Ако го зготвите ова јадење сите ќе ве паметат како најдобриот гурман на светот!

Храната може да направи магија. Доволно е да приготвите само еден вкусен оброк и сите ваши пријатели ќе ве запаметат како гурманот во друштвото. Покрај ова, приготвувањето на храна, односно готвењето може да биде многу забавно ако е правено со љубов.

Затоа, пред да го прочитате нашиот денешен рецепт наполнете една чаша со вино, пуштете си музика по вкус, поиграјте на мелодијата и засукајте ги ракавите.

Безразлика дали ова јадење ќе го приготвите за вашиот партнер или партнерка, пријатели или семејна вечера, без сомнеж сите ќе уживаат во секој залак од оваа храна. 

Нашиот денешен избор е пилешко во сос од печурки, совршен избор на храна за во комбинација со бело вино. Јадењето има нежен вкус, што ќе ја направи вечерата уште попријатна.

Потребни ви се следните состојки:

  • 300 грама пилешко филе

  • 8 печурки

  •  1 кромид

  • растително масло

  • бибер и сол.

Додека пак за сосот ќе ви биде потребно следното: 

  • 200 мл крем
  • лажиче брашно
  • копла
  • магдонос
  • 20 грама путер.

Пилешко месо се сече на делови, печурки и кромид сецкани. Ставете растително масло во тава и загрејте го, пржете го кромидот 2 минути. Кромид извади. Во исто масло за 3 минути на висока топлина, пржете на пилешко. Извади го пилешкото. Во исто масло, пржете ги печурките. Ако е потребно, маслото може да се додаде. Вратете го пилешкото и кромидот на тестото, сол и црн пипер, додадете го брашното. Измешајте сè добро. Истурете ја загреаната крема, мешајќи. Осигурајте се дека нема грутки. Додај сецкан зеленчук. Запејте 4 минути. Додадете го путерот и оставете го вареното сад да стои под капакот 7 минути.

Наздравје!