Вага

Вага (23. IX – 22. X)

Домот е чувство. Во вторник, Меркур влегува во Јарец и ве поврзува со луѓето кои прават да се чувствувате сакано и сигурно. Полната Месечина во среда ве носи на меѓународна или образовна авантура која може да ви го смени животот. Во петок, Венера влегува во Јарец и ги носи вистинските луѓе во вашиот живот.

Работа

Ова е седмица во која ќе треба да се изборите за својот статус на работното место. Држете ги работите под контрола за да не пропуштите нешто. Внимавајте и колку трошите, бидејќи парите ви доаѓаат и ви одат како што дошле. 

За некои Ваги е добро време да се одморат. Долго време работите и сега веќе ви е  намалена продуктивноста. Некој ќе се обиде да ве убеди да работите за нив. Не го игнорирајте тоа. Прво преговарајте за условите, а дури потоа размислете за понудата.

Љубов

Вагите оваа недела ќе имаат важни ситуации на ова поле, бидејќи ќе успеат да ја стабилизираат ситуацијата со саканата личност. Излегувате од период на недоразбирања. Научени се некои лекции.

Слободните Ваги нема да имаат преголема среќа во љубовта, но оние на кои подолго време им се допаѓа некој ќе можат да започнат нова врска. Крајот на неделата носи и можност за романса со личност која се занимава со уметност. 

Здравје

Бидете внимателни, можни се повреди. 

Работа

Овој месец ви носи подобра соработка со луѓето кои се наоѓаат на повисоки позиции кои ќе ги освоите со својот шарм и љубезност. Тоа ќе ви помогне да изградите добри односи, но и да овозможите поддршка која ви е клучна во овој период. Освен тоа, ќе имате можност и подобро да се организирате. 

Успех ве очекува ако се занимавате со сметководство, администрација, како и работите кои бараат да обрнете внимание на деталите. Ќе имате успех и во преговорите што ќе придонесе и за подобра стабилност во вашето работење. 

Бидете внимателни во ракувањето со парите и потрудете се да ги избегнете или намалите финансиските ризици. Особено треба да внимавате на крајот на месецот бидејќи ќе бидете склони кон грешки во калкулациите и нема лесно да ги согледувате своите финансиски можности. Само една грешка би можела да предизвика големи загуби. 

Вие сакате убави нешта, а тоа ќе биде интензивирано со опозицијата на Венера и Марс на почетокот на месецот кога ќе имате желба да си купите некои работи кои претходно не сте можеле да си ги дозволите. Тоа е добро за вас и вашата самодоверба, само осигурете дека имате доволно финансии. 

На 6 декември со влегувањето на Меркур во Јарец ќе имате можност да направите одредени промени во вашиот распоред и да се организирате подобро. Некои Ваги ќе се решат и за преуредување на домашниот простор во овој период, но важно е да ги најдете вистинските луѓе кои можат да ви помогнат во тоа. 

На 7 декември ни доаѓа полната Месечина во Близнаци која може да предизвика драми на работното место, па така, овие неколку дена, држете се настрана од конфликти. Фокусирајте се на себеси и не правете ништо драстично. 

Со почетокот на сезоната на Јарците на 21 декември ќе посакате да земете одмор од работа и да поминете повеќе време со своите најблиски. Оваа година ве истошти, па затоа сакате да ја завршите мирно и ќе успеете во тоа. Но, не правете никакви промени поврзани со работата додека не сфатите што точно сакате.

Младата Месечина во Јарец на 23 декември носи поинаква енергија и означува нови почетоци. Подгответе се за позитивни промени на ова поле. 

Љубов

Во љубовта ве очекуваат романтични моменти, а тоа е она што вие највеќе го сакате. 

Ако сте во врска, вашата сакана личност ќе има многу интересни предлози како да го минувате своето време заедно, а вам тоа ќе ви годи. Некои Ваги ќе добијат можност да започнат со остварување  на своите долгорочни планови во љубовта за кои претходно не се разговарало во врската. 

Ако сте слободни, ќе бидете привлечени од личност која често ја гледате на местата на кои излегувате. Знаете дека тоа е интелигентна личност со убави манири, а токму тоа ве привлекува кон неа. Бидете спонтани и природни, така имате најголеми шанси да го украдете нејзиното внимание.

Но, на почетокот на месецот со опозицијата на Венера и Марс, можно е да се најдете во ситуација да не знаете што сакате и да имате проблем да ја видите големата слика. Пробајте да не анализирате премногу и да не се зафаќате со мали ситници, бидејќи тоа нема да ве одведе далеку. 

