Девица

Девица (23. VIII – 22. IX)

Размислете повторно, конјункцијата на Јупитер со Северниот чвор е во вашата зона на мудрост, помагајќи ви повторно да разгледате една ситуација од поинаква перспектива. Не се плашете да го промените своето размислување. Во сабота, полната Месечина во Стрелец од вас бара да ги промените контекстите за емоционална сигурност и да најдете места кои прават да се чувствувате како дома.

Работа

Имате впечаток дека животот ве става на искушение и дека морате да се прилагодувате на секоја нова ситуација, но како да немате енергија за тоа. Но, со амбициозноста и дипломатичноста ќе успеете да постигнете што и да сакате. 

Највеќе сте заинтересирани за подобрување на вашите финансии, што во наредниот период ќе ви оди од рака. Доколку работите со странство, ќе успеете да дојдете до одлични контакти и успешно завршување на сите активности. 

Љубов

За Девиците кои се во врска, оваа недела ќе биде мирна и нема да донесе големи промени на ова поле. Окупирани сте со љубовта, но се трудите да ја подобрите врската и тоа е добро.

Слободните Девици нема да имаат премногу шанси за да ги остварат своите љубовни планови, но можни се нови познанства преку работа. Можно е да ве привлече некој Овен или Јарец. 

Здравје

Пробајте да внесете промени во исхраната.  

 

Јуни најавува убави промени за Девиците. 

Работа

Овој период им одговара на повеќето претставници родени во овој знак. Но, имајте на ум дека поради вашата самодоверба може да дојде до помали проблеми во комуникацијата со шефовите. Имате поддршка од една Водолија или Овен, на кои целосно можете да се потпрете. Трудете се барем во првата недела на јуни да го дадете својот максимум, а потоа да ги собирате плодовите од својот труд. 

Ако работите со некој Јарец, можеби ќе треба да ги убедувате подолго време, а и да ги уверите во своите добри намери. Девиците кои се занимаваат со креативна работа же бидат прилично успешни. Можеби ќе се обидете некому да ја наметнете својата волја и да дојдете до успех, но тоа ќе биде само пирова победа. 

На почетокот на месецот, со полната Месечина во Стрелец ќе се најдете во ситуација каде вашите соработници ќе се борат за моќ, па затоа пуштете ги работите да се одвиваат сами од себе. Одморете од луѓето, ако тоа ви е потребно. Ако се занимавате со големи и важни нешта и потези, правете го тоа зад кулисите, далеку од очите на другите. 

На 11 јуни, ретроградниот Плутон влегува во Јарец што ќе ве поттикне да размислите за балансот меѓу работата и личниот живот. Ако сте премногу внесени во професионалните обврски, овој транзит ве потсетува на значењето на одморот. 

Младата Месечина во Близнаци на 17 јуни ќе ви даде поддршка во појаснувањето на вашите кариерни надежи и ќе ви помогне да поставите јасни цели и чекори. Ако посакувате нова позиција или работно место, овој датум е клучен да го изразите интересот за тоа. 

Летната рамноденица и почетокот на сезоната на владеење на Раковите за вас најавува период исполнет со многу соработки и социјални можности. Ќе се посветите на вашите најважни приоритети и ќе бидете инспирирани да делувате за промени. 

Љубов

Љубовниот живот на поголем дел од родените во овој знак би можел да им носи стрес, но во многу случаи без причина. Не анализирајте премногу, особено работи кои не можат да се анализираат бидејќи се такви какви што се. Ако сте во врска со Риби, Бик или Девица, очекувајте нарушена комуникација. Ако направите грешка, извинете се.

Слободните Девици ќе имаат шанса да влезат во врска со една Шкорпија, а крајот на месецот ви најавува романтична средба со посебна личност.

Со поволниот транзит на влегувањето на Венера во Лав на 5 јуни, ќе се запрашате дали добивате онолку колку што им давате на другите? Време е да се постават граници и точно да одредите што ви е потребно. 

