Вонредна најава: По пеколот силно невреме во Македонија

Невреме проследено со поројни врнежи, силен ветер како и грмежи од вторник и тоа најпрвин од северен Балкан поточно од Словенија, Хрватска и Босна и Херцеговина па потоа преку Србија, Црна Гора и Албанија ќе пристигне и кај нас, јавува Славчо Поповски.

Поради судирот на две воздушни маси (многу топлата од југ и свежата од север) локално процесите ќе бидат  интензивни со пороен дожд, силен ветер, силни и чести електрични празнења и појава на град кој локално има услови да биде и крупен.

Кај нас пак во среда доцна попладне и навечер како и во четврток облачноста ќе се зголеми и локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. 

Температурите на воздухот  пак до среда ќе бидат екстремно високи и ќе се искачуваат во интервалот од 35 до42 степени додека пад на истите и освежување ќе имаме во среда навечер и во текот на ноќта кон четврток за веќе во четврток попријатно да биде и преку денот кога максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 36 степени, освежувањето особено ќе се почувствува во северната половина од државава.