Од 171 санкција во сообраќајот вчера во Скопје, 28 се за пешаци

На територија на град Скопје вчера се изречени вкупно 171 мерка, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 14 санкции, 15 мерки за возење без возачка дозвола, 28 санкции за прекршоци што ги прават пешаците, четири мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл.
Изречени се осум мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), осум санкции за користење мобилен телефон, шест мерки за возач почетник, пет санкции за некористење сигурносен појас…
Засилените акциски контроли продолжуваат, соопшти МВР.