Девица

Девица (23. VIII – 22. IX)

Споделете ја својата вистина. Во понеделник, конјункцијата на Меркур со Јупитер во Овен во вашиот сектор на автентичност што ќе ве инспирира да им дадете име на своите чувства и да ги споделите со другите. Во четврток, конјункцијата на Венера и Уран бара од вас да научите нови начини на комуникација со другите луѓе. Дозволете им на другите да ве инспирираат.

Работа

Девиците се во полна активност. Пробајте да се сконцентрирате на она што ви е најважно. Ова е период на големи нешта. Разочарувањето е нешто што не можете да го избегнете. Ова е прилично напорна недела за вас, па затоа важно е да направите добра организација за вас.

Сепак, имате впечаток дека многу нешта не зависат од вас. Ако посакате да го смените работното место, размислете добро дали е тоа добра одлука овој период. Можете да очекувате понуда од Јарец во врска со хонорарна работа. 

Љубов

Ова е недела која ви носи одлична комуникација со саканата личност и може да ви донесе одговор за некои постари проблеми кои конечно ќе се решат. Некои Девици ќе размислуваат длабоко за нивната врска, но во секој случај, работите значајно се подобруваат.

Слободните Девици ги очекуваат нови контакти и големи се шансите да запознаете личност која ќе ви се допадне. Некои претставници на овој знак ќе се решат да ја обноват врската со некоја личност од минатото. 

Здравје 

Можна е болка во грбот. Движете се повеќе. 

Ова е месец кој го носи вашиот момент да блеснете.

Работа

Април е месец кој ви носи можност да планирате за иднината, но и да достигнете голем професионален успех. Меркур минува низ вашата деветта куќа на мудрост и разбирање. Како резултат на тоа, вашиот ум има милион идеи, но и постојано трагате по ново знаење. Сето ова, ќе донесе една голема идеја, но и поддршка од вистинските луѓе, со што април е месец на голем успех за вас.

Само потрудете се да имате отворен ум и да останете флексибилни низ сите случувања, кои ќе ги има многу. Април ви носи можност да напредувате преку вашите лични напори. Потрудете се да не правите грандиозни напори за да ги импресионирате другите. 

Ако треба да донесете одлуки, потрудете се да не брзате, особено ако тоа се однесува на работа со странство. Одредени препреки ќе бидат неизбежни овој месец, но ако сте внимателни, воопшто и нема да се сеќавате на нив како што месецот се приближува кон крај. 

На 3 април, Меркур влегува во Бик и ве поттикнува да размислите за балансот меѓу вашиот личен и професионален живот. Вие сте најголемите работници во хороскопот, но ова е период кога треба да здивнете и да утврдите што е она што е важно за вашето ментално здравје. На 6 април со полната Месечина во Вага ќе бидете дополнително поттикнати да се погрижите за својата добросостојба правејќи работи кои ве прават среќни, а тргајќи го телефонот на страна, подалеку од вас.

На 11 април, шармантната планета на љубовта Венера ќе почне да се движи низ вашата единаесетта куќа на репутација, носејќи ви многу можности во вашата кариера. Ќе бидете обожавани од другите,  а и лесно ќе ги импресионирате новите луѓе кои ќе ги запознавате. Во истиот период, конјункцијата на Венера и Плутон ви помага да се ослободите од одредени блокади кои можеби постоеле во минатото. Ова е ваш момент кога ќе сфатите дека навистина можете да постигнете што и да посакате.

Уживајте во својата лична моќ и искористете ја мудро, драги Девици! 

Соларната еклипса на 19 април ви носи финансиска добивка која можеби не ја очекувате. Ова е транзит кој не само што ви носи финансии, туку и задоволство од вашиот живот и самодоверба. 

Сонцето влегува во Бик на 21 април, а ова за вас е период на раст и изобилство на можности. Вашиот распоред ќе биде прилично исполнет, но ќе се чувствувате продуктино. Само потсетете се да направите пауза кога тоа ви е потребно. 

Најголем успех доаѓа за Девиците кои работат на полето на медиуми, издаваштво, образование, патувања и меѓународен бизнис. 

Љубов

Ова е месец кој ви носи одлично расположение и радост, но и фокус на романсата и љубовта. Без оглед на вашиот љубовен статус, ќе уживате во флертот и вниманието кое го добивате од другите. 

