Брз и едноставен колач со банани, бисквити и пудинг (ВИДЕО)

Брзите колачи се нешто што го обожаваат сите домаќинки, а овој колач е еден од нив кој се прават брзо и лесно, а не ви се потребни никакви специјални кулинарски вештини.

СОСТОЈКИ:

200 гр шеќер

1 л млеко

3 пудинга од ванила

200 гр путер

1 кисела павлака

400 гр бисквити

800 гр банани (околу 4 банани)

200 мл слатка павлака

1 лажица шеќер во прав

малку лешници или ореви за посипување

малку путер за намастување

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Пудингот згответе го со млеко по упатството на кесичката, малку изладете па измешајте путер и мешајте додека не се растопи и соедини.

Додајте кисела павлака и издробени бисквити. Излејте половина од смесата во намастен калап, наредете банани, а преку распоредете го остатокот од филот. Изладете во фрижидер барем 2 часа.

Добро разматете слатка павлака со лажица шеќер во прав и премачкајте го колачот. Од горе посипете со мелени лешници или ореви.

Послужете и уживајте!

air max 90 essential sale