Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја одбранија титулата во домашното првенство, откако вчеравеч, во фантастичен меч со драматичен финиш, го совладаа Карпош Соколи (86-82) во „мајсторката“ од навистина големото плејоф-финале.

Ова е шести триумф на сино-белите по ред.