Ова е најубавиот зимски чај за релаксација

Овој чај е одличен за стоплување во студените зимски денови, но и намалување на подуеноста, подобрување на варењето, спречување на анемијата и релаксација. 

Потребни состојки:

250 мл смрзнати малини

500 мл вода

корен од ѓумбир (изрендан)

половина лимон

2 лажици мед

Во мало тенџере ставете ги смрзнатите малини и изренданиот ѓумбир, а потоа прелијте со вода и ставете на оган. Оставете да се вари околу 15 минути, а потоа оставете го да отстои уште 15 минути поклопено на рингла. На крајот процедете и ставете во шолја.

Додадете парчиња лимон и мед по вкус и уживајте во најубавиот зимски чај.