Но, на почетокот на месецот можна е дестабилизација особено бидејќи ќе ви биде тешко да најдете време за љубов, а другите ќе го очекуваат тоа од вас. За среќа, крајот на месецот успева да ви донесе баланс и подобро расположение со фокус на љубовта. 

Универзумот ви порачува да се забавувате, да се препуштите на задоволствата и да го користите своето слободно време со оние кои ви се драги. 

Околу 7 април ќе имате потреба да бидете сами, да се оддалечите од другите и да се ставите себеси на прво место. Тоа е сосема во ред, се додека сте јасни кон другите и не исчезнувате од нивниот живот, терајќи ги да се прашуваат што не е во ред. 

На 21 април со ретроградниот Меркур ќе бидете во ситуација да ги разбирате работите погрешно, лошо да се изразувате и да влегувате конфликти, но имајте на ум дека Меркур секогаш прави хаос во комуникацијата кога се движи ретроградно. 

Здравје 

Намалете ги цигарите.

Ова е година на нови можности!

Уште една година е пред вас, драги мудри Девици. Вие сте лик кој постојано сака да го преиспитува минатото, но намалете го тоа во 2023 година и наместо тоа, гледајте напред кон иднината. Можно е оваа година да ви донесе жалење или каење за некои пропуштени можности кои ќе посакувате да се вратат назад. 

Генерално гледано, хороскопот најавува среќна година за сите оние Девици кои во 2022 започнале нешто важно за нив. Јупитер во вашиот живот ви ја носи среќата која ви е потребна. 

Силното влијание на Јупитер во текот на целата година ќе ви донесе одлични можности за професионален успех, брак и раѓање на дете во текот на летните месеци. Дополнително, Венера ви носи силна поддршка на полето на љубовта. Поради силното влијание на Марс и Меркур, во текот на оваа година ве очекуваат и одлични можности за патување уште од самиот почеток на годината. Некои Девици би можеле да заработат пари од патувањето, најавува вашиот хороскоп. Но, не се потпирајте многу на мислењето на трети лица, особено оние кои не ве познаваат многу добро, а само сакаат да мудруваат. 

Оваа година носи многу промени, но не и неволји како 2022. Можеби ќе се најдете во ситуација да почнете нова врска или пак да оживеете нешто од минатото. Кога Венера ќе влезе во Бик во текот на мај ќе успеете да го зачувате она што ви е важно  и да сте задоволни. 

Во однос на професионалните можности, тие ќе бидат присутни во голема мера, особено на полето на истражувањето и правните аспекти. Оние кои имаат сопствен бизнис, најголем успех ќе забележат на почетокот на годината. Почетокот на годината е поволен за оние Девици кои се занимаваат со образование или пак се на студии. Ова е и добра година, ако одите на некакви натпревари. Влијанието на Сатурн ќе ви помогне да бидете неверојатно успешни на сите полиња каде се стекнуваат нови вештини. 

Силната Венера во овој период ви носи можност да се зближите и остварите романса со некој близок колега. Најдобриот совет кој доаѓа за вас е да бидете трпеливи. 

Љубов

Љубовта ви доаѓа на многу неочекувани начини во текот на оваа година. Силното присуство на Венера ќе ве инспирира да бидете храбри во љубовта и да се потрудите да најдете баланс меѓу поврзаноста и професионалниот живот. Всушност, транзицијата на Месечината ќе ве охрабри да градите долгорочни врски. 

Годината започнува на убав начин. Но, ако посакувате независност и слобода, тогаш можно е да се најдете во мал конфликт прво со себеси, а потоа и со другата страна. Бидете мирни и избегнувајте ситуации од кои на почеток знаете дека можете да се разочарате. Како што одминува годината, така ќе се подобрува вашиот љубовен живот и вашето задоволство. 

Слободните Девици конечно ќе го пронајдат својот идеален партнер, кој веројатно ќе го запознаете преку заеднички пријател или пак ваш роднина. Искористете ја оваа година за да минувате повеќе време меѓу луѓето кои ви се блиски, бидејќи така ќе се појавуваат повеќе можности да запознаете и нови луѓе. 

