Земјотрес ја стресе Источна Македонија, почувствуван и во Скопје

Синоќа околу 19:30 часот во регионот на Берово и на Пехчево се почувствува слаб земјотрес со магнитуда од 2,7 степени по Рихтер.

Како што се наведува во сеизмолошкиот извештај, епицентарот на потресот бил на околу пет километри северозапазно од градот Пехчево.