На 17 јуни, Сатурн почнува да се движи ретроградно во Риби во вашата седма куќа на партнерства што ќе ве натера да се посветите на прашања поврзани со вашиот личен живот, но и вашиот пристап кон љубовта. Можно е да добиете потреба да направите мала пауза од љубовта и романсата. Ден потоа, на 18 јуни,  младата Месечина во Близнаци е во вашата десетта куќа на социјален статус што е предупредување да не носите големи одлуки на ова поле околу овој датум. 

Сезоната на Раковите пристигнува на 21 јуни што ви носи убав период на создавање спомени со вашите сакани. 

Здравје 

Внимавајте во сообраќајот. 

Ова е година на нови можности!

Уште една година е пред вас, драги мудри Девици. Вие сте лик кој постојано сака да го преиспитува минатото, но намалете го тоа во 2023 година и наместо тоа, гледајте напред кон иднината. Можно е оваа година да ви донесе жалење или каење за некои пропуштени можности кои ќе посакувате да се вратат назад. 

Генерално гледано, хороскопот најавува среќна година за сите оние Девици кои во 2022 започнале нешто важно за нив. Јупитер во вашиот живот ви ја носи среќата која ви е потребна. 

Силното влијание на Јупитер во текот на целата година ќе ви донесе одлични можности за професионален успех, брак и раѓање на дете во текот на летните месеци. Дополнително, Венера ви носи силна поддршка на полето на љубовта. Поради силното влијание на Марс и Меркур, во текот на оваа година ве очекуваат и одлични можности за патување уште од самиот почеток на годината. Некои Девици би можеле да заработат пари од патувањето, најавува вашиот хороскоп. Но, не се потпирајте многу на мислењето на трети лица, особено оние кои не ве познаваат многу добро, а само сакаат да мудруваат. 

Оваа година носи многу промени, но не и неволји како 2022. Можеби ќе се најдете во ситуација да почнете нова врска или пак да оживеете нешто од минатото. Кога Венера ќе влезе во Бик во текот на мај ќе успеете да го зачувате она што ви е важно  и да сте задоволни. 

Во однос на професионалните можности, тие ќе бидат присутни во голема мера, особено на полето на истражувањето и правните аспекти. Оние кои имаат сопствен бизнис, најголем успех ќе забележат на почетокот на годината. Почетокот на годината е поволен за оние Девици кои се занимаваат со образование или пак се на студии. Ова е и добра година, ако одите на некакви натпревари. Влијанието на Сатурн ќе ви помогне да бидете неверојатно успешни на сите полиња каде се стекнуваат нови вештини. 

Силната Венера во овој период ви носи можност да се зближите и остварите романса со некој близок колега. Најдобриот совет кој доаѓа за вас е да бидете трпеливи. 

Љубов

Љубовта ви доаѓа на многу неочекувани начини во текот на оваа година. Силното присуство на Венера ќе ве инспирира да бидете храбри во љубовта и да се потрудите да најдете баланс меѓу поврзаноста и професионалниот живот. Всушност, транзицијата на Месечината ќе ве охрабри да градите долгорочни врски. 

Годината започнува на убав начин. Но, ако посакувате независност и слобода, тогаш можно е да се најдете во мал конфликт прво со себеси, а потоа и со другата страна. Бидете мирни и избегнувајте ситуации од кои на почеток знаете дека можете да се разочарате. Како што одминува годината, така ќе се подобрува вашиот љубовен живот и вашето задоволство. 

Слободните Девици конечно ќе го пронајдат својот идеален партнер, кој веројатно ќе го запознаете преку заеднички пријател или пак ваш роднина. Искористете ја оваа година за да минувате повеќе време меѓу луѓето кои ви се блиски, бидејќи така ќе се појавуваат повеќе можности да запознаете и нови луѓе. 

Ако сте во врска или брак, можни се конфликти кои ќе се појават во првите месеци од 2023. Присуството на Сатурн значи дека ќе ја забележувате секоја грешка на саканата личност, но да не дозволувате тоа да ескалира во голем конфликт. Не се занимавајте со неважни аргументи, особено оние кои имаат потенцијал да ја уништат врската.

