Лав

Лав (23. VII – 22. VIII)

Кога знаете што сакате, тогаш вие постигнувате најголем успех. Во понеделник, конјункцијата на Меркур и Јупитер е во вашата зона на мудроста што ве поттикнува да го промените своето однесување за да бидете посреќни и поуспешни. Во четврток, конјункцијата на Венера и Уран е во вашиот сектор на кариерата, а тоа ви носи поддршка од важни личности на ова поле.

Работа

Активни сте на секое поле. Без оглед на тоа дали имате постојано работно место или пак барате работа, перспективите се одлични. Тоа посебно се однесува на оние кои работат со странство или пак патуваат надвор од земјата. Но, се мачите со тоа да дојдете до оние пари кои ви припаѓаат, особено со луѓето кои ви должат. 

Стравот од неуспех е вашиот најголем неуспех сега, но пробајте да се насочите на процесот на извршување на задачите, а не нивниот исхот. Планетите се на ваша страна. Ова е период за носење важни одлуки. Фокусирајте се на овој факт, а резултатите ќе дојдат сами по себе. 

Љубов

Ако сте во врска, за вас е невообичаено да ги чувате своите емоции како тајна. Прашајте се од кого се криете. Дали сте несигурни или пак ризикот е преголем за вас? Ова е прашање за кое самите треба да си дадете одговор.

Слободните Лавови ќе имаат успех кога станува збор за новите познанства, а некои од нив би можеле да влезат во нова врска. Можни се критики од членови на семејството, но не обрнувајте внимание на тоа. 

Здравје 

Внимавајте на желудникот. 

Април ви носи признанија, внимание и унапредување. 

Работа

Планетите ве поттикнуваат да внесете промени во својот живот и да тргнете во нови хоризонти. Ова е одличен месец за професионални успеси, но важно е и да не ги пропуштате можностите за зголемување на приходите. 

Вашите амбиции се големи, особено кога станува збор за соработката со странство. Веројатно ќе бидете во позиција да бирате каква работа сакате да работите, особено ако сте родени на почетокот на 90-тите. Вашиот талент ќе дојде до израз, особено на полињата поврзани со музика, спорт или наука. Некои Лавови ќе добијат можност за нова работа во голема компанија или медиум, што ќе ги исполни вашите амбиции за подобар статус. 

Некој друг Лав, Стрелец или Овен ви се голема поддршка во вашите планови. Држете ги блиску до себе и консултирајте се со нив ако имате дилеми поврзани со вашите одлуки. Особено е важно да не влегувате во конфликт со Шкорпиите, особено ако од нив зависи вашата ситуација на работното место. 

На почетокот на месецот, со влијанието на Марс ќе бидете фокусирани на развој на проекти кои ќе се потрудите да бидат скриени од другите. Но, чувајте се од нервоза, драма, тајни, како и непријатели кои можеби не сте ни знаеле дека постојат. Најдобро е да се потпрете на својата интуиција или пак да побарате совет од личност која ви е блиска. 

На 3 април, Меркур влегува во Бик во вашата десетта куќа на социјален статус, што ви носи многу нови познанства и соработки на ова поле. Април е магичен месец, па затоа подгответе се за интересни искуства. 

Полната Месечина на 6 април ќе ви ја зголеми потребата да изградите нова верзија од себеси и да најдете нова верзија од себеси. Ова е и транзит кој ви носи нов договор, некаква комуникација или пак нова можност. Заокружете ја оваа дата во вашиот календар бидејќи големи се шансите да слушнете убави вести поврзани со вашата работа. 

Вашата владејачка планета Сонцето ви носи харизма и внимание во секој аспект од вашата работа во текот на април. Особен успех ве очекува на 11 април со конјункцијата на Сонцето и Јупитер кога ви доаѓаат можности за експанзија и исполнување на вашите цели. Тоа веројатно е поврзано и со студии, патување, како и финансии. Како и да е, овој транзит ви носи изобилство од среќа и можности.

Со почетокот на сезоната на владеење на Биковите, на 21 април, Сонцето се движи низ вашата куќа на кариера и професионални односи, што ќе го зголеми вашиот фокус на вашата репутација и јавен имиџ. Ова не е време кога треба да останете во сенка, туку гордо да ги покажете своите способности, идеи и дела. Тоа може да ви донесе и некакво препознавање и унапредување, па затоа покажете што умеете. 

