Рецепт за оригинален Рафаело крем

Вкусот на малите Рафаело бомбици подразбира да потонете во еден уникатен рецепт - комбинација на слатки млечни производи споени во смеса која никогаш не можете да ја заборавите.

Добра вест, внатрешниот крем од омилените Рафаело бомбици можете да го подготвите и сами, а истиот можете да го употребите на илјадници различни начини.

Од него можете да правите неверојатно сочни торти:

recept-za-originalen-rafaelo-krem-1.jpg

Сами да ги направите оригиналните бомбици:

recept-za-originalen-rafaelo-krem-2.jpg

Мафини...

recept-za-originalen-rafaelo-krem-3.jpg

Потребни состојки:

  • 70g кокос
  • 400g кондензирано млеко
  • 200g путер
  • 200g бело чоколадо

Подготовка:

1. Растопете ги путерот и белото чоколадо на тивка температура со постојано мешање за да се не запечат.

2. Потоа, додадете го кондензираното млеко и мешајте.

4. Потоа додадете го кокосот и уште еднаш добро измешајте.

5. Така подготвениот „Рафаело“ крем ставете го во сад и чувајте го во фрижидер 3 до 4 часа или употребете го веднаш за подготовка на некој сочен благ рецепт.