Имате поддршка од полната Месечина на 7 декември која ќе ви ги донесе одговорите кои ви се потребни. Можно е да имате желба да ги скршите правилата за време на овој транзит, но тоа не е ништо лошо ако е за позитивна промена.

Јупитер, планетата на среќата, влегува во вашата седма куќа на партнерства на 20 декември и ви носи изобилство среќа на ова поле. Каков и да е вашиот статус, подгответе се за љубовна магија.

Со почетокот на сезоната на Јарците ќе имате голема потреба за љубов и романса. Дозволете си да и дадете приоритет на љубовта и на ништо друго овој период и подгответе се за продлабочување на вашите односи. 

Младата Месечина на 23 декември е особено моќна за сите Ваги бидејќи носи нови почетоци на ова поле. За слободните претставници, тоа може да е почеток на комуникација или нова врска, а за оние кои се зафатени, почеток на нова фаза во нивниот љубовен живот.

Бидете внимателни само околу 29 декември кога ретроградниот Меркур ќе почне да влијае на комуникацијата со нашите сакани, носејќи недоразбирања, конфликти и доцнења. Не ги сфаќајте работите лично и не го кажувајте она што не го мислите.

Здравје  

Ќе ви годи физичка рекреација. 

 

Ова е многу важна година за вас, па затоа следете го своето срце.

Во текот на 2022 година, често ќе бидете во потрага по појаснување и разбирање и ќе барате начин да го стишите својот глас кој често се судира со срцето и кој ве прашува дали сте среќни и дали можеби чекате на вистинската личност предолго? Некои Ваги ќе се одлучат да бидат сами одредено време за да ја избистрат главата и да размислат што е тоа што им е потребно. Тоа ќе ве направи среќни и ќе ве ослободи од многу заморни прашања, а ќе успеете и да се цените себеси онакви какви што сте, а не такви какви што сакате да бидете. 

Во текот на целата година ќе имате позитивна енергија која ќе ви помогне лесно да се поврзете со другите, а вашето расположение ќе биде полесно и пооптимистично, со одредени падови кога ќе ви биде неопходно да поминете време сами. Во зимските месеци, Вагите ќе се чувствуваат  како да се во затишје пред бура. Некои од вас ќе избегнуваат да се фокусираат на грижите и ќе се чувствуваат како да бегаат од реалноста. 

Првиот дел од годината не е многу фантастичен кога станува збор за љубовта. Можни се кратки врски и неважни познанства. Летото може да ви донесе љубов на работното место која може да се појави од досада. 

До крајот на август, вашиот фокус ќе се задржи на пријателите и вашите блиски. Тоа ќе ви помогне да изградите цврсти односи, но и да се фокусирате на оние аспекти кои ги имавте занемарено во последно време. Доаѓаат силни и позитивни ситуации на ова поле, особено во перидот меѓу јули и август, па поддршката од најблиските ќе ви биде многу важна.

Учењето и патувањата се ваш фокус оваа година, па многу од овие аспекти ќе бидат поврзани со странство. Немојте да се изненадувате ако се забележите себеси како постојано истражувате нови нешта. Оваа година ви носи радост во стекнувањето нови знаења и споделување со другите. 

Помрачувањата на Месечината ќе ви носат многу интензивни емоции, а за време на лунарната еклипса во мај ве очекува и едно интересно, егзотично патување. Во јуни доаѓа до успех на полето на кариерата, а ноември е месец кога ќе бидете фокусирани на финансиите, ресурсите и личните вредности. Најповолниот период за Вагите доаѓа за време на есенските месеци. Осамените Ваги во тој период ќе ја сретнат љубовта од соништата и до крајот на годината ќе можат да се израдуваат на сериозна врска. 

Некои Ваги ќе чувствуваат љубомора, а причина за тоа ќе бидат провокациите од саканата личност. Но, ова може да ви биде како причина за будење. Хороскопот ве предупредува дека треба да сте внимателни како ќе постапувате во овие ситуации и да се изборите за себе секогаш кога тоа е потребно. Некои Ваги ќе донесат нагли одлуки по ваквите моменти и ќе одлучат да се сами. 

Во однос на работата, доаѓа до подобрување на односите со колегите и раководството. Не запирајте, туку поставувајте си цели, барајте нови извори на знаења и развој. Тоа ќе ви донесе примамлива понуда, а можно е да заземете и лидерска позиција. Меѓутоа, не носете нагли одлуки и трезвено проценете ги своите способности. Ве советуваме кон другите да се однесувате со голема почит и да не ги ставате сопствените желби над туѓите.

