Јарец

Јарец (22. XII – 19. I)

Маглата полека се крева. Во вторник, Меркур влегува во вашиот знак и ви носи појасно размислување, стратегија и можност за решавање на проблемите. Полната Месечина во Близнаци од вас бара да смените некоја навика за да ги остварите своите цели. Венера влегува во вашиот знак во петок и ве носи кон луѓе и љубовни односи кои прават да се чувствувате убаво и поврзано.

Работа

Јарците влегуваат во фаза во која речиси ништо не зависи од нив. Вие вредно работите или барем така ви се чини, но тоа како да не е доволно за вашите шефови. Неопходно ви е да покажете дисциплина и трпение. Колку и да сте уморни, кренете ја главата горе и подобрете го своето расположение. Некој веројатно ви подготвува убаво изненадување.  

Љубов

Зафатените Јарци посакуваат да доминираат во својата врска, па затоа и можни се несогласувања. Ова не е ваше својствено однесување, но се чувствувате како да сте под голем стрес, па тоа го покажувате на лошо место, на вашата сакана личност.

За слободните Јарци оваа недела тргнува на подобро. Ве очекува голема доза на оптимизам, па така ве очекуваат бурни моменти, нови познанства и љубови. Само не се навраќајте на минатото, оставете го зад себе и гледајте напред. 

Здравје

Бидете умерени -  во исхраната, работата и одморот.  

Ова е ваш месец, драги Јарци! 

Работа

Разгледајте ги своите планови внимателни за да ги воочите евентуалните недостатоци и да ги извршите претходно договорените обврски. Ако некои работи беа одложени претходно, ова е период во кој ќе треба да ги  реализирате, па затоа ќе треба добро да се организирате. 

За среќа, ќе имате поддршка од ѕвездите и голем дел од вашите планови ќе ви донесат успех и добивка. Успех ќе остварите и со работите поврзани преку патување, туризам, образование, автомобилска индустрија и трговија. Само бидете внимателни на полето на финансиите бидејќи често ќе наидувате на непроверени информации. 

На полето на финансиите, почетокот на месецот ви носи неочекувана добивка, што ќе влијае на зголемување на вашата финансиска способност. Средината на месецот не е најдобра за да влегувате во големи трошоци и да издвојувате нови парични средства. 

Декември генерално ви носи подобра состојба на ова поле, а ќе имате можност и да здивнете од многуте обврски кои ве следеа во текот на целата година. 

Можеби мислевте дека универзумот не е на ваша страна во последно време, но декемврискиот хороскоп ќе ви покаже дека грешите. Тој најавува убав месец на ова поле.

Уште на почетокот, на 1 декември, Венера прави опозиција со Марс и ви помага да се посветите на реалноста, но и на градењето баланс меѓу работата и вашиот личен живот. Ако имате потреба да направите мал одмор, тоа е во ред, бидејќи ден потоа, полната Месечина на  7 декември ја зголемува вашата продуктивност и ви носи поттик за многу нови потфати.

Со влегувањето на Јупитер во вашата четврта куќа на домот, ќе имате поголема потреба да се посветите на саканите, но и да изградите здрави навики. Нема да дозволувате само работата да ви биде на прво место, туку ќе се позанимавате и со она што ве прави среќни, надвор од неа.

Со почетокот на вашата сезона на 21 декември ве очекува голема промена во енергијата. Сонцето ја активира првата куќа на вашата личност и ви носи неверојатна самодоверба. Ова е нова и подобрена верзија од вас.

Со младата Месечина во вашиот знак на 23 декември ќе бидете фокусирани на подобрување на вашиот личен имиџ, но и ќе си поставите важни прашања, каква личност сакате да бидете во 2023 година и што да подобрите кај себе. Вие имате голема мудрост, важно е само да ја примените онаму каде што е потребно.

Љубов

На ова поле ве очекува период кој ќе ви донесе помали промени.

Ако сте во врска, можно е со саканата личност да остварите пријателски и стабилен однос и тоа да ве направи многу задоволни. Вие сте често горди и тешко ги покажувате своите чувства, но тоа ќе се смени овој месец. За добиете љубов, морате и да ја пружите и тоа ќе ви биде многу јасно. Ќе осмислувате повеќе интересни начини да поминете време со саканата личност, а можно е и кратко патување, ако можете да си го дозволите тоа. 

Слободните Јарци би можеле да запознаат спонтана и ноншалантна личност која ќе ви годи и со која ќе посакате да започнете врска. Ќе имате силни чувства во текот на месецот, а промените кои долго ги посакувавте ќе станат ваша реалност. Некои Јарци ќе ја идеализираат таа личност, но ќе бидат свесни дека е многу подобро од сите оние кои ги сретнале претходно. 

Со влегувањето на Венера во Меркур на 6 декември ќе успевате полесно да ги комуницирате своите потреби и да бидете јасни во однос на она што го сакате и не го сакате. Ден потоа, на 7 декември ни доаѓа младата Месечина во Близнаци која ќе ви донесе потреба да поминете време сами, подалеку од другите.

