Силен земјотрес попладнево во соседна Бугарија

Во Бугарија попладнево беше регистриран земјотрес со интензитет од 4,8 степени

Епицентарот на земјотресот е на 15 километри југоисточно од Пловдив и на 146 километри од Софија. Според локални медиуми, засега нема информации за штети по земјотресот. з