Девица

Девица (23. VIII – 22. IX)

Гледајте ја и малата и големата слика, Девица! Плоштадот Марс-Плутон во вторник ви помага да направите баланс меѓу едното и другото, за да можете подобро да разберете нешто. Петочната врска Сонце-Меркур кај Близнаците ве благословува со моќна идеја за кариера. Венера во недела влегува во вашата пријателска зона со која владее Ракот, замаглувајќи ги границите меѓу пријателството и љубовта, па зошто да не експериментирате и со двете?

ЉУБОВ: Постои можност за компликации во вашите семејни односи доколку сте нечувствителни на туѓите потреби, а можно е да сте лути и на вашите најблиски бидејќи може да ги игнорираат вашите идеи и планови. Во моментов, зависите од вашата интуиција за да ве води до вистинските постапки во секоја ситуација. Сè што чувствувате моментално намалете го на половина, за да му дадете простор на партнерот и да ги почитувате неговите желби и потреби. Слободни Девици, доколку овој период не ви треба партнер, тоа е сосема нормално. Посветете се на себе и на оние кои го заслужуваат вашето внимание, за да се храните духовно, психички и физички со позитивна енергија.

РАБОТА: На работното место бидете активни, но трпеливи - не одбивајте профитабилна понуда за работа. Не обидувајте се да се справите со сите обврски одеднаш, туку правете ги една по една за да не бидете преоптоварени. Наскоро ќе има чувство на стабилност на професионален план и може да има изненадувачки промени и нови случувања. Вклучете се во дискусија за идните задачи кои долго време ги планирате, но сè уште не сте ги започнале.

ЗДРАВЈЕ: Опуштете се - не преземајте ништо драстично на ниту еден животен план.

Јуни ви носи силна желба за поврзување со саканите.

Девица

Ова е време на емоционален раст, кој може да биде доста предизвикувачки. Може да се соочите со непријатни и вознемирувачки чувства, а разбирањето и прифаќањето себеси ќе ја подигне вашата емоционална интелигенција и ќе ја зајакне вашата емоционална отпорност. Во средината на месецот би можеле да размислувате за попрактичните и поматеријалистичките аспекти од вашето секојдневно постоење, што ќе ви донесе нова перспектива - не бегајте од реалноста, внатре и околу вас!

Овој месец може да почувствувате силна желба за подлабоко поврзување со саканите, пријателите и членовите на семејството. Во партнерските односи, приоритет дајте им на искрените разговори, кои можат да доведат до поголемо разбирање и блискост. Добро време е да ги поправите затегнатите односи - напорите што ќе ги вложите за подлабоко разбирање ќе доведат до решавање на недоразбирањата и помирување.

Можен е мал стрес во љубовните односи околу 14 јуни кога Сонцето во Близнаци формира  конјункција со Меркур. Ова може да ви донесе тешки емоции, па и љубомора во вашите односи. Два дена подоцна, кога Венера ќе влезе во нежниот Рак посветете се на луѓето кои го заслужуваат вашето внимание и препуштете се на активности кои прават да се чувствувате добро.

Почетокот на летниот период и сезоната на Раковите е во вашата куќа на пријателства. Затоа, прославете го почетокот на летото со вашето избрано семејство. Време е за забава, а слободните претставници би можеле и да го отворат срцето кон некоја нова личност на овој ден.

Полната Месечина на 22 јуни ви носи фокус на интимноста и малите задоволства. Препуштете се целосно на уживањето под светлината на полната Месечина во Јарец.

Работа

На патот на кариерата, вашата способност да се справите со сложени задачи ќе биде тестирана - прифатете предизвикувачки задачи и покажете што знаете и вашите вештини ќе бидат препознаени и наградени. Во проектите за кои е потребен детален пристап или стратешко планирање, вашата иницијатива и лидерство може да бидат непроценливи, а вашата посветеност и методичен пристап водат до напредување во кариерата, во која насока и да се движите.

Вашата планета Меркур влегува во вашата десетта куќа на социјален статус на 3 јуни. Ова е транзит кој е одличен за напредок во кариерата преку јасна комуникација. Без оглед на тоа што ви е потребно на ова поле, ќе можете лесно да ги искомуницирате своите потреби и да го добиете она што го посакувате. Оваа тема продолжува со младата Месечина во Близнаци на 6 јуни. Оваа млада Месечина носи можност за нови почетоци, особено на полето на кариерата.

