Wizz Air најавува нова рута од Скопје до еден европски град

Wizz Air, најголемата авиокомпанија во Северна Македонија и еколошки најодржлива авиокомпанија на глобално ниво**, денеска објави дека ќе започне нова линија од Скопје до Салцбург, Австрија. Планирано e да започне во април 2024 година, преку целата година ќе се изведува три пати неделно во понеделник, среда и петок. Билетите се веќе достапни на wizzair.com или на мобилната апликација на Wizz Air.

Салцбург е прекрасен град, сместен на австриските Алпи во близина на австриско-германската граница, познат по своите прекрасни пејзажи, историја и култура. Со мешавина од шарм на стариот свет и модерни вибрации, тој е идеална дестинација за пешачење, скијање или едноставно разгледување на прекрасните планински предели, Салцбург има се.

Посетителите можат да го истражуваат волшебниот Стар град, живописната река Залцах и величествените Алпи во позадина.

Културната таписерија на Салцбург е богата и разновидна. Од застрашувачката тврдина Хоензалцбург која има поглед кон градот до елегантната палата Мирабел и катедралата во Салцбург што инспирира стравопочит, нема недостиг од историски знаменитости и културни богатства.

Патниците се охрабруваат да ги резервираат своите билети рано за да ги искористат предностите на ниските цени за да го направат нивното патување до Салцбург уште попријатно. 

“Со задоволство воведуваме нова рута до Салцбург од Скопје. Северна Македонија има значајно место во огромната мрежа на Wizz Air и ние сме горди што сме лидер на пазарот во земјата. Wizz Air останува посветен да им нуди на своите патници извонредни рути и можности за патување со ниски цени за да ги истражуваат атрактивните дестинации во Европа и пошироко”, - изјави Тамара Никифорова, менаџер за корпоративни комуникации во Wizz Air.

 

НОВИ РУТИ НА WIZZ AIR ОД СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

Рута

Распоред

Цени од *

Започнува

Скопје - Салцбург

Понеделник, Среда, Петок

МКД 1239 / 19.99 EUR

1 Април 2024

 

*Цена во еден правец со вклучена административна такса. Вклучена е една рачн