Бензините поскапуваат за 2,5 денари по литар, дизелот од полноќ поскап за 2 денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Со тоа, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 67,50 ден/лит, а малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 69,50 ден/лит.

Новата цена цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 52,50 ден/лит, а малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 41,00 ден/лит.