Подгответе вкусни и тенки палачинки

Подготовката за смесата на палачинките би требала да биде една од наједноставните зафати во кујната, но меките и тенки палачинки можат да се постигнат само ако имате добро тавче и добар рецепт.

 Состојки:

– 3 јајца

– 250 г. брашно (половина мазно и половина остро)

–  350 мл. млако

– 1 чаша  минеларлна вода

–  малку сол

– 2 лажички масло

Подготовка:

Пенасто изматете ги целите јајца, измешајте ги додека не добиете густа хомогена смеса, додадете ги маслото и млекото и измешајте. Потоа со непрекинато мешање сипете го брашното додека не ја потрошите зададената мерка, па додадете сол.

Доколку ви изгледа смесата густа, разредете ја со минерална вода.

 

cheap nike air max 90