На 8 јуни се јавуваат одредени егзистенцијални прашања, особено кога Марс влегува во Бик и ви носи големи прашања поврзани со вашите кариерни цели. Не се препуштајте на претерано размислување, туку потрудете се да дојдете до важните увиди преку разговор со луѓе кои се искрени и кои можат да ви дадат поддршка на оваа тема.

Здравје

Здравствениот фокус е на рамнотежа и регенерација - вклучете техники за релаксација во вашата дневна рутина за ефикасно управување со стресот и одржување на менталната стабилност. Без разлика дали се работи за јога, медитација, долги прошетки или мешавина од овие и други релаксирачки активности, релаксирачкиот ефект ќе го подигне вашето ниво на енергија и радоста на животот.

 

Ова е година за љубов!

Оваа година почнува со максимална брзина, па затоа важно е уште од почетокот да ги врзете појасите. Sвездите имаат позитивно влијание на вашиот живот,а особено на полето на љубовта. Лесно успевате да најдете спокој и рамнотежа. За оние кои се слободни, пред летото би можеле да ја сретнете љубовта на својот живот. Оние кои се во врска во текот на зимата ќе зборуваат за заеднички живот и брак со саканата личност.

Ве очекува и богат социјален живот кој ќе ви донесе нова енергија. Ќе имате корисни и позитивни ситуации кои ќе ве извадат од вашата сигурна зона и ќе ве поттикнат малку да ја запоставите работата и повеќе да се забавувате од вообичаено. Но, важно е да научите да споделувате како се чувствувате. Ова е важно за саканата личност, но и генерално, во вашите пријателства.

Можен е некаков спор поврзан со имот, од кој би можеле да излезете со загуба. Бидете внимателни како ќе се поставите и не верувајте секому. На полето на работата, притисокот се зголемува, па затоа некои Девици ќе се потрудат да најдат нова работа. Најдобар период за тоа е есента. За оние прашања кои не ги разбирате најдобро, најубаво би било да им се обратите на експертите или пак на вашите пријатели кои некои работи подобро ги разбираат од вас. 

Работа

Оваа година вашиот финансиски живот ќе биде подобар од претходната година и тоа ќе почнете да го забележувате уште од почетокот на годината. Можно е покачување на платата уште во првите месеци од годината. Во овој период постои можност и за финансиска добивка која веројатно ќе биде неочекувана за вас. 

Ако имате сопствен бизнис, вториот дел од годината е одличен за вас. Тоа е период кога профитот ќе расте и ќе се чувствувате сигурно и задоволно од работата. Голем успех ги очекува оние Девици кои се занимаваат со новинарство, медиуми и маркетинг. 

Оваа година ќе успеете да постигнете импресивни резултати, но само ако добро се потрудите. Вашиот напор ќе биде забележан како никогаш досега. Но, ќе морате да се фокусирате само на својата работа, а истовремено и да ги одржувате добрите односи со колегите. Без тоа, успехот е невозможен. 

Љубов

Оваа година ќе биде одлична за вашиот љубовен живот. Почетокот на годината не носи ништо посебно на ова поле, но потоа работите се менуваат. Периодот од јануари до март би можел да донесе големи промени за оние Девици кои не се задоволни на ова поле. 

Ако сте во брак, целата година ќе се потпира на разбирање и доверба, но важно е да покажете разбирање за интересите на саканата личност. Ако сте слободни, не брзајте да влезете во врска, додека не ја запознаете таа личност подобро. Дајте им време на работите да се развиваат по својот тек.

Здравје  

Оваа година носи и добри и лоши периоди на ова поле. Ништо пресериозно, но важно е да ја одржите позитивната енергија и да продолжите да се грижите за своето здравје. Ова е година во која веројатно највеќе ќе бидете погодувани од временските промени. 

Пробајте да се придржувате до здравата рутина и да ги намалите цигарите и алкохолот. Оваа година би можела да ви донесе и стрес и напнатост поради различни ситуации кои веројатно нема да можете да ги контролирате, па затоа најдете начин за да управувате со стресот.

