Слатка зимница: Направете слатко од лимон

Ова слатко е неверојатно.

Потребни состојки:

1100 гр. лимон

1.5 кг шеќер

2 лажици винска киселина

2 л вода

Начин на подготовка:

Изрендајте ја кората од лимон. Прободете ги лимоните на неколку места со дебела игла. Ставете ги да се варат во 3 води, а самото готвење треба да трае околу 4 минути.

Направете умерено густ шеќерен сируп од вода и шеќер. Исечете го оладеното овошје на парчиња и ставете го во сирупот со изренданата кора. Слаткото ставете го да се вари додека лимонот не омекне, а сирупот згусне.

На крајот додадете ја винската киселина во топла вода и гответе уште 2-3 минути.

Така подготвеното слатко префлете го во чист сад и оставете го да отстои околу 5-6 часа. Ставете во стерилизирани тегли и чувајте го на темно место.

cheap nike free run 5.0