Појадок кој значително ќе ви го подобри здравјето

Овој појадок го решава проблемот со мрзеливите црева и запек, согорува масти и ја нормализира тежината. По еден месец консумирање на овој коктел ќе изгубите 3-5 килограми од својата тежина. Тенот, косата и ноктите ќе станат здрави и убави, а стомакот полека ќе се “стопи”.

Да се подготви оваа појадок ќе биде потребно:

– 300 мл кефир (или ниско-масен јогурт)

– 2 лажици овес

– 1 лажичка мелено ленено семе

– 1 лажичка какао во прав

– 5-7суви сливи

Подготовка на појадокот:

Појадок се подготвена во вечерните часови за наредниот ден.

Прелиете ги со малку врела вода (100 ml) сувите сливи. Поклопете и оставете ги 5-10 минути. Во меѓувреме, во сад се става овесни снегулки, мелено семе и какао. Додадете го ќефирот и промешајте се.

Сливите ситно исецкајте ги (може во блендер до состојба на “Пире” или рачно) и да го додадете во претходната смеса.

Се меша добро и се остава во фрижидер.

Во утринските часови уживајте во здрав и вкусен доручек. Резултати наскоро ќе бидат видливи. На првиот ден ќе може да има “интересн” чувство во стомакот, но тоа ќе помине.