Холивудската ѕвезда за „Медена земја“: Воодушевена сум!

Македонскиот документарен филм номиниран за два оскари, „Медена земја“, веќе подолго време е во центарот на вниманието кај македонската, но и светската јавност.

Познатата холивудска актерка, Џејми Ли Кертис на социјалните мрежи упати само пофални зборови за „Медена земја“.

Филмот е номинрин за Оскар во две категории, за најдобар документарец и странски филм, со што постигна историски успех за македонската кинематографија