Брокула – зелено царство на витамини и минерали

Можеби не е омилен зеленчук кој секогаш уживате да го јадете, но неспорно е дека брокулата е идеален зеленчук за целокупното здравје и виталност. 

Photo by Tyrrell Fitness And Nutrition on Unsplash

Брокулата е одлична во спречување на алергии, настинки, воспалителни болести, како и во борбата против артритис, очни болести, а помага и при слабеење.

Соединението за кое се смета дека е одговорно за ова е сулфорафанот, кој се произведува исклучиво во зеленчук од крстовиден, како што се зелка, цвекло, кељ и рукола. Овој магичен зеленчук ја зголемува способноста на црниот дроб да произведува ензими кои ги неутрализираат токсините во телото. Заедно со витамините А, Ц, Е, Б6, брокулата е богата со фолна киселина, неопходна за раст, развој и одржување на здравјето на мозокот. Брокулата содржи и влакна, ниацин, магнезиум, калиум и омега-3 масни киселини, познати по тоа што го штитат срцето.

Истражувањето за здравствените ефекти на брокулата придонело за зголемување на потрошувачката на овој зеленчук во последните 30 години, па потрошувачката на брокула е зголемена за речиси 1000 проценти. Тоа е исто така една од најважните замрзната храна во светот.

Овој зеленчук особено им се препорачува на трудниците бидејќи содржи големи количини на фолна киселина и дури девет витамини од групата Б, но треба да го избегнуваат луѓето кои имаат камења во бубрезите или се склони кон нив.

Останатите позитивни ефекти од овој зеленчук сигурно ќе ве воодушеват.

Photo by Annie Spratt on Unsplash

За убава кожа

Само кремите и тонерите за лице не се доволни за здрава кожа. Многу е важно добрата нега да започне одвнатре и да се заснова на здрава исхрана. Брокулата е богата со витамини А, Ц и Е, кои заедно можат да и помогнат на кожата да ги „поништи“ оштетувањата предизвикани од изложување на сонце.

Овој зеленчук ја подобрува текстурата на кожата, ги намалува брчките и ја одржува кожата здрава и млада. 

За подобро варење

Клучот е во влакната што ги содржи, бидејќи тие го зголемуваат волуменот на столицата, што го олеснува неговото поминување низ цревата и ја намалува веројатноста за запек, но го олеснува и целиот дигестивен процес. 

За подобар имунитет

Брокулата е одлична за зајакнување на имунолошкиот систем. Оваа суперхрана е преполна со витамини и минерали, антиоксиданси и минерали. Можеби најмногу вреди да се забележи, се вели дека брокулата е потенцијално добра за превенција од рак. Како и спанаќот, брокулата е најкорисна кога се јаде сирова или умерено сварена за да ги задржи сите хранливи материи.