Лав

Лав (23. VII – 22. VIII)

Чувствата се податоци, а не директиви, Лав. Секстилот Венера-Сатурн во вторник ви дава емотивен увид за грижата за кариерата, но не бара итна акција. Меркур во четврток влегува во вашата кариера во зоната на Бик, давајќи ви професионален увид и амбиција што треба да се спроведе на дело. Конјункацијата Венера-Уран во сабота открива нова стратегија преку професионална врска, затоа бидете будни и љубопитни.

ЉУБОВ: Партнерот може да биде затворен или да не сака да се соочи и отворен разговор, а вие мора да го чекате вистинскиот момент и да бидете тактизирани во искажувањето на вашите забелешки, чувства и предлози. Избегнувајте драми и поставување ултиматуми, бидејќи тоа ретко води до позитивен исход. Слободни Лавови, можно е да се во сила турбулентни чувства и ситуации, кои вклучуваат изливи на страст, драматични гестови, желба да покажете чувства - кои можат да ве претстават во поинакво светло пред некој што ви се допаѓа.

РАБОТА: Доколку не сте задоволни од својата работа, морате да ја процените ситуацијата на свој начин и во свое време, не дозволувајте некој да ве избрзува со драстичен потег пред да бидете подготвени. Можни се нови деловни познанства, а вие повеќе ќе бидете склони да ги одбиете отколку да ги воспоставувате и негувате. Ѕвездите советуваат да не се откажувате однапред.

ЗДРАВЈЕ: Одржувајте ментална и физичка кондиција. Обидете се да не се „јадете од внатре“ за да не создадете здравствени проблеми.

Време е за одмор.

Љубов

Емотивно, главната тема на овој месец е прифаќање на сопствената ранливост. Споделувањето на вашите чувства може да изгледа застрашувачки, но може да доведе до подлабоки врски и личен раст. Време е да ги затворите старите рани, да се ослободите од емоционалниот багаж од минатото  и да ја проширите својата перспектива. Грижата за себе вклучува барање поддршка и помош кога ви е потребна - контактирајте со доверливи пријатели, советник, терапевт.

Фокусирајте се на блиските односи кои ви носат радост и обезбедуваат удобност и поддршка. Отворените разговори од срце до срце ќе ги зајакнат сите ваши блиски врски и врски. Семејните собири и поврзувањето со старите пријатели го зајакнуваат вашето чувство на припадност и ве потсетуваат колку е важна вашата непосредна заедница за вас и колку сте витално поврзани со неа. Продлабочувањето на блиските врски, надвор од партнерската врска, ги исполнува вашите емоционални потреби и го олеснува притисокот во вашата врска и ви овозможува да не ја земате вашата врска здраво за готово и да негувате почит.

Во четврток, 2 мај, Плутон оди ретроградно во ексцентричната Водолија. Овој транзит носи промени во најважната врска во вашиот живот (не грижете се, мислиме на добра промена). Ѕвездите ги засладуваат вашите романси, без разлика дали додаваат интимност во нешто што е на сам почеток, или внесуваат свежа страст во долготрајната, стабилна врска.

Интимноста е особено засилена за време на полната Месечина на 23 мај. Ако сте во врска, препуштете се на страста целосно. За слободните Лавови, ова е период на флерт и покажување на чувствата. На истиот датум, вљубената Венера влегува во Близнаци, давајќи им посебна моќ на вашите пријателства. Но, ве предупредуваме:  Некои Лавови ќе се најдат себеси како развиваат романтични чувства за пријател околу ова време.

Работа

Вашата кариера блеска во моментов, а вашиот хороскоп за Лав за мај ви дава многу можности да направите потези за успех. Но, има моменти за работа и моменти за игра, а овој месец, кој ја носи сезоната на социјалната Близнаци, се однесува на второто - се разбира, избалансиран со добар одмор.

На професионален план, трпението и упорноста се ваши сојузници - може да наидете на отпор во професионалната средина, што го забавува напредокот на одредени проекти или завршувањето на задачите. Јасната комуникација, размената на мислења, барањето совет и упорното вклучување во соработка ќе го отвори патот за позитивни резултати. Вмрежувањето може да отвори и нови можности, затоа не избегнувајте професионални собири. Добар период за стручно оспособување и стекнување нови знаења. Уметниците можат да добијат предлог кој ќе им го подигне нивото на креативност.