Како што изминува годината, транзицијата на Јупитер и Раху ќе бара од вас да бидете внимателни и да не влегувате во тајни или паралелни врски кои се морално погрешно. Тоа може да ви донесе и лоша карма, особено поради влијанието на Јупитер кој е познат како учител во хороскопот. Тој ќе биде присутен за да ви донесе важни лекции. 

Ако сакате да влезете во брак, месец јуни е најповолен за тоа. Овој месец е одличен и за патување, па така понудата би можела да дојде на некоја подалечна дестинација. 

Јули и август се исто така добри за брак, односно организација на свадби. 

Годината завршува на романтичен начин, за сите Девици, без оглед на нивниот статус. 

Финансии

Ова поле ќе ви донесе многу различни ситуации во текот на 2023. Уште од самиот почеток на годината, ќе успеете да дојдете до заработка. Но, ова не е добро време за проширување на бизнисот бидејќи ќе треба да почекате малку повеќе. Првите месеци од годината се одлични за набавка на возило. Но, хороскопот ве предупредува да не барате голема финансиска поддршка од семејството, туку да работите со средствата кои ги имате. 

Првите четири месеци ви носат и зголемени трошоци, а ако работите на берза, не очекувајте голема заработка. Јаху и Јупитер ви носат можност за патувања преку работа во текот на третиот квартал од годината. Но, летниот период носи малку зголемени трошоци поврзани со децата.

Втората половина од 2023 носи зголемена плата или приходи. Колку повеќе ќе работите, толку повеќе и ќе заработувате, но ќе морате да се решите за баланс ако почувствувате дека се преморувате. 

Ако планирате купување имот, направете го тоа во летниот период. Конфликтите кои можеби ќе се јават во семејството а се поврзани со некој имот или наследство, ќе биде важно да ги решите мирно, без нагли и избрзани одлуки. 

Кариера

Годината започнува на тој начин што Марс може да предизвика мали проблеми во вашиот напредок. Ќе ви недостасува енергија и мотивација во првите неколку месеци од годината, но работите се подобруваат подоцна. Јупитер ви носи изобилство можности, а кога тоа ќе се случи, ќе треба серизно да се зафатите со работа. 

Некои познаници ќе ви понудат соработка, која веројатно треба да ја прифатите иако не ги познавате многу добро, но само откако ќе ги испитате сите опции. Чувајте се од скриени непријатели на работното место бидејќи Сатурн би можел да ви донесе негативно влијание на ова поле. Чувајте се од лажните пријатели, бидејќи тие најдобро ја носат својата маска. Ако почувствувате дека нешто не е во ред, најверојатно ќе бидете во право. 

Јупитер ќе ве носи кон работа која е добротворна или која има некакво влијание на другите луѓе. Тоа ќе ви донесе активна година, во која ќе треба да работите напорно и посветени за да постигнете добри резултати. Особен успех ги очекува оние Девици кои се занимаваат со истражување и развој, маркетинг и креативни индустрии. 

Ако се занимавате со семееен бизнис, во текот на 2023 ќе бидат ставени на тест вашите способности. Исто така, ако сте во некое партнерство, ќе морате да минете низ одредени конфликти и предизвици, кои би можеле да стават крај на соработката. Бидете посветени на роковите за да ги добиете признанијата кои ги посакувате. Но, не дозволувајте работата да ви стане најважното нешто во вашиот живот. 

Ако сакате да бидете успешни оваа година, нема да биде важно да сте само амбициозни, туку и да ги надминете своите стравови и да се подготвите за преземање ризици. 

За оние Девици кои посакуваат промена на работното место, првите 7 месеци се одлични за тоа. Советот од планетите е да не се плашите од нови области и индустрии, бидејќи тие би можеле да ви откријат дека токму таму припаѓате.

Здравје

Здравјето ќе биде добро,но стресот и вознемиреноста ќе го направат своето во текот на оваа година. Вие сте знак кој некогаш и премногу работи, па така заборавате на својот личен живот и задоволствата. Затоа, во 2023 година ќе треба да бидете внимателни  и да се грижите за себе. 