Ова е и ден кога Меркур го почнува своето ретроградно патување и за вас тоа носи некакво чувство дека нешто не функционира на ова поле за вас. Некои Лавови веројатно ќе сфатат дека ќе треба нешто да сменат во своите цели или соништа, но универзумот ви испраќа порака да бидете посветени и фокусирани. Тој е најдобриот начин до успехот.

При крајот на месецот, Сатурн кој е познат како планета на дисциплината и одговорноста му се насмевнува на Сонцето и ви носи високо ниво на етика и сериозен став во работата. Ова е одличен аспект да се покажете пред своите авторитети и да ги покажете своите лидерски способности. 

Љубов

Оптимистични сте и среќни, но важно е да покажете разбирање за луѓето во вашиот живот, особено ако сте во врска или пред почеток на врска со Бик, Вага или Риби. Важно е да бидете дипломати и да ги решите конфликтите за кои се преправате дека не знаете ниту дека постојат. 

Вашето его ќе биде особено нагласено во текот на април, што може да биде причина за расправии. Слободните Лавови би можеле да започнат врска со личност која работи за компанија на германското говорно подрачје.

Околу 20 април, Плутон го предизвикува Сонцето во вашата седма куќа на партнерства. Тоа може да ви донесе потреба за контрола во љубовните односи и да предизвика конфликт, па затоа бидете внимателни. Не морате да се држите цврсто до своите ставови и потреби, ако тоа ја повредува другата страна. 

Ден потоа на 21 април, го означуваме почетокот на ретроградниот Меркур кој вообичаено носи недоразбирања и конфликти. Не ги сфаќајте работите лично во овој период, а ако сте во комуникација со некоја личност, не брзајте да влетате во врска, туку почекајте малку. 

На крајот на месецот, Сатурн ќе престојува во вашата осма куќа, барајќи од вас да заборавите на љубомората и опсесивното однесување. Можно е да бидете почувствителни од вообичаено, но научете од ваквите искуства. 

Здравје 

Чувајте се од настинки. 

Ова е година на нови почетоци и успеси!

Добредојдовте во 2023, драги Лавови. Вие добро се снајдовте и минатата година кога успеавте да исполните многу долгорочни планови и да создадете позитивни аспекти и за во иднина. 

Ова е година која ви носи многу нови можности. Почетокот на годината би можел да биде хаотичен, но како што изминуваат деновите ќе се чувствувате среќно, задоволно и исполнето. Венера ви носи љубовна енергија за која што пишуваат поетите. 

Кариерата ќе ви биде во голем фокус во текот на целата година. Иако можеби ќе ја почнете 2023 со очекувања и нервози, сепак сето тоа ќе исчезне на почетокот на март. Ќе бидете благословени со можности за подобрување на образованието, но и далечни патувања. Венера и Овен ви нудат многу поволни можности, па така успехот е загарантиран. 

Од јуни до октомври тргнувате во нови љубовни авантури, а крајот на годината ќе ја круниса со љубов. 

Некои луѓе ќе се трудат да ве искористат, но ќе биде важно да ги држите очите широко отворени и да ја слушате интуицијата во однос на некои од нив. Не заборавајте дека семејството е најважниот столб, како и оние луѓе кои никогаш не ве изневериле. Потпирајте се на нив секогаш кога некој ќе се постави како да му должите нешто, а ве познава многу малку. 

Љубов

Хороскопот за 2023 година е позитивен и ви носи многу љубовни можности. Ова е едно од полињата каде ќе бидете особено успешни, поради влијанието на Венера низ текот на целата година, а особено во март. Вашите љубовни интереси знаат да се менуваат, но луѓето кои ќе ги среќавате ќе ве исполнуваат со убава енергија и ќе имате можност да учите од нив. 

Можеби почетокот на годината ќе биде тивок на ова поле, но работите ќе се сменат брзо. Ќе имате силни емоции, ќе бидете харизматични, а ќе среќавате и личности кои одговараат на вашата енергија. 

Оваа година е особено поволна за оние Лавови кои сакаат да направат чекор напред и да ја најдат својата вечна љубов. Вакви можности ќе има многу особено на почетокот и крајот на годината. 