Младата Месечина на 7 мај е одличен момент за финансиска добивка, но и за да го побарате она што сметате дека го заслужувате. Овој транзит е совршено време да започнете нешто важно. Но, немојте да бидете тврдоглави, бидејќи кон средината на месецот може да се појават неочекувани професионални можности кои ќе ви летаат во насока, што ќе ви даде шанса да ги покажете своите импровизаторски вештини. Сега и давате сјај на вашата репутација и навистина можете да ги импресионирате вашите шефови и колеги со прикажување на вашите таленти.

 Церера, астероидот на негувањето, го започнува своето ретроградно патување во вредниот Јарец во вторник, 14 мај, поттикнувајќи ве да дадете приоритет на грижата за себеси. Запомнете, вашата животна сила најсилно свети кога го балансирате вашето социјално присуство со многу одмор. Овој период ве повикува да се препуштите на ресторативната моќ на одморот.

Разговорениот Меркур влегува во Бик и ја осветлува вашата 10-та куќа на социјалниот статус во среда, 15 мај, подобрувајќи ја и охрабрувајќи ја вашата способност да ги комуницирате вашите потреби на работа, особено што се однесува на постигнување подобра рамнотежа помеѓу работата и животот. Овој транзит ги поддржува вашите напори да поставите и одржувате граници, осигурувајќи дека ќе останете одморени и подготвени да го направите најдоброто од себе во сите области од животот. Без разлика дали живеете за да работите, работите за да живеете или некоја комбинација од двете, одморот е вашето право.

Забележителен астролошки настан се случува во сабота, на 18 мај, кога Сонцето, вашето владејачко планетарно тело, ќе се спои со спои среќниот Јупитер. Овој аспект ја надополнува вашата енергија и самодоверба. Можете да добиете што и да посакате.

Здравје

Водете сметка за здрава исхрана и дозволете си доволно одмор, релаксација и сон, како и доволно забава и содржини кои го предизвикуваат вашиот интелект.

 

Доаѓа прекрасна година за Лавовите!

Годината ви носи силна волја и ентузијазам, а некои приказни и соништа кои биле недовршени претходно, конечно ќе се реализираат во 2024 година.

Можен е мал стрес, но вие сте храбра личност и ќе успеете да се носите со сите предизвици. Најголем успех ги очекува оние Лавови кои се занимаваат со истражување. 

На пролет, ќе имате потреба да направите некаков ред во вашите пријателства. Задржете ги оние кои ве прават среќни, а кажете им збогум на токсичните луѓе кои се дел од вашиот живот. 

Ако сте сами, почетокот на годината е одличен и оптимистичен за вас, а вие сте во одлична форма. Стабилноста и рамнотежата наоѓаат свое место во вашиот живот. Вашиот труд ќе се исплати и ќе бидете ценети за своите напори. 

Кон крајот на годината, никого нема да оставате рамнодушен. Вашата харизма ќе биде заразна. 

Работа

За оние Лавови кои се посветени и амбициозни, оваа година ќе донесе многу посветеност и труд. Вработените ќе треба да покажат повеќе труд за да бидат забележани на работното место, но тоа ќе донесе и напредок и посакуван успех. 

Оваа година ви е наклонета и за промена на работното место. Ќе ги одржувате добрите односи со колегите и тоа нема да ви оди ешко, но бидете внимателни во периодите на многу работа. Избегнувајте ги полемиките и конфликтите. 

Почетокот на годината е особено добар за полето на кариерата. Ќе успеете да го материјализирате својот напор, а Јупитер ви нуди можност за промена на работното место или унапредување. Ако работите во државна администрација, би можеле да бидете преместено на друго работно место. Но, ако работите во приватниот сектор, првиот квартал на годината исто така би можел да ви донесе промена на работното место, на ваше барање. 

Август би можел да биде тежок за вашата работа. Но, октомври и ноември се идеални за вас. Економската ситуација значително ќе се подобри, а оваа година би можеле да дојдете до свој недвижен имот, или пак да се преселите во нов дом. Април и мај се совршени месеци за овој потег. 

Љубов

Вашиот љубовен живот ќе ви донесе мали предизвици во текот на 2024 година. Затоа, треба да бидете внимателни. Може да дојде до проблеми и раздор во љубовниот однос, поради некое мало недоразбирање. Понекогаш ќе бидете незадоволни со својата врска. Но, наместо да се лутите, потрудете се да ги решавате проблемите со саканата личност. 

Но, околностите нема секогаш да се тешки. Постојат моменти на зближување и продлабочување на врската, особено ако заминете на подолго патување на кое ќе сфатите колку ви значи саканата личност. Ако сте во долга врска, оваа година ќе биде одбележана со брак. 

