Овошје кое ја подмладува кожата и го штити срцето!

 

Внесете го грејпфрутот во вашата редовна исхрана, ќе уживате во неговите благодети за здравјето и убавината на кожата.

Нутриционистите велат дека секој ден треба да јадете барем една порција свежо овошје, а со сезонското што ни доаѓа секогаш да додадете и малку цитрус. Се препорачува грејпфрут, бидејќи е полн со антиоксиданси, благодарение на кои е корисен за здравјето.

Овој цитрус е полн со витамини и растителни влакна, а каротеноидите се ослободуваат од антиоксидантите, кои ги врзуваат слободните радикали и на тој начин ги смируваат воспалителните процеси во организмот. Постои завидна количина на флавоноиди, кои имаат и антиоксидантно дејство. Лековитото дејство на грејпфрутот се рефлектира во ублажување на симптомите на алергија, помало формирање на штетни наслаги во артериите, проширување на крвните садови и заштита на срцето од кардиоваскуларни заболувања.

Најважната состојка за здравјето на кожата е нарингинот, бидејќи ги смирува воспаленијата и ги намалува телесните масти, а ѝ помага на кожата да се регенерира. Најдобро е да се консумира целото овошје, а не само да се цеди сокот. Многумина се во искушение да купат додатоци или сокови на база на грејпфрут, но нутриционистите велат дека свежото овошје е неспоредливо подобро.

Ако грејпфрутот ви е премногу кисел или горчлив, измешајте го со една банана и ќе добиете фантастичен еликсир за здравје и убавина.