Пилешка салата со мајонез и сенф

Совршена комбинација за сите кои сакаат крем-салати,

Состојки:

3 шолји сварено бело пилешко месо, исечкано на парчиња
1 шолја кисели краставички, исечени на кругови
Половина шолја виолетов кромид, сечкан на ситни коцки
2 стапчиња целер
7 лажици мајонез
Две полни лажици сенф
Две лажици вински оцет
Една лажица сечкан копар
Половина лажица буковец
Сол, бибер

Подготовката е едноставна - сецкајте, ставете во сад и спојте со мајонезот и сенфот.