Но, влијанието на Сатурн може да предизвика одредени проблеми во првите четири месеци. Потрудете се само да не го носите минатото со себе во оваа година, туку да влезете со нова и чиста енергија. Јупитер ќе влијае позитивно на врските и браковите во летниот период, но оние кои се во брак треба да се внимателни во март, бидејќи Меркур би можел да донесе недоразбирања, како и мешање на трети лица во врската.

До средината на годината, Раху и Сонцето ќе се здружат и ќе ви донесат стабилизација во љубовните односи. Ако дојде до различни ставови и размислувања, прифатете го тоа како нешто што ќе ви помогне да ја продлабочите врската и подобро да ја запознаете саканата личност. Ова е и период кога би можеле да размислувате многу за тоа дали да останете во врската или дали да ја продолжите комуникацијата со некоја личност ако не сте во врска, но потрудете се да размислувате разумно. 

Крајот на годината ви носи одлична можност за заедничко патување кое повторно ќе ве спои и ќе ви донесе магија во врската. 

Ако сте слободни, не се потпирајте само на среќата, туку потрудете се свесно да им пристапувате на оние кои ви се допаѓаат и искрено да ги покажувате своите чувства. Најдобар период за почеток на нова врска се летните месеци. Голем дел од слободните претставници ќе имаат среќа на ова поле, па затоа треба да бираат мудро меѓу многуте кандидати. 

Кариера

Силниот Јупитер им носи голема поддршка на родените во овој знак. Но, почетокот на годината бара поголем напор и ангажирање со цел да го исполните замисленото. Раху ќе носи хаос и компликации во првите три месеци, но вие сте силни и храбри и ќе успеете да го надминете тоа. 

Вашето ниво на самодоверба ќе биде одлично и оваа година е одлична да влезете во нови води или пак да откриете некој нов талент кој не сте ни знаеле дека го имате. 

Избегнувајте ги луѓето кои се лошо друштво или кои постојано ви даваат лоши совети. Но, не влегувајте во конфликти со колегите кои не знаат што сакаат, а постојано се споредуваат со вас.

Ако барате работа во странство, вториот квартал од годината е одличен за тоа. Промената на работното место највеќе се препорачува во месеците јуни и јули, кои ви носат голема среќа на ова поле. Ако имате сопствен бизнис, периодот меѓу јули и септември е најдобар за проширување на работењето. 

Трпението и упорноста ќе ви помогнат да успеете да ги постигнете своите цели во 2023, но ако се соочите со притисок, потрудете се да земете одмор и да се смирите.

Финансии

Сатурн е планета на кармата, а моќниот Сатурн на почетокот на годината бара од вас да не се фокусирате на минатото, туку да погледнете напред кон иднината. Не ве очекуваат големи промени на ова поле во првите четири месеци од годината. Но, имајте на ум дека Марс може да го одложи успехот, што може да ве направи лути и вознемирени. Но, верувајте во позитивниот исход и потрудете се да заборавите на малите пречки. 

Од јуни ќе почнете да размислувате за различни инвестиции, а една од нив може да ви донесе голем профит до крајот на годината. Некои Лавови во овој период би можеле да добијат унапредување или покачување на платата, но доаѓаат и интересни дестинации за патување поврзани со работата. 

За да бидете среќни и исполнети, во вториот дел до годината ќе биде важно да ги одржувате своите ветувања, но и да бидете внимателни околу трошењето. Последниот квартал од 2023 ќе биде најдобар за вас поради влијанието на Јупитер. Тој ќе ви донесе и заработка од недвижен имот и земјоделство. Октомври е најдобар месец за купување возило, ако тоа ви е во план. Јупитер е познат како учител кој го цени знаењето, па така важно е да донесете одлуки базирани на информации кои се релевантни за вас.

Здравје

Здравјето дефинитивно нема да биде причина за грижа за вас, освен во текот на летните месеци. Ќе уживате во добро здравје и расположение, но ако забележите мали симптоми, посетете лекар. 

Почетокот на годината под влијание на Сатурн  и Раху може да ви донесе зависност од храна, а особено слатки, па така ќе биде важно како се храните. Во 2023 година се препорачува грижа и за очите и видот. Носете очила пред  компјутер, кој ќе ви помогнат на долг рок. 

