Најслаткото топло чоколадо во чиј вкус ќе се заљубите

Топла чоколада со мед и цимет е нова верзија од овој наш омилен топол напиток.

Photo by Kobby Mendez on Unsplash

Ако сакате топло чоколадо, пробајте го овој вкус. Подготовката е многу лесна!

Состојки:

30 гр полномасно млеко

6 супени лажици какао во прав

2 лажици мед (додадете уште 2 лажици ако не ви е доволно сладко)

1/2 лажичка мелен цимет

прстофат морска сол

1/2 чаша сладок шлаг (по избор)

стапчиња цимет за украсување

За топлото чоколадо со цимет и мед, прво истурете го млекото во тенџере со средна големина и ставете го на средно силен оган. Изматете ги какаото, медот и зачините. Продолжете со матење додека млекото не се загрее. Вкусете и додадете повеќе мед во топлото чоколадо, доколку е потребно. Украсете со шлаг, по желба.