Ако сте во врска или брак, можни се конфликти кои ќе се појават во првите месеци од 2023. Присуството на Сатурн значи дека ќе ја забележувате секоја грешка на саканата личност, но да не дозволувате тоа да ескалира во голем конфликт. Не се занимавајте со неважни аргументи, особено оние кои имаат потенцијал да ја уништат врската.

Како што изминува годината, транзицијата на Јупитер и Раху ќе бара од вас да бидете внимателни и да не влегувате во тајни или паралелни врски кои се морално погрешно. Тоа може да ви донесе и лоша карма, особено поради влијанието на Јупитер кој е познат како учител во хороскопот. Тој ќе биде присутен за да ви донесе важни лекции. 

Ако сакате да влезете во брак, месец јуни е најповолен за тоа. Овој месец е одличен и за патување, па така понудата би можела да дојде на некоја подалечна дестинација. 

Јули и август се исто така добри за брак, односно организација на свадби. 

Годината завршува на романтичен начин, за сите Девици, без оглед на нивниот статус. 

Финансии

Ова поле ќе ви донесе многу различни ситуации во текот на 2023. Уште од самиот почеток на годината, ќе успеете да дојдете до заработка. Но, ова не е добро време за проширување на бизнисот бидејќи ќе треба да почекате малку повеќе. Првите месеци од годината се одлични за набавка на возило. Но, хороскопот ве предупредува да не барате голема финансиска поддршка од семејството, туку да работите со средствата кои ги имате. 

Првите четири месеци ви носат и зголемени трошоци, а ако работите на берза, не очекувајте голема заработка. Јаху и Јупитер ви носат можност за патувања преку работа во текот на третиот квартал од годината. Но, летниот период носи малку зголемени трошоци поврзани со децата.

Втората половина од 2023 носи зголемена плата или приходи. Колку повеќе ќе работите, толку повеќе и ќе заработувате, но ќе морате да се решите за баланс ако почувствувате дека се преморувате. 

Ако планирате купување имот, направете го тоа во летниот период. Конфликтите кои можеби ќе се јават во семејството а се поврзани со некој имот или наследство, ќе биде важно да ги решите мирно, без нагли и избрзани одлуки. 

Кариера

Годината започнува на тој начин што Марс може да предизвика мали проблеми во вашиот напредок. Ќе ви недостасува енергија и мотивација во првите неколку месеци од годината, но работите се подобруваат подоцна. Јупитер ви носи изобилство можности, а кога тоа ќе се случи, ќе треба серизно да се зафатите со работа. 

Некои познаници ќе ви понудат соработка, која веројатно треба да ја прифатите иако не ги познавате многу добро, но само откако ќе ги испитате сите опции. Чувајте се од скриени непријатели на работното место бидејќи Сатурн би можел да ви донесе негативно влијание на ова поле. Чувајте се од лажните пријатели, бидејќи тие најдобро ја носат својата маска. Ако почувствувате дека нешто не е во ред, најверојатно ќе бидете во право. 

Јупитер ќе ве носи кон работа која е добротворна или која има некакво влијание на другите луѓе. Тоа ќе ви донесе активна година, во која ќе треба да работите напорно и посветени за да постигнете добри резултати. Особен успех ги очекува оние Девици кои се занимаваат со истражување и развој, маркетинг и креативни индустрии. 

Ако се занимавате со семееен бизнис, во текот на 2023 ќе бидат ставени на тест вашите способности. Исто така, ако сте во некое партнерство, ќе морате да минете низ одредени конфликти и предизвици, кои би можеле да стават крај на соработката. Бидете посветени на роковите за да ги добиете признанијата кои ги посакувате. Но, не дозволувајте работата да ви стане најважното нешто во вашиот живот. 

Ако сакате да бидете успешни оваа година, нема да биде важно да сте само амбициозни, туку и да ги надминете своите стравови и да се подготвите за преземање ризици. 

За оние Девици кои посакуваат промена на работното место, првите 7 месеци се одлични за тоа. Советот од планетите е да не се плашите од нови области и индустрии, бидејќи тие би можеле да ви откријат дека токму таму припаѓате.

