Три придобивки од кафето

Кафето е омилен ден да се започне денот за многумина од нас.

Но, покрај неговиот убав вкус и квалитетите кои ги отсликуваат, тоа нуди мноштво здравствени придобивки што може да ве изненадат. 

Ова се три причини зошто кафето треба да биде дел од вашите секојдневни навики. 

Подобрена когнитивна функција

Една од најпознатите придобивки на кафето е неговата способност да го изостри менталниот фокус и да ја подобри когнитивната функција. Клучниот играч овде е кофеинот, природен стимуланс кој се наоѓа во кафето кој делува така што го блокира инхибиторниот невротрансмитер аденозин во мозокот. Со тоа, кофеинот го зголемува отпуштањето на невроните и ослободувањето на невротрансмитери како допамин и норепинефрин, кои можат да го подобрат расположението, меморијата, времето на реакција и севкупните когнитивни перформанси.

Бројни студии ги докажуваат когнитивните ефекти на кафето. На пример, истражувањето објавено во списанието Psychopharmacology покажа дека внесувањето кофеин може значително да го подобри вниманието и будноста, правејќи ги задачите кои бараат постојано внимание поуправливи. Дополнително, една студија објавена во списанието Nature Neuroscience покажува дека кофеинот може да ја подобри долгорочната консолидација на меморијата, потенцијално помагајќи во задржувањето на информациите со текот на времето.

Богато со антиоксиданси

Кафето не е само извор на кофеин - исто така е богата со моќни антиоксиданси кои можат да имаат корист за вашето здравје на различни начини. Антиоксидансите се соединенија кои помагаат во неутрализирање на штетните слободни радикали во телото, кои се нестабилни молекули кои можат да ги оштетат клетките и да придонесат за стареење и болести.

Еден од основните антиоксиданси во кафето е хлорогената киселина, која ја има во изобилство во непечените зрна кафе. Хлорогената киселина е поврзана со намален ризик од хронични болести, вклучувајќи срцеви заболувања, дијабетес и одредени видови на рак. Дополнително, кафето содржи и други антиоксиданси како што се кофеинската киселина и феруличната киселина, кои дополнително придонесуваат за неговите својства за промовирање на здравјето.

Истражувањето објавено во Journal of Nutrition сугерира дека кафето е еден од водечките придонесувачи за вкупниот внес на антиоксиданси кај многу популации, надминувајќи ги дури и овошјето и зеленчукот во некои случаи. Со вклучување на кафето во вашата дневна рутина, можете да го зголемите внесот на антиоксиданси и потенцијално да го намалите ризикот од развој на хронични здравствени состојби.

Подобрени физички перформанси

Ако сте спортист или едноставно некој кој ужива да остане активен, кафето може да стане вашето ново тајно оружје. Енергетските ефекти на кофеинот можат да ги подобрат физичките перформанси со зголемување на нивото на адреналин во телото и ослободување на масни киселини од масните ткива, кои можат да се користат како гориво за вежбање.

Истражувањата покажаа дека потрошувачката на кофеин може да доведе до значителни подобрувања во различни аспекти на физичките перформанси, вклучувајќи ја издржливоста, силата и излезната моќност. На пример, мета-анализата објавена во British Journal of Sports Medicine покажа дека дополнувањето на кофеин може да ги подобри перформансите на вежбите за издржливост во просек за 12%.

 

Покрај тоа, кафето може да помогне да се намали перцепцијата за напор за време на вежбањето, правејќи предизвикувачки тренинзи да се чувствуваат попогодни. Ова значи дека кафето не само што може да ги подобри вашите физички перформанси, туку може и да направи вежбањето да се чувствува помалку напорно, потенцијално да ве мотивира да притискате повеќе и да постигнете подобри резултати.

 

Иако уживањето во дневната шолја кафе за многумина е прекрасен ритуал, неговите придобивки се многу подалеку од задоволството од неговиот вкус и арома. Од подобрување на когнитивната функција и обезбедување богат извор на антиоксиданси до подобрување на физичките перформанси, кафето нуди мноштво причини да го внесете во вашата секојдневна рутина.