Меки и без многу масло: Крофни од рерна полнети со крем (видео)

Време е за подготовка на брзи крофни и тоа без многу масло.

По оригиналниот рецепт овие крофни се подготвуваат во посебен калап за мафини, но вие можете да користите обичен калап и да ги печете во рерна. Вкусот е неверојатен!

СОСТОЈКИ:

1 шолја брашно

1,5 лажица шеќер

1/2 лажичка прашок за печиво

1/4 лажичка сол

2 јајца

1 шолја млеко

2 лажици путер, омекнат на собна температура

крем по желба

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Посебно измешајте ги сувите состојки, а посебно жолчките, млекото и путерот. Потоа измешајте ги смесите заедно и додајте претходно направен шлаг од белки – лесно измешајте го во смесата.

Добро намастете калап за мафини, а потоа во секоја вдлабнатина ставете по малку смеса. Со помош на шприц во секоја крофна ставајте крем по желба, а потоа преку додајте уште малку смеса.

Печете 10 минути на 200 степени.

Уживајте!

air max 90 essential sale