Храна богата со калиум

Треба да јадете доволно извори на храна на калиум за да ги задоволите вашите дневни потреби.

Photo by Neva Kuruyemiş on Unsplash

Калиумот е суштински минерал кој го одржува вашето тело да функционира правилно, преку регулирање на балансот на течности. Го намалува ризикот од висок крвен притисок, мозочен удар и камења во бубрезите. 

Калиумот е херој во светот на минералите. Не го добива вниманието што го заслужува, и покрај тоа што е потребен за здрава функција на клетките и рамнотежа на течности, функционирање на нервите и мускулите и безброј други критични функции.

Кајсии

Photo by Waldemar on Unsplash

Кајсиите пакуваат сериозен удар со калиум. Само 1/4 шолја порција суви кајсии обезбедува 465 mg калиум. Но, тоа не е сè! Кајсиите се исто така одличен извор на влакна, витамин А и антиоксиданси. Можете да ги додадете во јогурт, овесна каша или десерти. Плус, тие се совршена пренослива закуска за периодите кога сте во движење.

Леќа

Photo by Betty Subrizi on Unsplash

Леќата е тука да ви покаже дека протеинот од растително потекло може да биде исто толку моќен како месото! Овие мешунки не се само богати со протеини, туку и со калиум, влакна и железо. Само една чаша варена леќа може да обезбеди 731 mg калиум. Исто така, содржи висока содржина на влакна, протеини и железо.

Суво грозје

Photo by Erda Estremera on Unsplash

Сувото грозје е богато со влакна, антиоксиданси, витамини и минерали. Тие се корисна закуска и можете да ги додадете во слатки и солени јадења. Само внимавајте на големината на порциите, бидејќи сувото грозје е богато со природни шеќери и лесно е да се занесете! Сепак, порција од 1/4 чаша обезбедува 298 мг калиум, така што тие се добра калориска инвестиција.

Компири

Photo by Lars Blankers on Unsplash

Компирите се вкусен зеленчук и богат со хранливи материи. Компирот е исто така одличен извор на влакна, витамин Ц и други хранливи материи. Но, запомнете да внимавате како ги подготвувате, бидејќи полнењето со путер, павлака и други преливи со висока содржина на маснотии може брзо да го претвори овој здрав зеленчук во калориска бомба.

Сок од портокал

Photo by Mateusz Feliksik on Unsplash

Класичен додаток на појадокот кој испорачува 449 мг калиум по чаша, заедно со витамин Ц, фолна киселина и многу антиоксиданси. Да, тој е хранлив, но треба паметно да го изберете вашиот сок од портокал, бидејќи многу брендови купени во продавница се преполни со додадени шеќери. За да го одржите вашиот сок од портокал здрав и спакуван со калиум, одлучете се за свежо исцеден или 100 проценти чист сок од портокал без додадени шеќери или конзерванси.

Банана

Photo by Mike Dorner on Unsplash

Вкусната нана со средна големина обезбедува импресивни 422 mg калиум. Тие се одличен извор на растителни влакна, витамин Ц и Б6, влакна и антиоксиданси.  Овие плодови богати со хранливи материи се исто така релативно богати со природни шеќери и калории, па затоа уживајте во нив умерено.

Спанаќ

Photo by Louis Hansel on Unsplash

Спанаќот е суперхерој на лиснатиот зеленчук. Не само што е преполн со витамини и минерали, туку е и извор на калиум одобрен од Попај. Ќе добиете 292 мг калиум од 2 чаши спанаќ. Ако тоа не е доволно за да ве убеди да ставите малку спанаќ во вашето смути, тој е исто така богат со железо, минерал клучен за транспорт на кислород во крвта и поддршка на имунолошкиот систем.