќе изградите голема верба во себеси и ништо нема да може да ве изненади. Овој месец вашиот ентузијазам ќе биде силен и ќе успеете да постигнете големи цели.

Февруари – вашиот однос со саканата личност ќе доживее промени, но пробајте да ги задржите своите вредности. Избегнувајте конфликти.

Март – во март ќе треба да се вклучите во повеќе физички активности, но и во социјализација со бизнис партнери за да успеете во професионалниот живот. 

Април – не брзајте никаде. Времето ќе ви минува брзо, но важно е да го одржите балансот и добро да се храните.

Мај – овој месец е одличен за вложување во недвижности. Но, обрнете внимание на малите детали.

Јуни – ова е месец на сериозни љубовни поврзувања и средби. Не кријте ништо од своите пријатели, возвратете им со почит. 

Јули – бидете фокусирани на само неколку работи и не правете повеќе работи одеднаш. Така нема да бидете попродуктивни.

Август – страста и романсата се силни и тоа ќе ви помогне да освојувате каде и да се појавите. Ако сте во врска, врската ќе добие ново значење за вас.

Септември – некои Риби ќе ја сретнат својата сродна душа во текот на овој месец.

Октомври – држете се до своите професионални цели. Ќе ви годат активности во кои ќе внесувате нови иновации. 

Ноември – бидете трпеливи и дисциплинирани. Тактичноста треба да биде ваша најсилна страна овој месец. Не заборавајте на поддршката од другите.

Декември -  можен е замор во последниот месец од годината. Грижете се за себеси.