Со почетокот на вашата сезона на 21 декември ќе добиете силна самодоверба и тоа ќе означи почеток на еден убав љубовен период за вас. Само не заборавајте да си замислите желба.

Два дена потоа, со младата Месечина во вашиот знак, љубовта ќе ја ставите на пиедестал и само тоа ќе ви биде важно. Вие сте познати како најголемиот работник во хороскопот, но светлината на младата Месечина го менува тоа за вас. 

Само бидете внимателни на крајот на месецот, на 29 декември кога настапува ретроградниот Меркур. Можни се доцнења, недоразбирања, пораки од бившите. Не дозволувајте овој непопуларен транзит да ви го уништи убавото празнично расположение. 

Здравје 

Овој месец ќе успеете да го стабилизирате своето здравје и ќе се чувствувате подобро. 

 

Ова е година на големи промени за Јарците, но треба да научите да најдете време за себе како што успевате тоа да го направите за другите.

Промената на енергијата која се случи на крајот на 2021 година ве подготви за нов почеток и сјајна 2022 година. Како дел од ваквиот процес, ќе почувствувате силен развој, но и спознание за себеси особено интензивно во месеците јануари, мај и октомври. Тоа ќе влијае на начинот на кој се гледате и доживувате себеси. Освен тоа, овие месеци ќе донесат и неочекувани вести, патувања и ситуации во кои можеби се вклучени и некои блиски личности.

Ззимските месеци можеби ќе бидат стресни и емотивни, но ќе морате да најдете начин да ги смирите своите емоции. Највеќе ќе бидете иритирани од семејните обврски и немањето можност да најдете баланс со професионалните обврски, но потрудете се да избегнувате конфликти со своите најблиски и да минете време сами ако чувствувате дека ќе експлодирате. 

За мажите Јарци ова е година која може да донесе разни искушенија поради потребата за авантури, но и големи промени. Од една страна ќе имате виталност да постигнете што и да посакате, но од друга страна ќе се соочувате со завист и љубомора бидејќи не сте онаму кадешто би сакале да бидете. На работа ќе постои желба за натпревар со колегите, но ѕвездите ви препорачуваат да се опуштите и да се занимавате со себеси. 

За жените Јарци најубави ќе бидат пролетните месеци кои ќе посакате да ги поминете во домот. Летото ветува многу интересни ситуации, но ќе морате добро да се организирате за да постигнете баланс меѓу вашата работа, семеен и личен живот. Ќе посакате да се опуштите со масажи, убави козметички производи, како и добро дружење со своите најблиски пријатели. 

Три лунарни помрачувања носат емоционални ситуации во вашиот живот, и тоа првата во јануари е поврзана со вашата кариера, втората во јуни е во однос на вашата љубовна врска и креативност, а третата во ноември е насочена кон вашите пријателства. Во текот на овие месеци, имајте предвид дека емоциите ќе бидат изразени и тие ќе надвладеат над интелектот и здравиот разум. 

Во јуни може да почувствувате допир на магија кога станува збор за вашата работа, а во ноември вашите соништа имаат голема веројатност да се остварат. 

Јарците кои работат во некоја индустрија ќе доживеат голем успех во текот на оваа година. Положбата на Јупитер и Сатурн ветува среќа и напредок во вашата кариера. Во однос на финансиите, ако работите изгледаат тешки на почетокот на годината, веќе од мај натаму ќе се подобрува ситуацијата  и ќе бидете позадоволни. 

Оние Јарци кои размислуваат да заминат во странство на студии, оваа година ќе им донесе добри вести, но ќе мораат да вложат сериозни напори за тоа.

Во однос на семејството, првите месеци од 2022 година носат измешани емоции, но со добар разговор и разбирање, работите ќе се подобрат. Оваа година е убава и за вашиот љубовен живот  - јануари, февруари, април и мај се најдобри за вас, а можни се конфликти со саканата личност во март, јули и август.

Советот на ѕвездите е да се потрудите да воспоставите хармонични односи и добра соработка со околината. Не се однесувајте резервирано и бидете пофлексибилни во однос на другите. Ако дојде до промени, прифатете ги без скептицизам бидејќи тие се тука за да ви донесат радост. Дружете се со книгите кои ќе ви помогнат да постигнете задоволство и психичка рамнотежа, а избегнувајте осамување и длабоки анализи. 

Работа

Првите месеци од годината ви носат  најголем успех на ова поле, а ќе бидете водени од реален оптимизам и ќе успевате да постигнете што и да замислите. Крајот на февруари ќе ви донесе силна интуиција и можност да бидете поставени на лидерска позиција и така да изградите едно свое царство за кое долго сте сонувале. Во март ќе морате да браните некои свои ставови пред другите, а во април постојано ќе се бара нешто повеќе од вас. 

Пролетта ви носи одредена пауза во работата, меѓутоа како што се приближува летото ќе се зголемува обемот на работа. Од 4 јули до 23 октомври, со ретроградното движење на Сатурн се најавува еден малку тежок период за вас. Ќе морате да ги намалите своите високи амбиции и да се придружувате до правилата и дисциплината, без да заборавате на роковите. Особено во јули гледајте да не реагирате преимпулсивно и потрудете се да не се чувствувате непочитувано, бидејќи некои работи се само ваша перцепција. 