Потрудете се да го контролирате бесот, но и да јадете повеќе здрава храна, оваа година. Исто така, минувајте време и со оние кои ги сакате бидејќи тоа ќе ви го подобри расположението и ќе ве оттргне од работата.

Фазите на Месечината би можеле да ви донесат лошо расположение. Но, не пропуштајте важни прегледи и посетете лекар кога и да имате дури и најмали симптоми. Минувајте време во природа и на свеж воздух и вежбајте редовно. 

Хороскоп по месеци

Јануари: Ќе уживате во посебна и пријатна атмосфера, а вашиот друштвен живот ќе биде исполнет со многу дружби и смеа. Вашата самодоверба ќе биде на високо ниво, а треба да се потпрете и на својата интуиција. Но, со хаосот кој Марс ќе го предизвика во вашиот живот, ќе треба да научите да се носите со малите проблеми и да не очекувате дека животот постојано ќе биде совршен. 

Февруари: Вие сте организирана личност, но февруари ви ги мати сметките и ги поместува добро поставените работи во вашиот живот. Иако ќе мислите дека универзумот е против вас, ако погледнете поблиску ќе забележите дека промените се корисни и добри за вас.

Март: Можно е да бидете притиснати од некои барања од партнерот или семејството, а тоа да го наруши вашиот спокој. Не сакате кога другите ви даваат насоки, но имате одговорност да направите нешто. Енергијата е чудна, а тоа може да ве направи тажни и депресивни. Минувајте повеќе време во природа.

Април: Ќе морате да ги исполните барањата на Сатурн, кој од вас бара да експериментирате во оние полиња во кои не сте биле вклучени претходно. Тој ве поттикнува да ја слушнете интуицијата и да направите чекор напред кон нешто ново. Но, тој би можел да ве втурне во љубовни неволји, па затоа бидете внимателни.

Мај: Овој месец,Меркур од вас бара да разберете каде сте и зошто сте таму. Бидете спонтани, уживајте во љубовта, а ако сте сами, дајте им шанса на оние кои се трудат да ви се приближат.

Јуни: Имате чувство дека треба да менувате нешто во својот живот. Сега имате можност да ги промените работите на подобро. Јупитер ве повикува да го проширите полето н делување и да се отворите кон запознавање нови луѓе. Некои шанси ќе бидат проследени со проблеми, но тоа ви носи големи лекции. Искористете ги сите можности кои ќе ви се укажат.

Јули: Сатурн и Нептун креират мали сомнежи во вашиот живот, а тоа влијае на вашата самодоверба. Тешко ви е да го видите доброто, иако тоа постои во вашиот живот. овој месец ќе ви биде тешко да се посветите и на љубовта, бидејќи не знаете што точно сакате.

Август: Во текот на овој месец, Уран и Јупитер ви носат можност да запознаете нови луѓе. Овој месец вашиот живот излегува од монотонија и со поддршката на Марс станувате храбри. Можете да постигнете што и да посакате. Не се сомневајте во себе. 

Септември: Ова е ваш месец, кој ви носи потенцијал да остварите напредок и успех. Меркур ве прави комуникативни, мудри и проникливи, па така ниту еден детал нема да може да ви избега. Ѕвездите ви го даваат она што ви е потребно. Ваше е само да донесете одлуки.

Октомври: Имате потенцијал да продолжите да ги менувате работите. Со помош од планетите, вие одите напред, а вашиот партнер најголем сојузник во вашиот живот. Ако сте слободни, Венера ви носи посебна личност во вашиот живот.

Ноември: Јупитер ви дава можности, а другите планети ви помагаат да остварите она што ви е замислено. Не се плашете, бидете сигурни во себе. Но, не гледајте назад кон минатото, бидејќи успехот е пред вас, а не таму. Имате целосна контрола над ситуацијата. Врските нема да бидат лесни, но потрудете се.

Декември: Ја завршувате годината во позитивно расположение. Вашите односи со саканите се силни. Се чувствувате како да сте на вистинскиот пат, но и знаете дека околу вас постојат луѓе кои ве ценат и сакаат.