Предлог за денешен ручек

Вкусна здрава чорба која ќе ја обожавате!

СОСТОЈКИ:

1 кг моркови

2 лажички куркума

2 лажици кокосово масло

1 главица кромид

2 чешниња лук

500 мл бујон од зеленчук

4 лажици ѓумбир

1 лажица мед

1 лажица сок од лимон

сол

бибер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

На кокосово масло издинстајте ситно сечкан кромид и лук. Додајте сечкан морков и бујон од зеленчук, па оставете да зоврие.

Гответе на средна температура околу 20 минути, а потоа изблендирајте заедно со ѓумбир. Додајте куркума, мед, сок од лимон, сол, бибер и оставете да зоврие. Чорбата сервирајте ја топла.