Хороскоп по месеци

Јануари – енергијата е добра за вас во текот на јануари. Важно е да истраете кога тоа е потребно. Ја имате самодовербата која ви е потребна. Сепак, овој месец важно е и да оставите некои работи да се нормализираат по својот природен пат. Важно е да верувате во себе повеќе од вообичаено, тоа ќе ви го донесе успехот на кој се надевате.

Февруари – Ова е месец кој ви носи напредок. Имате ентузијазам, а тоа ве води напред кон победи. Ако досега се сомневавте во себе, сега станувате посигурни во себе. Фаворизирани сте во тимот на работа и тоа ви годи. Во љубовта, се зближувате со оние кои ве ценат. Меѓутоа, некои долги врски имаат тенденција да станат здодевни. Затоа, бидете внимателни. 

Март – Нешто предизвикува сомнеж во вас, па се чувствувате како да правите чекор напред, а два назад. Меѓутоа, ако се заложите, лесно можете да дојдете до напредокот кој го посакувате иако можеби не ви изгледа така. Бидете љубезни во својата строгост кон саканата личност. Не создавајте конфликти ако нема потреба за тоа. Ако сте слободни, верувајте во судбината и препуштете се на искуствата кои доаѓаат.

Април – Ова е месец кога се трудите да бидете перфекционисти по секоја цена. Но, бидете внимателни  и бидете добри, како кон другите, така и кон себе. Некој околу вас ве поттикнува да штедите. Немојте лошо да реагирате ако некој околу вас се труди да ве испровоцира.

Мај – Енергиите ве поттикнуваат да ги надминете сомнежите и да успеете во она што го имате замислено. Важно е само храбро да чекорите напред. Ако некому му е потребна мала помош од вас, бидете тука за таа личност. Некои задачи ќе ви бидат непознати, но брзо ќе научите како да се справите со нив. Овој месец ве очекуваат добри вести на работното место. Но, не заборавајте на љубовта.

Јуни – Овој месец, работите малку се комплицираат. Можете да ги ублажите нивните ефекти за да ги надминете границите кои некогаш свесно или несвесно си ги наметнувате себеси. Не заборавајте на поддршката од пријателите. Тие се тука кога ви е најтешко. Слободните Девици би можеле да започнат една посебна личност.

Јули – Време е да надминете одредени ситуации кои ви создаваат стрес. Тие ви помагаат да се справите со сите предизвици. Зафатените Девици уживат во љубовта, а оние кои се слободни и во потрага по љубов, се чувствуваат како среќата да има краток рок. 

Август – Имате чувство дека ништо не оди според планираното, па тоа ве мачи. Но, не сте секогаш во право. Овој месец ќе успеете да покажете независност и да се справите со енергијата на другите луѓе кои се трудат да одлучуваат наместо вас. Верувајте си себеси највеќе во овој период. Можно е да се враќаат некои стари сеќавања, се чувствувате како минатото да ве прогонува.

Септември – ако претходно бевте соочени со недоразбирања и тензија, сега работите се смируваат. Ја наоѓате мотивацијата која можеби ја имавте изгубено. Држете се до своите желби. Тоа ќе ве турка напред кон успехот. Не се изолирајте од другите луѓе, тоа не е добро за вашето ментално здравје.

Октомври – Вашите односи со другите луѓе се подобруваат. Односите стануваат искрени и конструктивни. Меѓутоа, некои личности и натаму ќе ве нервираат. Најдобро е да не размислувате многу за нив, ако успеете во тоа. Кога ќе се соочите со предизвици во текот на овој месец, пуштете ги работите да се одвиваат по својот тек. Ако сте во врска, ќе се чувствувате среќно, а ако сте слободни, треба да си дадете повеќе време за да ја најдете личноста која ја посакувате за себе.

Ноември –Имате чувство дека никој не ве разбира. Тешко ви е да не навлегувате во конфликти со другите околу вас, но најдобро би било да одморите малку и да се вратите со избистрена глава на работното место. Поминете повеќе време со своите сакани. Научете како повеќе да им верувате на другите.

Декември – Веројатно мислите дека вашата позиција е загрозена, но треба добро да го испитате тоа, пред да донесете конечен суд. Искористете ги овој месец сите можности кои ви се нудат. Врската цвета, а среќа ги следи и слободните претставници, но вие се чувствувате како нешто да ви недостасува.