Здравје

Здравјето ќе биде добро,но стресот и вознемиреноста ќе го направат своето во текот на оваа година. Вие сте знак кој некогаш и премногу работи, па така заборавате на својот личен живот и задоволствата. Затоа, во 2023 година ќе треба да бидете внимателни  и да се грижите за себе. 

Потрудете се да го контролирате бесот, но и да јадете повеќе здрава храна, оваа година. Исто така, минувајте време и со оние кои ги сакате бидејќи тоа ќе ви го подобри расположението и ќе ве оттргне од работата.

Фазите на Месечината би можеле да ви донесат лошо расположение. Но, не пропуштајте важни прегледи и посетете лекар кога и да имате дури и најмали симптоми. Минувајте време во природа и на свеж воздух и вежбајте редовно. 

Хороскоп по месеци

Јануари: Ќе уживате во посебна и пријатна атмосфера, а вашиот друштвен живот ќе биде исполнет со многу дружби и смеа. Вашата самодоверба ќе биде на високо ниво, а треба да се потпрете и на својата интуиција. Но, со хаосот кој Марс ќе го предизвика во вашиот живот, ќе треба да научите да се носите со малите проблеми и да не очекувате дека животот постојано ќе биде совршен. 

Февруари: Вие сте организирана личност, но февруари ви ги мати сметките и ги поместува добро поставените работи во вашиот живот. Иако ќе мислите дека универзумот е против вас, ако погледнете поблиску ќе забележите дека промените се корисни и добри за вас.

Март: Можно е да бидете притиснати од некои барања од партнерот или семејството, а тоа да го наруши вашиот спокој. Не сакате кога другите ви даваат насоки, но имате одговорност да направите нешто. Енергијата е чудна, а тоа може да ве направи тажни и депресивни. Минувајте повеќе време во природа.

Април: Ќе морате да ги исполните барањата на Сатурн, кој од вас бара да експериментирате во оние полиња во кои не сте биле вклучени претходно. Тој ве поттикнува да ја слушнете интуицијата и да направите чекор напред кон нешто ново. Но, тој би можел да ве втурне во љубовни неволји, па затоа бидете внимателни.

Мај: Овој месец,Меркур од вас бара да разберете каде сте и зошто сте таму. Бидете спонтани, уживајте во љубовта, а ако сте сами, дајте им шанса на оние кои се трудат да ви се приближат.

Јуни: Имате чувство дека треба да менувате нешто во својот живот. Сега имате можност да ги промените работите на подобро. Јупитер ве повикува да го проширите полето н делување и да се отворите кон запознавање нови луѓе. Некои шанси ќе бидат проследени со проблеми, но тоа ви носи големи лекции. Искористете ги сите можности кои ќе ви се укажат.

Јули: Сатурн и Нептун креират мали сомнежи во вашиот живот, а тоа влијае на вашата самодоверба. Тешко ви е да го видите доброто, иако тоа постои во вашиот живот. овој месец ќе ви биде тешко да се посветите и на љубовта, бидејќи не знаете што точно сакате.

Август: Во текот на овој месец, Уран и Јупитер ви носат можност да запознаете нови луѓе. Овој месец вашиот живот излегува од монотонија и со поддршката на Марс станувате храбри. Можете да постигнете што и да посакате. Не се сомневајте во себе. 

Септември: Ова е ваш месец, кој ви носи потенцијал да остварите напредок и успех. Меркур ве прави комуникативни, мудри и проникливи, па така ниту еден детал нема да може да ви избега. Ѕвездите ви го даваат она што ви е потребно. Ваше е само да донесете одлуки.

Октомври: Имате потенцијал да продолжите да ги менувате работите. Со помош од планетите, вие одите напред, а вашиот партнер најголем сојузник во вашиот живот. Ако сте слободни, Венера ви носи посебна личност во вашиот живот.

Ноември: Јупитер ви дава можности, а другите планети ви помагаат да остварите она што ви е замислено. Не се плашете, бидете сигурни во себе. Но, не гледајте назад кон минатото, бидејќи успехот е пред вас, а не таму. Имате целосна контрола над ситуацијата. Врските нема да бидат лесни, но потрудете се.

Декември: Ја завршувате годината во позитивно расположение. Вашите односи со саканите се силни. Се чувствувате како да сте на вистинскиот пат, но и знаете дека околу вас постојат луѓе кои ве ценат и сакаат.