Близнаци

Близнаци (21. V – 20. VI)

Ситуацијата ќе се развива поволно за вас, особено на полето на финансиите: имајте на ум дека важно е да купувате и вложувате. Поставете нови цели и соништа. Во однос на личните контакти и врски, важно е да се потпрете на својата интуиција бидејќи таа ќе ви каже што е добро, а што не е. Посветете му се на семејството и саканите, тие не смеат да трпат поради вашата работа.

Работа

За успех ви е важна поддршката, но и тимската работа, трпението и внимателноста. Финансиите ќе бидат одлични оваа недела, но ништо нема да можете да постигнете сами. Некои Близнаци ќе имаат чувство дека некој се обидува да манипулира со нив, но нема да бидат сигурни во тоа. Не се конфронтирајте ако немате докази за тоа, туку само трпеливо анализирајте ја ситуацијата.

Љубов

Ова е недела во која едноставно ќе морате да најдете време за саканата личност и да сфатите колку ве исполнува таа љубов. Нетрпеливи сте и сакате нови нешта, но морате да внимавате на нивните чувства, бидејќи тие досега се чувствуваа занемарено. Дајте им време, но бидете тука за нив. 

Слободните Близнаци стануваат свесни дека нешто се менува во нивниот живот. Бидете подготвени на потешкотии со кои лесно ќе се носите ако останете мирни и покажете цврст ум. Ако размислувате за нова врска, добро проценете ја другата личност. 

Здравје 

Потребен ви е активен одмор и баланс во исхраната.

Хороскопот во август од вас бара да се фокусирате на градење на животот кој го посакувате за себе. 

Работа

Овој месец можно е да дојдете до многу сознанија кои ќе го сменат начинот на кој размислувате и им пристапувате на работите. 

На почетокот на месецот, Сонцето прави тригон со Јупитер и ви носи заработка од соработката со некои личности кои се на висока позиција. Овој транзит ќе ви помогне да склучите договори кои ќе се покажат исплатливи за вас и на долг рок. Секстилот на Венера со Марс и Уран во првата декада на август ви носи плодни идеи за зголемување на финансиите преку тајни канали и тоа ќе се покаже како навистина успешно за вас.

На 4 август, Марс влегува во Девица и ви помага подобро да се организирате и да ги почитувате роковите. Ако се занимавате со приватен бизнис, ќе бидете барани и ќе успевате да договорате многу работи кои ќе бидат поволни за вас во иднина. Луѓето ќе го ценат вашиот пристап на работа и добар глас ќе се слуша за вас насекаде. 

На 11 август со полната Месечина во Водолија ќе се насочите кон тимската работа, но и кон подобрување на вашиот однос и комуникација со колегите и клиентите. Комуникацијата ќе биде на одлично ниво, а полната Месечина ќе ви помогне и да склучите важни договори. На истата дата, кога Венера влегува во Лав ќе посакате да трошите и да направите одредени реновирања во домот, па затоа ќе биде важно добро да се организирате и да го подготвите буџетот. 

Заокружете го 20 август во вашиот календар бидејќи на оваа дата,Марс влегува во вашиот знак и ви носи храброст да аплицирате за нова работа, да побарате покачување или пак да започнете разговор со вашите надредени за она што го заслужувате. 

Сезоната на Девиците започнува на 22 август кога ќе бидете поорганизирани и фокусирани. Вашиот распоред ќе изгледа одлично и ќе успеете да постигнете многу работи. Девицата е практичен знак и таа ви носи мотивација да се покажете на работното место, но и да покажете колку можете. 

Љубов

Ова е месец кога ќе бидете почувствителни од вообичаено, без оглед на вашиот љубовен статус. 

На 3 август, ќе имате потреба од романса и љубов. На 4 август, вашата владејачка планета Меркур влегува во вашата четврта куќа и ве охрабрува да и дозволите на љубовта да влезе во вашиот живот. Сега е време да уживате во страста, да и покажете на саканата личност колку ви значи или пак да го отворите срцето кон нова личност во вашиот живот, ако сте сами и во потрага по љубов. 

