Лимонада со куркума – моќен напиток за добро здравје

Утврдено е дека лимонадата од куркума содржи некои од најдобрите лековити вредности. 

Photo by Chris Curry on Unsplash

Познато е дека куркумата има силни антиинфламаторни својства. Овој корен го намалува ризикот од рак, помага во намалување на симптомите на депресија, го намалува холестеролот. Списокот е долг, но вреди да се споменат и други придобивки како што се неговата способност за лекување на рак на кожата, Алцхајмерова болест и други состојби како што се артритис, дијареа, жолчка и болки во стомакот. 

Куркума за третман на депресија

Едно големо откритие докажа дека куркумата може да излечи лице со тешка депресија без да мора да се соочи со никакви несакани ефекти. Куркумата ја третира депресијата со посебна состојка наречена куркумин, која е докажано дека е поефикасна од флуоксетинот содржан во Прозак.

Како да направите лимонада од куркума

Постојат различни начини на кои можете да направите лимонада од куркума, а ние го избравме најефективниот и најлесниот начин.

Рецепт за 4 лица

4 чаши ладна вода.

2 лажици свежо изрендана или во прав куркума

4 лажици 100% јаворов сируп, мед или стевија ако избегнувате шеќер

1 лимон или лимета

сок од еден портокал (по избор)

Измешајте ги сите состојки во сад, измешајте и послужете со парчиња лимон.

Придобивките од куркумата

- Содржи природни антиинфламаторни, антиоксидантни и антивирусни својства.

- Се користи во многу рецепти за детоксикација бидејќи ги апсорбира хранливите материи и ги намалува калориите

– Може да се конзумира секојдневно и одлично оди со секаков вид на храна

Исто така, добрата страна на овој рецепт е фактот што не треба да трошите многу пари на лекови, а можете да го подготвите дома. Состојките за овој совршен пијалок можете да ги купите насекаде, но внимавајте да не го изложувате на високи температури бидејќи нивото на хранливи материи може да се намали или ослабне.