Приведен криумчар на мигранти за издржување четиригодишна затворска казна

 

56-годишен скопјанец е лишен од слобода откако бил баран со централна потерница заради криумчарење на мигранти.

Од МВР ги соопштуваат деталите за приведувањето:

-Денеска (05.10.2022) во 12.15 часот на бул.„Илинден“ во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода З.В.(56) од Скопје. Тој бил баран по распишана централна потерница по наредба на Основен кривичен суд Скопје за издржување казна затвор од четири години за сторено кривично дело „криумчарење на мигранти“ по член 418-б од Кривичниот законик - се вели во соопштението на МВР.

Лицето ќе биде предадено на надлежната казнено - поправна установа за издржување на казната.