Но, како што Венера влегува во вашата трета куќа на комуникација на 11 август, вашиот социјален живот станува многу интересен и возбудлив и ви носи нови познанства. Тоа ќе ве инспирира да флертувате, да заведувате и да се поврзувате со другите. Во текот на ноќта на 11 август, полната Месечина во Водолија ви носи можност да ги видите можностите на кои досега не обрнувавте внимание. Имајте отворен ум и препуштете се на авантурата. 

Околу 16 август ќе добиете јасна слика за некои мисли и ситуации кои ве мачеа претходно, па сега веќе работите стануваат подобри. Ако треба да простите некому нешто, сега е вистинскиот момент за тоа. Тоа не значи дека треба да ја пуштите таа личност назад во вашиот живот, туку едноставно да се ослободите од лошите чувства кои можеби ги носите во себе. Бидете внимателни околу 20 август кога ќе чувствувате силна страст, но можен е бес. Дозволете и на ваквата енергија да ве води во позитивна насока, а не кон конфликти и нервоза.

Со младата Месечина во Девица на 27 август ќе имате потреба да се посветите на својот личен живот и да поработите на себеси, подалеку од другите. Најдете време за себеси.

Ако сте во врска, тригонот на сонцето со Јупитер на почетокот на август ви носи повеќе излегувања и дружења, но и квалитетно време со саканата личност. Ќе се разбирате добро, а корисно би било да испланирате и заедничко патување. Венера прави тригон со Јупитер во втората половина на август што ќе ви донесе добра поврзаност со саканата личност. Покажете ги отворени свои чувства и бидете тука за саканата личност.

Слободните Близнаци ги очекува интересно познанство на почетокот на месецот со личност која ќе ги освои со својот изглед. Тоа е некој кој е постојано во движење, која држи во себе и знае да се забавува. 

Здравје

Август ви носи стрес и оптовареност, па ќе треба да внимавате на своето здравје. Можни се психосоматски проблеми. Исто така, чувајте го грлото и избегнувајте студени напитоци. 

 

Драги Близнаци, оваа година ќе бара од вас напорно да работите и така да дојдете до успехот.

Ако имате проблеми, пријателите ќе ви бидат одлична поддршка и ќе ви помогнат да се чувствувате ценето. Тоа се однесува и на љубовниот и на професионалниот живот.

Ќе се чувствувате често како да сте во центарот на вниманието посебно благодарение на Јупитер и двете помрачувања во вашиот знак. Иако ќе имате многу можности за дружење и забава, често главниот фокус ќе ви биде на кариерата, што ќе ви помогне да поставите темели за активности за следните години. Јупитер става и нагласок на пријателските односи и партнерството. Сепак, Јупитер ќе биде како ваш ангел чувар, кој постојано ќе ве штити но и ќе ви носи среќни мигови. Тоа е и една од причините зошто ќе бидете постојано оптимистични и полни со ентузијазам. 

Уран го продолжува своето патување низ вашата единаесетта куќа, а неговото влијание ќе се огледа на вашите пријателства, како и на групите и организациите на кои им припаѓате. Некои нови луѓе ќе се појават во вашиот живот, а некои едноставно ќе исчезнат и тоа е во ред. Оваа планета ќе ви донесе и работа на себеси, што ќе ви помогне да ја унапредите својата животна филозофија и да најдете баланс. 

Плутон го продолжува своето долго патување низ Јарец, а неговото влијание е насочено кон приходите, наследствата, заемите и слично. Плутон секогаш се залага за промени и не прифаќа негативен одговор. Во овој дел, се бара од вас да се посветите и на вашата финансиска сигурност. 

Оваа година е одлична за семејниот живот бидејќи ќе ви донесе задоволство за уредување во домот и купување нови работи. Ќе имате поддршка и од роднините кои ќе ви понудат поддршка, а посебно внимание треба да обрнете на помладите членови на пошироката фамилија. Во јуни ве очекува голема среќа во семејството.