Во текот на летните месеци, наместо да одморите ќе треба да се погрижите за здравјето на вашите блиски, вашите деца или пак некои роднини. Истовремено ќе се појават повеќе задачи поврзани со домот и семејството, а можно е и реновирање во домот или градината. Со доаѓањето на есенските месеци ќе се чувствувате подобро и ќе имате подобри односи со членовите на семејството.

Од аспект на финансиите, оваа година нема да биде особено лесна за вас. Ќе почувствувате зимско затишје на работа особено на почетокот на годината што може да доведе до намалување на приходите. Потрудете се малку да штедите во овој период за да можете да се чувствувате посигурно. Ако не го направите тоа, ќе бидете принудени да позајмите од најблиските. Сепак, во текот на летото финансиската состојба ќе стане подобро и ќе се чувствувате дека добро заработувате, а и штедите избегнувајќи непотребно купување. Летото ќе ви помине брзо со многу обврски, па затоа искористете го одморот за да се опуштите целосно што и да правите, каде и да одите. 

Првата половина од годината не ви ветува сјајни љубовни победи. Можни се краткорочни познанства и незначајни авантури кои само ќе ве истоштат. 

Некои Ваги можно е да се соочат со љубомора и силна компетитивност, во обид да го освојат или задржат срцето на саканата личност, но треба да бидат внимателни како го покажуваат тоа и како ќе бидат сфатени. Некогаш ќе бидете провоцирани од саканата личност која намерно ќе се труди да ве изнервира, но на вас останува да одлучите како ќе реагирате. 

Но, летото веќе ветува повеќе за оние Ваги кои имаат симпатија на работното место. Исто така, и есента носи нова љубов за оние Ваги кои се сами и нови бои во нивниот живот. Ќе бидете романтично расположени, што ќе влијае и на вашето севкупно расположение. 

Нашиот совет за оваа година е важно да не ја губите храброста и да се потрудите да ги надминете сите недоразбирања со отворен разговор и комуникација. Вашите вредности ќе дојдат до израз оваа година, но тоа нема да биде забележано од сите луѓе. Држете се до она во што верувате и слушајте го своето срце. 

Не се плашете од промените и водете се од својата интуиција. Потешкотиите ќе бидат привремени, но ќе ви донесат важни лекции за луѓето околу вас. 

Работа

Ако вашите планови за 2022 година предвидуваат промена на работното место, треба сериозно да се посветите на тоа во текот на првите три месеци од 2022 година. Бидете подготвени да имате план до 21 јануари, кога ќе чувствувате силна самодоверба да направите големи промени за себе. 

Во текот на февруари, треба да бидете внимателни и трпеливи, што ќе се покаже прилично корисно за вас. Ова е период и кога ќе имате поддршка од соработниците и надредените, па затоа не си додавајте повеќе стрес од потребното. Можни се тешкотии во текот на јуни и јули кога некои Ваги ќе ја променат својата работа. Посебно внимание обрнете на трошењето пари овој период. 

Вашата креативна енергија ќе дојде до особен израз во текот на август, а вашиот напорен труд ќе се исплати во септември. Вагите кои се тимски играчки ќе бидат мудри и ќе избегнуваат да се борат околу моќта и ќе стојат настрана од проблеми на средината на октомври. 

Генерално, во текот на целата година финансиската ситуација ќе биде урамнотежена. Ќе дојдат тешки периоди, но ќе ги надминете со помошта на своите најблиски. Голем дел од Вагите ќе бидат храбри и самоуверени и така ќе постигнат големи успеси на ова поле. 

Љубов

Ова е година која ви носи многу обврски на различни полиња, па затоа треба да внимавате да ги негувате односите со саканата личност. Околу март, доаѓа период на конфликти и несогласување чиј исход ќе зависи од вашиот пристап. Не ги доживувајте работите премногу лично и потрудете се да најдете начин да ги решите недоразбирањата, особено ако сакате да ја зачувате врската. Сепак, брачните односи би можеле да бидат доведени во прашање ако не покажете внимание кон саканата личност. Не играјте игри, не барајте изговори, туку директно и искрено разговарајте за своите потреби и потрудете се да ја слушнете другата страна. Ситуацијата во домот нема да биде многу погодна ако двете страни не вложат заеднички напор. За некои Ваги ќе дојде до целосно оддалечување, па и раскинување или развод. 

