5 утрински навики кои ве прават уморни подоцна во денот

Голем дел од нас стануваат наспани и свежи, но подоцна ја губат својата енергија во текот на денот.

Photo by Sander Sammy on Unsplash

Така, ни се чини дека едвај функционираме во попладневните и вечерните часови. Но, вистината е дека постојат одредени навики кои ни прават повеќе штета, отколку корист. Добрата вест е што можете да го промените тоа.

Го прескокнувате појадокот

Photo by Brooke Lark on Unsplash

Кога ќе го прескокнете појадокот, вашето тело оди во режим на преживување. Почнува да штеди енергија и го успорува вашиот метаболизам. Ова прави да се чувствувате бавно и со слаба енергија околу и после падне. Факт е дека утрата може да бидат бурни и можеби нема да се чувствувате гладни веднаш по будењето, но дури и мал оброк може да го забрза вашиот метаболизам и да го одржи нивото на енергија стабилно во текот на денот. Посветувањето на појадокот, дури и кога имате фиксен утрински распоред, бара малку планирање и креативност. Одвојте неколку минути претходната вечер за да подготвите брз и лесен појадок. Овесна каша или пудинзи со чиа кои може да се направат навечер и да се остават во фрижидер можат да бидат одлични. 

Внесувате премногу кофеин

Photo by Nathan Dumlao on Unsplash

Многу луѓе ширум светот не можат да функционираат без шолја кафе наутро. Повеќето чувствуваат дека прекинувачот за енергија нема да се вклучи додека не добијат „кофеински удар“ и пијат уште едно кафе. Иако кафето инстантно ја зголемува енергијата, тоа е краткотрајно - до пладне ефектот исчезнува и може да се чувствувате уште поуморни од порано. Уште полошо, претерувањето со кофеин може да го наруши вашиот режим на спиење, правејќи да се чувствувате уморни следниот ден. Затоа можете да го замените утринското кафе со чаша вода со лимон, а кафето да го зачувате за средината на денот или рано попладне кога навистина ви треба енергетски енергија. Ако се потпирате на кофеинот за да го издржите денот, можеби е време да ги преиспитате своите навики. Обидете се да го намалите внесот и да видите како реагира вашето тело. Можеби ќе бидете изненадени од напливот на енергија.

Немате доволно физичка активност

Photo by Jenny Hill on Unsplash

Можеби изгледа контраинтуитивно, но започнувањето на утрото со вежбање всушност може да го зголеми нивото на енергија во остатокот од денот. Кога се движите, вашето тело ослободува ендорфин - оние хормони за добро чувство кои го зголемуваат вашето ниво на енергија. Истражувањата покажуваат дека луѓето кои редовно вежбаат имаат повеќе енергија и се помалку уморни од оние кои водат т.н седентарен живот со често седење и лежење. Не треба да трчате маратон или да одите во теретана по еден час секое утро - дури и брзо 10-минутно пешачење или брза јога сесија може да направи чуда за да ги разбуди вашето тело и ум.

Не пиете доволно вода

Photo by manu schwendener on Unsplash

Кога се будиме по осум или повеќе часа сон, нашите тела природно се дехидрирани, а тоа може да доведе до замор и недостаток на концентрација. Пред да посегнете по утринското кафе или чај, обидете се да испиете една или две чаши вода. Тоа е едноставна навика која може да направи голема разлика во тоа како се чувствувате. За да не заборавите да пиете вода наутро, направете ја дел од вашата утринска рутина. Ставете полно шише со вода до креветот или поставете потсетник на телефонот да пиете вода веднаш штом ќе се разбудите. Пиењето вода наутро може да стане навика со текот на времето, како медитација или туширање.

Не се изложувате на сончева светлина

Photo by Brian Garcia on Unsplash

Сигурно сте забележале како еден сончев ден може веднаш да ви го подигне расположението. Тоа е затоа што изложувањето на природна светлина има директно влијание врз нашето расположение и нивото на енергија. Кога ќе се разбудиме, на нашите тела им е потребна дневна светлина за да се ресетира внатрешниот часовник и да сигнализира дека е време да го започнеме денот. Сепак, многумина од нас утрата ги започнуваат во слабо осветлени простории, што може да ги збуни телесните часовници и да направи да се чувствуваме уморни. Затоа, прво обидете се да ги отстраните завесите. Или уште подобро, излезете надвор неколку минути. Оваа навика може да биде токму она што ви треба за да ја поттикнете вашата енергија и да поставите позитивен тон за денот.