Од понеделник пеколни температури, најтопло во среда

Времето за време на викендот ќе биде сончево со умерен северен ветер, што ќе придонесе благ пад на температурите.

Во недела максималната температура ќе се искачи до 33 степени, но она што не очекува од понеделник е вистински пекол во Македонија.

Од понеделник под влијание на топол бран следува период на сончево и многу топло време кога дневната температура насекаде низ земјава ќе биде над 30 степени.

Според УХМР особено треба да бидеме подготвени за во среда кога температурата ќе достигне максимални 39 степени.