Трагедија во Пинтија: Осумгодишно дете искасано од куче до смрт

Малолетник на осум годишна возраст од скопската населба Пинтија почина по напад на куче од расата Блу Мастив. Несреќата се случила откако детето се приближило до дворот каде кучето било чувано од страна на приватен сопственик по што било нападнато, пренесува Телма

По нападот со тешки телесни повреди веднаш е префрлено во Градската општа болница каде им подлегнало на повредите.

Според очевидци на местото на инцидентот доцна синоќа излезен бил јавен обвинител и екипи на МВР кои се обиделе да го заловат разбеснетиот миленик за кој сопственикот имал соодветна документација.

Информацијата за Телма ја потврдиле и од МВР.

Во нивното соопштение се вели дека вчера во 18:25 часот од ГОБ „Св. Наум Охридски“ било пријавено дека кај нив било донесен малолетник од Скопје, кој според пријавеното подлегнал на повредите како последица од напад од куче, сопственост на неговиот сосед Н.Г. Известен е јавен обвинител по чија наредба телото е предадено за обдукција и се преземаат мерки за расчистување на случајот.