Почувствувајте го духот на Италија: Тоскана тестенини со пилешко

Рецепт на еден од најдобрите италијански специјалитети. Едноставна и брза подготовка, а вкусот е неверојатен.

Состојки:

300 гр макарони

250 гр чери домати

350 гр пилешко филе

125 гр спанаќ

2 чешниња лук

1/2 кромид

1 лажица доматно пире

1 лажичка пипер

1 лажичка лук во прав

1 лажичка оригано

200 мл павлака за готвење

125 гр кашкавал

Подготовка:

Кромидот исечкајте го, па пропржете го, а кога ќе омекне додадете го сечканиот лук. По 20 секунди додајте го месото исечкано на коцки и доматното пире. Промешајте и кога месото ќе се испржи додадете ја павлаката за готвење, зачинете, па додајте ги сечканите домати и спанаќот. Добро измешајте. Варете уште малку, па кон крајот додадете го ренданиот кашкавал, а потоа и макароните кои претходно сте ги свариле и процедиле.

Пријатно!