Совршен летен ручек: Запечен модар домат со моцарела

Ова е здраво, а и вкусно летно јадење.

Модриот домат е одличен извор на антиоксиданти и растителни влакна, а содржи 24 калории на 100 гр. Ако тој е вашиот омилен зеленчук и не ви предизвикува никакви тегоби, тогаш сигурно ќе ви се допадне овој оброк.

Потребни состојки:

1 голем домат

1/4 мала лажичка бибер

1/4  мала лажичка сол

1 шолја рендана моцарела

Масло

Малку лук

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 260 °C. Обложете го тавчето со хартија за печење и испрскајте со масло. Исечете го модриот домат на половина и поставете го на хартијата за печење. Додадете сол, бибер и сецкан лук. Печете околу 15 минути.

Потоа извадете го тавчето од рерна, намалете ја температурата и ставете ја одозгора ренданата моцарела. Печете уште 15 минути, додека не добие златна боја, а потоа извадете го од рерна.

Оставете да се оладат, а потоа можете да ги послужите.