Моќно растение: Ја лекува несоницата, жолчката и го отстранува заморот

Ако сте слабокрвни, имате проблем со несоница, ве измачуваат чиреви или имате проблеми со жолчката, тука е копривата.

Оваа лековита билка е богата со витамините А, Б, Д, Е и К, железо, калциум, калиум, цинк, магнезиум…

Помага и кај проблемите со уринарниот тракт, болести на белите дробови и кај хроничниот замор.

Можете секојдневно да пиете чај од сушена коприва или сами да направите лековита смеса.

Потребно ви е половина килограм листови од оваа билка, еден лимон, едно јаболко, 250 грама мед и половина желатин.

Овошјето и копривата добро измиксирајте ги во блендер, потоа додадете го медот и желатинот, измешајте и смесата е добиена.

Секој ден пред појадок и вечера земајте по два лажици од овој лек и многу брзо ќе започнете да се чувствате подобро.