Утрово сончево време, а попладне пороен дожд и грмежи

Претпладне времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност.

Во попладневните часови променливо облачно и нестабилно, со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во југоисточните делови.

Според прогнозата на УХМР, минималната температура ќе се движи од 4 до 12 степени, а максималната од 16 до 28 степени Целзиусови.

Слично време не очекува и утре.