Пожар за време на свадба во хотелот „Буши“

Пожар го зафати хотелот Буши кој се наоѓа кај Старата скопска чаршија. На терен излегле припадници на скопската противпожарна бригада, по што пожарот е изгаснат.

„Пожарот кој попладневно изби пожар во хотелот Буши е локализиран“, соопштија од противпожарната бригада.

Од Противпожарната бригада Скопје информираат за МИА дека во пожарот се зафатени дел од рецепцијата и кујната на хотелот.

Директорот на Универзитетската клиника по хирушки болести „Св.Наум Охридски“, Љубен Арсенков изјави дека до овој момент кај нив не се донесени повредени од пожарот во хотелот „Буши“.

Од ЦУК информираат дека во хотелот имало свадба кога избил пожарот, а дел од гостите вдишале чад по што интервенирале и екипи на брза помош. Граѓани на социјалните мрежи објавија видеа на кои се гледаат облаци од чад над објектот.