219 санкционирани возачи во Скопје: 55 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (01.07.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 219 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 55 санкции, 16 мерки за возење без возачка дозвола, 30 санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл. Изречени се 10 мерки за користење мобилен телефон, шест санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила, три мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), четири санкции за непрописно престројување на возила, четири мерки за неносење на сигурносен појас... Засилените акциски контроли продолжуваат.

Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, потестуваат од МВР.