За непрописно паркирање во Скопје изречени 110 казни

На подрачјето на Скопје изминатото деноноќие полицијата издала 110 казни за непрописно паркирање, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 69 возила.

Според дневниот билтен на СВР Скопје, изминатите 24 часа од сообраќај се исклучени 34 возачи кои возеле пред да се стекнат со правото на управување моторно возило и еден возач почетник, како и 27 нерегистрирани возила. Полицијата санкционирала и 13 возачи кои возеле побрзо од дозволеното.

Евидентирани се и 48 возачи за неносење сигурносен појас и 38 возачи кои зборувале на мобилен телефон додека возеле.

Изминатото деноноќие се случиле седум сообраќајни незгоди во кои се повредени осум лица, како и една сообраќајка со материјална штета.

Од СВР Скопје за денеска најавуваат дека ќе се реализираат едукативни работилници од областа на сообраќајот со ученици од седмо и осмо одделение во ООУ „Мирче Ацев“.

Ќе се реализира и посебна воспистна мерка – сообраќајна поука на која ќе учествуваат граѓани кои направиле прекршоци по разни основи во својство на возачи.

new nike air max 2019