Некои Лавови би можеле да се соочат и со проблеми со телесната тежина, но и стрес поради многуте обврски. Јогата и медитацијата би можеле да ви помогнат да останете смирени. Исто така, се препорачуваат и дремки во текот на денот. 

Хороскоп по месеци

 Јануари: Ова е месец кој може да ви донесе мала вознемиреност, па затоа е важно да се чувате. Бидете опуштени и духовити и обидете се да внесете оптимизам во својот живот. Ако успеете да ги контролирате своите реакции, сèќе биде во ред. 

Февруари: Ќе морате да обрнете внимание на своите реакции и во текот на овој месец, ако сакате тој да биде успешен. Вашиот инстинкт е да бидете отворени и директни, но тоа не е секогаш мудро со некои луѓе. Земете го предвид и туѓото мислење колку и да не се согласувате со тоа. Слободните Лавови имаат шанса за силна страствена романса, овој месец. 

Март: Јупитер ви носи среќа во вашиот живот, а полека ќе се ослободите и од тешкото влијание на Сатурн. Ова е месец кој ви ги носи вистинските луѓе во вашиот живот. од вас се бара брзина во акцијата и реакцијата. Вашиот живот ќе ја промени брзината, а вие ќе треба да се приспособите на тоа. 

Април: Јупитер го продолжува своето влијание во ваша корист и ви нуди можности кои ви овозможуваат да ги остварите своите таленти и знаење. Ако посакувате, лесно можете да добиете можност да ја промените својата ситуација во онаа област која ви е важна. Со некои енергии од универзумот ќе треба да се изборите, но работите ќе бидат во ваша корист. Бидете дипломатски настроени и соработливи, но и помалку посесивни во љубовните односи.

Мај: Можни се мали предизвици во текот на овој месец, но наместо да се откажете, направете чекор наназад и извршете евалуација. Некои доцнења ќе се случат, но тоа не ви биде поттик да го усовршите своето работење и да се фокусирате на незавршените обврски. 

Јуни: Во овој месец го вадите најдоброто од себе, но понекогаш и најлошото. Космичката енергија ви дава поттик да ги исполните своите цели. Имате неверојатен талент и харизма, а на луѓето околу вас им се допаѓа тоа. Вашата љубов добива друга димензија. Ќе изјавувате љубов, ќе се заљубувате на прв поглед и ќе имате силна страст во себе.

Јули: Овој месец ќе биде динамичен. Имате самодоверба, а вашите квалитети се забележани од вашите надредени. Ѕвездите ви се наклонети, но ќе морате да внимавате на своето его во овој период. Слушајте ги другите. Вашата харизма е особено моќна овој период и можете да освоите кого и да посакате, бидејќи лесно сте забележани од другите.

Август: Сонцето во вашиот знак прави да целите високо. Продолжувате да чекорите сигурни во себе и со силна интелигенција. Знаете како да се претставите меѓу луѓето и успевате да ги убедувате. Крајот на месецот ви носи мала помош од друга личност, која е добредојдена. Но, можна е неизвесност во љубовта.

Септември: Некои препреки би можеле да го успорат вашиот напредок, што може да влијае на вашето расположение. Марс ви помага да се носите со предизвиците и да најдете компромис, додека пак Венера ве охрабрува да го дадете најдоброто од себе. Тоа ја јакне вашата желба да успеете.

Октомври: Космисчката енергија ви носи тешкотии. Тоа ви помага да креирате клима во која ќе се развивате и ќе ги постигнете своите цели. Ова ќе ви помогне да го надминете турбулентниот период, а имате поддршка и од Сонцето во Вага. Лесно ќе доаѓате до компромиси и тоа ќе ви помогне и да се зближите со саканата личност, но и да им обрнете внимание на своите пријатели.

Ноември: Некои работи ви изгледаат тешко, но овој месец навистина носи предизвици со кои ќе треба да се изборите. Бидете толерантни кон идеите на другите, дури и кога тоа е против ваша волја. 

Декември: Марс и Сонцето ви носат позитивна енергија, среќа и оптимизам. Ако изминатиот месец ви носеше тешки ситуации, во текот на декември тоа се менува. Фокусирајте се на она што ви е важно и преземете иницијатива онаму каде тоа е потребно.