Обрнете внимание во периодот на септември и октомври кога може да дојде немир во семејниот живот и во прашање се проблеми со родителите. Не носете одлуки во овој период за кои подоцна би можеле да се покаете, туку покажете воздржаност и разбирање. 

Ако сакате да стапите во брак, тогаш најдобро е тоа да го направите порано во текот на годината. И покрај сè, вашиот љубовен живот во 2022 година би требало да биде подобар од вообичаено. 

Во мај и јуни ќе биде многу подобро. Ако имате деца, ќе го забележите нивниот напредок и ќе бидете многу среќни во однос на тоа. Периодот меѓу април и средината на септември ќе биде одличен за Близнаците кои бараат работа. Од крајот на ноември па до крајот на декември доаѓа особено поволен период за вас. 

Работа

За некои Близнаци можно е фирмата во која работат да им овозможи обука и дополнително усовршување. Ќе се појават неочекувани понуди како и интересни перспективи во вашата кариера, иако некои Близнаци нема да бидат подготвени да направат промени. Ѕвездите ви советуваат да ја искористите секоја можност за добра заработувачка и унапредување. Вашиот напор и труд ќе бидат ценети, а ќе бидете во можност и да побарате ново работно место, ако постоечкото не ви носи нови можности.

За жал, поради влијанието на Јупитер ќе бидете принудени да се соочите со некои препреки и финансиски загуби во текот на годината. Во таква ситуација ќе морате да бидете практични и да не ги доживувате работите премногу личности. Периодот од јануари и февруари, по потоа април-мај и септември ќе биде  најповолен за вас, затоа што ќе ви се отворат можности за добра заработувачка и подобрување на финансиската состојба. Исто така, можно е некој да ви врати пари кои долго ги чекате, а од кои можеби сте се откажале. 

За оние Близнаци кои се во партнерски бизнис, средината на годината е најповолна и носи голем успех, но треба да сте повнимателни во септември и ноември. Чувајте се од луѓе на кои не им верувате на прва и не си дозволувајте неволји. 

Голем дел од годината ќе бидете фокусирани на градење добри односи со колегите, но сепак некои периоди носат конфликти па ќе морате да се оддалечите од некои драми и стресни ситуации за да не се влоши ситуацијата. 

Ако вашата работа е поврзана со уметност или забава, можна е голема добивка, а некои Близнаци кои се уметници ќе си купат нов дом или простор за работа. 

Љубов

Почетокот на годината ќе биде поволен за претставниците на овој знак кои не се во врска. Ќе имате можност да запознаете нови луѓе кои ќе ви донесат убаво расположение и ќе го насочат вашето внимание кон љубовта. Некои Близнаци година ќе се заљубат на прв поглед уште во првите два месеци од годината и така ќе пронајдат среќа. Немојте да бидете претерано срамежливи или пак многу да размислувате туку прифатете ја понудата. Таквата среќа не се појавува често, затоа искористите ја.

Како и да е, оваа година ќе уживате во убави контакти и љубовта ќе цвета за многу Близнаци, без оглед на тоа дали сте во сериозна врска или не. Ќе бидете опсипувани со нежност и убави зборови и тоа ќе ви годи. 

Ако сте во брак, се препорачува да испланирате патување со саканата личност кое ќе делува одлично на јакнењето на вашата љубов. Некои Близнаци ќе планираат принова и ќе бидат изненадени со одлични вести во текот на годината. Ако вашата љубов е цврста и силна, тогаш вашиот животен љубов ќе ви носи радост во многу аспекти.

Сепак, за некои од вас ќе биде важно да не бидете премногу остри кон саканата личност или некој кој ви се допаѓа бидејќи тоа може да донесе до крај на врската или комуникацијата. Бидете внимателни и со контактот со луѓето од минатото. Нивното враќање нема да ви донесе ништо добро оваа година.

