Ловоров лист – одличен борец против речиси сите болести

Ловоровиот лист уште одамна се користи како зачин, но и како лек, пред сè поради неговите антисептички и антиинфламаторни ефекти.

Photo by Karolina Grabowska

Тој на нашите простори е познат како исклучителен кулинарски зачин, кој ги збогатува јадењата со својата препознатлива арома и пријатен вкус. 

Богат е со витамини од групата Б (рибофлавин, пиридоксин, ниацин и пантотенска киселина) кои придонесуваат за подобро функционирање на нервниот и мускулниот систем, позитивно влијаат на метаболизмот, хормоналниот статус, а ловорот содржи и бројни минерали: калиум, бакар. , манган, калциум, селен, железо, магнезиум и цинк.

Чајот од ловор се користи за лекување на болести на органите за варење, анорексија, губење на апетит, дијабетес, кардиоваскуларни нарушувања, како и за дезинфекција на места каде што се наоѓаат вируси на грип, настинки и разни други микроби.

Има седативно дејство, па се користи и во случаи на нервоза, напнатост и несоница, но доколку количината е прекумерна може да предизвика халуцинации. Исто така, ловоровиот лист може да биде од голема помош во лекувањето на гихт и ревматизам, а етеричното масло од ловоров лист успешно се користи во лекувањето на болестите на лимфните јазли бидејќи го зголемува имунитетот.

Ловоровото масло се користи и за инхалација при проблеми со респираторниот тракт, ја намалува непријатната честа кашлица, поттикнува искашлување и исфрлање на слузта од белите дробови.

Во фитотерапијата се користат листови кои се берат кога се веќе целосно развиени, никогаш млади. Во козметиката, ловоровиот лист се покажа како одличен против првут и воопшто за нега на скалпот и е составен дел од многу креми и лосиони за нега на мрсна кожа и коса во форма на шампон.

Кога станува збор за ловоровиот лист, чајот направен од него одлично делува на варењето, а токму поради тоа споменатиот напиток за слабеење е толку делотворен. Благодарение на бројните корисни состојки, ловорот го стимулира процесот на варење, ги отстранува грчевите во стомакот, а исто така промовира подобра циркулација на крвта.

Чајот од ловоров лист се користи и за лекување на анорексија, односно губење на апетит. Исто така, ловоровиот лист како додаток на оброците може поволно да делува на варењето. За оние кои страдаат од стомачни тегоби, се препорачува по оброкот да се протрие малку ловорово масло на стомакот, што ќе доведе до исчезнување на болката. Ловоровите листови имаат способност да го намалат надуеноста, ќе го смират вашиот стомак и покрај апетитот, ќе го поттикнат и лачењето на дигестивните сокови.

Благодарение на тоа што е богат со витамин А и витамин Ц, како и со минералот цинк, ловоровиот лист игра улога во одржувањето на силен имунитет. Витаминот А обезбедува здрава мукозна мембрана на очите, носот, грлото, белите дробови, како и на дигестивниот систем. Витаминот Ц, пак, има антибактериско и антивирусно дејство, а со тоа го зајакнува нашиот имунитет.

Етеричното масло од ловор, исто така, покажува антигабични и антисептички својства, така што ловорот може да ги заштити раните од инфекции и да го спречи растот на бактериите.