Некои слободни Ваги ќе доживеат враќање на некоја љубов од минатото, а голем дел од нив воопшто нема да го очекуваат тоа. Ако размислувате да и се вратите на таа личност, ќе треба добро да размислите, а побарајте совет и од оние кои најдобро ве познаваат. 

Други Ваги пак ќе се зближат со личност на работното место и тоа може да донесе почеток на слатка романса на работното место. Ќе копнеете по хармонија и баланс во врската, па ако таа личност ви одговара, можно е и продлабочување на љубовниот однос.

Некои машки претставници на овој знак ќе посакаат да ги покажат своите освојувачки способности, но ќе бегаат од врските. Жените Ваги ќе бидат преплавени со емоции за љубов во двојка и хармонија. Ќе сакате да минувате време со некој кој ви одговара и да споделувате сè со таа личност. Сепак, не живејте со планови и некаква желба за иднината туку бидете присутни во сегашноста и работете на тоа. 

Ако сте слободни, ќе бидете особено атрактивни во февруари околу денот на вљубените, а интересни љубовни изненадувања доаѓаат и во јуни. 

Вагите кои треба да се венчаат, треба да ги изберат месеците март, август или декември. Но, денови кои не се погодни за тоа се вторник и четврток. Вторник е ден со кој владее Марс кој носи кавги, а носи и дистанцираност во врската, а со четврток владее Јупитер кој носи љубомора и неверства. 

Вагите ќе се сложуваат со Близнаците и Водолиите, а тешко ќе им оди да се поврзат со Овните, Раковите и Јарците.Здравје

Грижата за вашето здравје ќе остане присутна во текот на целата 2022 година и тоа е добро. Вашата општа здравствена состојба ќе биде подобрена, но секогаш ќе постои простор за нешто повеќе за вас. Ако вежбате, не се истоштувајте премногу и не одете во екстреми бидејќи тоа би можело да ви донесе повреди. Особено важно е да се храните поздраво во текот на пролетта, но и да го избегнувате алкохолот доколку можете. 

Ако се чувствувате дека конзумирате повеќе храна особено нездрави јадења поради стрес, направете план до кој ќе се држите за да ги намалите ваквите ефекти. Поволната положба н Сатурн во вашиот хороскоп ќе ви овозможи одлично здравје во текот н целата 2022 година, но обрнете внимание на тоа како стресот влијае на вашите навики. 

Хороскоп по месеци

Јануари  - ве очекува успех ако се занимавате со креативна работа. Односите со луѓето во вашиот живот ќе добијат ново значење на крајот на месецот. Во текот на јануари ќе дојде до многу можности за напредок.

Февруари – вашиот талент за дипломатија ќе дојде до израз во текот на овој месец. Успешно ќе ги извршувате сите преговори, а нивото на енергија ќе биде извонредно и ќе ги инспирира другите околу вас.

Март – потрудете се да ги избегнете конфликтите со вашите надредени кои можеби не ги забележуваат колку се трудите. Обрнете внимание на себеси, на своите интереси и хобија бидејќи тие можеби ќе ви донесат нови можности во животот. Искористете го тоа на најдобар начин.

Април – користете ја својата енергија рационално. Времето е добро за регенерација на силата и психички одмор. Управувањето со буџетот е клуч за фашата финансиска стабилност. Не купувајте нешто што не ви е потребно. 

Мај – ќе чувствувате силен емоционален набој. Овој месец ќе уживате во инензивна страст и многу љубов. Можен е почеток на врска со силно разбирање меѓу двете страни. Ќе бидете ценети и сакани.

Јуни – овој месец може да донесе проблеми со финансиите и непотребни трошоци. Останете смирени и побарајте поддршка од најблиските.

Јули – ова е месец за опуштање. Ако можете да заминете на кратко патување, направете го тоа. Некои Ваги ќе откријат нови интереси кои ќе ги исполнат целосно. Ова е месец кој ви носи можност да дознаете кои се вашите вистински пријатели.

Август – немојте да бидете импулсивни и не носете нагли одлуки. Искористете ја вашата нежност и дипломатичност за да комуницирате подобро со луѓето околу вас.

Септември – ова е месец кога ќе сакате да се опуштите со масажи и нова облека. Негувајте позитивни мисли, опуштете се, но бидете внимателни околу трошоците.

Октомври – ова е период кој ви носи затворање на некои стари поглавја и можност за нови. 

Ноември – негувајте ги односите со другите луѓе, но останете посветени и на кариерата бидејќи ноември ви носи можност да ги зголемите приходите. 

Декември -  ова е месец за вас. Ќе бидете оптимистични и со позитивна мисла, така ќе постигнувате што и да посакате.