Знаци со кои ќе се сложувате во текот на 2022 година се: Овен, Вага и Лав. 

Здравје

Вашето здравје е тесно поврзано со вашето расположение. Кога сте напнати, тажни и вознемирени, тогаш опаѓа и вашиот имунитет и сте склони кон заболувања. Но, кога сте полни со оптимизам, тогаш  и вашето здравје е добро и затоа ѕвездите ви советуваат да се занимавате со активности кои и годат на вашата психа, да медитирате често и да одите на прошетки.

Оваа година ќе биде малку послаба на ова поле, највеќе поради влијанието на Јупитер и Сатурн. Ако чувствувате симптоми, консултирајте се со доктори и специјалисти и пијте витамини и минерали. Исто така, потрудете се да го подобрите имунолошкиот систем и да обрнете внимание на очите. 

Хороскоп по месеци

Јануари  -  ќе ја започнете годината со многу енергија и полна сила на работното место бидејќи ќе имате многу задачи. Ако успеете да дадете сè од себе, успехот ќе дојде. Исто така, одлично ќе се носите со предизвиците и со леснотија ќе ги привлекувате другите луѓе.

Февруари – ќе имате големи амбиции да ги завршите своите проекти, а ќе ги остварите само ако сте одговорни. Морате да бидете внимателни за да не дојде до конфликти со вашиот партнер. Насочете ја својата енергија кон воспоставување добри односи со нив. Потрудете се да се ослободите од стресот.

Март – во овој месец од вас се  очекува да бидете доследни во тоа што го говорите и ветувате. Не би било добро да бидете фатени во некоја лага. Можеби ќе стапите во љубовна врска со некого кого добро го познавате.

Април – вашата самодоверба и истрајност во намерите се ваш пат кон успехот. Не дозволувајте нервозата и вашите постапки да влијаат на вашите сегашни позиции. Ве очекува успех во наоѓање нова работа.

Мај – ќе почнете ново поглавје во кариерата, шансите се на ваша страна. Можно е да бидете унапредени или пак да дојдете до подобра работа. Во љубовта ќе имате одговор на сигналите од другата страна. Ова е месец за хармонија и сензуалност.

Јуни – ова е ваш месец во кој ќе одморате и ќе правите нови планови за летото. Ќе бидете среќни и ќе уживате во убавината на животот. Некои луѓе ќе бараат совет од вас овој период. 

Јули – вашата енергија е на максимум. Ќе имате многу можности за патувања, запознавање нови луѓе, нови сознанија и напредок. Ќе посакате да бидете во центарот на вниманието и луѓето да ве слушаат што зборувате. Внимавајте да не бидете вклучени во некои ризични љубовни авантури.

Август – Постојано сте во движење и внесени во работни активности. Во овој месец ќе правите планови за финализирање на некој проект, а можеби ќе дојде и продажба на некој имот. Внимавајте да не влезете во некои финансиски грижи предизвикани од материјални проблеми. 

Септември – Многу поволен месец за сите оние кои се занимаваат со учење. Исто така, ќе бидете разиграни, сензуални, склони кон флертување и нови искуства во љубовниот живот. Ако сте во врска, внимавајте тоа да не предизвика непотребни тензии и проблеми.

Октомври – ќе бидете креативни и ќе ја покажете својата наклонетост за дружење со другите. Оние кои подолго време се во врска, ќе се трудат да внесат едно ново ниво во љубовта. Внимателно проучувајте ги договорите кои ги потпишувате.

Ноември – овој месец во вашиот фокус се љубовта и романтиката, но кон крајот на ноември тоа се пренесува на полето на кариерата и наоѓањето можности за подобра заработувачка.

Декември – вашата емоционална блискост со партнерот се зголемува бидејќи ќе покажете поголемо разбирање и поддршка. Ако сте сами, шансите да запознаете нова личност се големи. Внимавајте, не трошете на луксузни работи.