Но, ако сте сами, не треба да брзате во нови врски. Оваа година ќе биде подобра од претходните, но на вас останува да го изберете она што е најдобро за вас. 

Здравје 

Здравјето е во суштина одлично. Во првите месеци од годината би можеле да имате проблеми поврзани со настинки и грип, но затоа ќе треба да се грижите за своето здравје. Оваа година ќе имате помал стрес поради намалениот притисок на работа, но кога и да се соочите со ваков проблем, важно е да најдете филтер за да ја исфрлите негативната енергија. 

Можни се болки во стомакот, лошо варење, главоболка и кашлици.

Хороскоп по месеци

Јануари – посакувате добра професионална прилика. Работите се средуваат полека, но само ако сте инспирирани од енергијата околу вас. Бидете уверени дека доаѓа крај за некои проблеми со кои се соочувавте во изминатиот период. Вашата желба за љубов се остварува, така што слободните претставници би можеле да сретнат една посебна личност овој период. 

Февруари – Соочени сте со некои препреки, па затоа можеби ќе се чувствувате како нешто или некој да е против вас. Имате потенцијал да се изборите со сите предизвици, но само треба да верувате во себе. Бидете флексибилни во односите со луѓето, но имајте на ум дека не можете да им угодите на сите.

Март – Некој ве провоцира, но имајте предвид дека тоа нема да трае вечно. Тензиите би можеле да настанат на работното место, но и во вашите лични односи, но на вас останува да издржите. Ако сте во врска, имате голема љубов и поддршка од саканата личност. Не барајте покачувања од овој месец, тешко ќе ви биде да дојдете до она што го сакате.

Април – Некои ситуации би можеле да ви предизвикаат потешкотии. Некогаш сте во искушение да се предадете, но овој месец ќе се борите да победите. Некои работи ги гледате поинаку од другите и тоа ви предизвикува добро чувство. Свесни сте дека сте посебни. Не ја губете присебноста, тоа е најдобриот став за да постигнете успех. Не се откажувајте од своите идеи, само малку почекајте.

Мај – Од вас енергиите бараат да забележите добро како некоја ситуација се развила и да го следите нејзиниот тек. Овој месец е одличен за да се посветите на своите идеи и да побарате поддршка за нивна реализација. Ако сте во врска, чувствувате стабилност и не сакате да дозволите никој да го разниша тоа. Слободните претставници преферираат авантури повеќе од нешто стабилно.

Јуни – Влегувате во пријатна фаза. Среќни сте и оптимистични и лесно остварувате влијание над другите луѓе. Освен тоа, лесно се инспирирате од другите и така собирате идеи. Ова е одличен период за вас. слободните Лавови се вистински заводници овој месец. Обожавани сте од сите околу вас.

Јули – Работите се одвиваат во ваша корист. Овој месец ви носи целосно уживање. Меѓутоа, склони сте кон умереност и не претерувате во ништо. Ако во врската се соочите со проблеми, најдобро е да разговарате за тоа со саканата личност. Не се трудите да ги контролирате сите ситуации, тоа е невозможно.

Август – Се чувствувате дека вртите во круг, а тоа влијае на вашето расположение. Но, доаѓаат нови можности кои ќе ве мотивираат. Ако сте во врска, добро е да најдете време за саканата личност. Ова е одличен месец за одмор или кратко патување. Слободните Лавови би можеле да се запознаат со личност од друга држава.

Септември – Искористете го овој период за да решите некои работи кои чекаат на вас. Донесете ги најдобрите одлуки за себе и не се правдајте за она што сметате дека е праведно. Во љубовта, ве очекуваат позитивни ситуации без оглед на вашиот љубовен статус. Препуштете се на љубовта и уживањето.

Октомври – ова е енергија која ве поттикнува да создавате и да се борите. Успехот е неизбежен за вас. Лесно ви оди со секоја иницијатива или креација. Можни се и партнерства, но и финансиска добивка. 

Ноември – преземете контрола. Потрудете се сите ситуации да ги видите од еден поинаков агол, за да знаете што е потребно да преземете. Важно е да преземете акција и да покажете решителност. Овој месец ви носи пријателства кои многу ќе ви помогнат и ќе останат во вашиот живот на подолг рок.

Декември – Енергијата која ја носи последниот месец од годината е поврзана со нови личности кои ќе станат дел од вашиот живот. Ова е месец во кој треба да верувате во чуда. Во љубовта, се наоѓате на вистинското место. Имате партнер кој ве разбира и не ви е потребно ништо повеќе. Слободните претставници би можеле да се заљубат во личност од работа.