И покрај досегашните достигнувања, нема секогаш да успевате да ги избегнете грешките, но во таквите случаи  немојте да бидете претерано самокритични. 

Крајот на годината ви носи бонуси и успеси на ова поле. Оваа година ќе биде особено успешна за жените Јарци кои ќе создадат богатство, но и шанса за успешна кариера и голема заработка. Последниот месец од 2022 ви носи и навраќање на некоја стара цел која одамна сте посакале да ја постигнете. 

Љубов

Оваа година ви носи многу можности за љубов, доколку сакате да бидете во врска. Но, на вас останува да го направите првиот чекор. Ова е година која ќе ја зголеми вашата потреба за духовност, па така многу Јарци ќе посакаат да поминат време сами и ќе го изгубат интересот за љубов и поврзување, но не дозволувајте тоа да создаде јаз меѓу вам и другите. 

Доколку покажете интерес за љубовта, имате огромни шанси да ја запознаете својата сродна душа. Поволни периоди за тоа се јануари, пролетните месеци и крајот на годината. Односите кои ќе ги почнувате ќе се развиваат убаво и едноставно. 

Јарците кои се во брак ќе се однесуваат компетитивно и тоа може да ги наруши односите и да донесе до супериорност која не ви е потребна ако вистински ја сакате другата личност. Потрудете се да поработите на одржување на хармонијата и чување на љубовта во вашиот однос и не ја ограничувајте слободата на вашата сакана личност. 

Мажите Јарци ќе копнеат по стабилност со жена која може да се предаде на врската и со него да ги сподели животните тешкотии. Јарецот е амбициозен, сериозен но и ориентиран кон семејството, па за него совршен партнер е стабилната и лојална жена која е подготвена да биде со него во добро и зло. 

Жените Јарци ќе посакаат партнер покрај кој можат да ја зачуваат слободата, но и да бидат поддржани. Тешко е да ја убедите оваа жена да стапи во врска, но штом  се заљуби, таа е посветена и предадена и точно знае да го зачува тоа што го има. 

Знаци со кои можете одлично да се поврзете во 2022 се Биковите, Раковите и Рибите. Од Биковите можете да научите како да уживате во животот, да не брзате и да се опуштите. Со Раковите можете силно да ја цените нивната емотивност, но и да најдете заеднички цели, а со Рибите да ја цените нивната искреност, а тие вашата практичност. 

Најдобри месеци за стапување во брак се февруари, март, април и мај. 

Здравје

Кога станува збор за здравјето, 2022 ќе биде одлична година за Јарците. Сепак, почетокот на годината носи мал стрес, што може да предизвика кардиоваскуларни проблеми и главоболки, а можни се и депресивни состојби за некои претставници на овој знак. Но, ситуацијата ќе се подобри во текот на пролетните месеци и со доаѓањето на потоплото време. 

Жените Јарци треба да одат на превентивни прегледи и да водат сметка за своето здравје. Обрнете внимание на исхраната и бидете внимателни во сообраќајот. 

За жал, стресот ќе биде главен ризик фактор за вашето здравје. Кога ќе почувствувате дури и најмали знаци на замор, најдете време да се опуштите преку истегнување, јога, прошетка или масажа. Не минувајте премногу време во затворен простор и правете работи кои ќе ви помогнат да се исполните со позитивни емоции, но и да го зајакнете својот имунолошки систем. 

Хороскоп по месеци

Јануари –  тежнеете кон исполнување на вашите амбиции. Планирајте го својот буџет и дајте им приоритети на трошоците кои се најважни во јануари.

Февруари – ова е период на рационалност, како во односите со другите, така и во својата работа. Некои Јарци ќе ја пронајдат својата вистинска љубов во месецот на вљубените.

Март – ќе имате многу можности да ги покажете своите способности. Искористете ја можноста да ги импресионирате другите.

Април – ќе правите нови работи, ќе наоѓате нови хобија и интереси и ќе ја подобрите ситуацијата на работа.

Мај – пробајте да ја намалите напнатоста со околината. Ова е поволен период за Јарците кои се во потрага по љубов.

Јуни – доаѓа до пораст на енергијата и подобро расположение. Искористете го тоа на најдобар начин. Вашата напорна работа ќе биде наградена.

Јули – ова е месец кога ќе треба да најдете начин да се стабилизирате и да одморите.

Август – август е месец на напредок. Бидете сигурни во исправноста на вашите одлуки.

Септември – ова е месец кој носи напредок на многу полиња, од кои работата ќе биде на прво место.

Октомври – ќе вложувате повеќе енергија во работата, ќе бидете активни и вредни, но внимавајте на здравјето. 

Ноември – ова ќе ви помогне да ја зацврстите својата положба. Тимската работа ќе ви донесе користи. Можна е понуда за нова работа.

Декември -  поволен период за сите Јарци. Ова е ваш период.